asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Nitre pokračuje tradičný orgánový festival Ars Organu

 Aktuality

V meste pod Zoborom tento týždeň otvorili už 9. ročník medzinárodného organového festivalu Ars Organi Nitra 2016, ktorý patrí k najpopulárnejším a najnavštevovanejším podujatiam v Nitre.

07 Máj
2016 22:02:20

 

Foto: Facebook

V otváracom koncerte v nedeľu, 1. mája, v piaristickom Kostole sv. Ladislava sa poslucháčom predstavil pôvodom maďarský umelec Robert Kovács, ktorý žije v rakúskom Eisenstadte. Prítomných priaznivcov vážnej hudby v mene primátora Nitry Jozefa Dvonča pozdravil prednosta Mestského úradu v Nitre Igor Kršiak.

Uviedol diela J. A. Reinckena, J. S. Bacha, M. Regra, L. Bojtára, F. Schmidta aj organové improvizácie. Štyridsaťročný Robert Kovács už ako 5-ročný začal chodiť na hodiny klavíra a v 11 rokoch začal hrať na organe. Študoval na budapeštianskom konzervatóriu a v roku 1994 vyhral prvú cenu na organovej súťaži pre mladých organistov v Maďarsku.

V štúdiu pokračoval na Hudobnej univerzite vo Viedni, ktoré absolvoval s vyznamenaním. V roku 1998 získal druhú cenu za organovú improvizáciu na Medzinárodnej súťaži Antona Heillera vo Viedni. V roku 2004 bol finalistom a o dva roky neskôr vyhral prvú cenu na Medzinárodnej súťaži organovej improvizácie v holandskom Haarleme.

V roku 2008 Kovács vyhral medzinárodnú súťaž v improvizácii v rakúskom Schlägli. Ako organista, zbormajster a zborový spevák dlho spolupracuje s Dómom sv. Štefana, s Augustinerkirche vo Viedni aj s prominentnými viedenskými hudobnými inštitúciami. Ako člen Viedenskej chorálovej scholy má blízky vzťah k interpretácii gregoriánskeho chorálu. V rokoch 2004-2006 bol organistom v známom rakúskom kláštore St Florian, v rokoch 2009-2015 pôsobil ako katedrálny organista v rakúskom Eisenstadte. 

Zakladateľka festivalu a umelecká riaditeľka Mária Magyarová Plšeková pozýva na druhý koncert, ktorý sa uskutoční dnes o 19. hodine v Evanjelickom kostole sv. Ducha, pozvala aj organistku Ursulu Philippi z Rumunska.

AJ

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1600x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 776x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,