asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovenskí ilustrátori vystavujú v Moskve

 Aktuality

Slovenskí umelci pokračujú v úspešnej „okupácii“ ruskej metropoly. Po prvý krát majú návštevníci najväčšej detskej knižnice na svete – Ruskej štátnej detskej knižnice v Moskve možnosť vzhliadnuť krásne práce slovenských ilustrátorov.

01 Máj
2016 19:44:12

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Vo štvrtok (21. apríla 2016) sa vo Veľkej výstavnej sále Ruskej štátnej detskej knižnice v Moskve konala vernisáž 18 slovenských ilustrátorov, ktorí získali počas Bienále ilustrácií Bratislava 28 ocenení, vrátane najvyššieho – Grand Prix.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo za účasti slovenského veľvyslanca v Rusku Petra Priputena. Vo svojom vystúpení sa poďakoval vedeniu knižnice za možnosť vystavovať v týchto výnimočných priestoroch, ktoré už viac ako 45 rokov plnia neoceniteľnú úlohu pri výchove mladých ľudí. Poukázal na to, že on osobne spája od detstva knihy pre deti s ilustráciami, bez ktorých si ich nevie vôbec predstaviť.

Veľvyslanec Peter Priputen ďalej podčiarkol význam Bienále ilustrácií Bratislava – súťažnej výstavy originálov ilustrácií detskej literatúry, ktorá patrí medzi najväčšie svojho druhu na svete. Pripomenul, že počas 50-ročnej existencie BIB a jeho 25 ročníkov sa na ňom prezentovalo viac ako 7 500 ilustrátorov zo 110 krajín, čo spolu predstavuje takmer 60-tisíc originálov ilustrácií a vyše 9 500 kníh.

Zástupkyňa riaditeľky Ruskej štátnej detskej knižnice Oľga Mezenceva  vyzdvihla výstavu slovenských ilustrátorov, ktorú vníma ako prekrásny dar ich návštevníkom a verí, že začatá spolupráca bude pokračovať a rozvíjať sa. Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula vyslovil presvedčenie, že táto výstava je len prvým krokom na ceste ich vzájomnej spolupráce, pričom vyjadril nádej, že tieto ilustrácie aspoň na chvíľu „vytrhnú“ návštevníkov knižnice zo sveta sociálnych sietí i počítačov a hoci na chvíľku ich vrátia k „obyčajnej“ knihe.

Na Bienále ilustrácií Bratislava ocenení ruskí umelci, ktorí vystúpili na vernisáži, hovorili o svojom blízkom vzťahu k Slovensku, mimoriadne vysoko ocenili slovenských ilustrátorov ako napr. Albína Brunovského, Dušana Kállaya, Miroslava Cipára, keď povedali, že dodnes majú doma „po ruke“ ich knihy. Unisono skladali poklonu neopakovateľnej atmosfére BIB, ktoré robí podľa nich z Bratislavy hlavné mesto svetovej ilustrácie.        

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1876x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 1092x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,