asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nitra žije kultúrou. Návštevnosť kultúrnych inštitúcií a podujatí v meste pod Zoborom vlani stúpla

 Aktuality

Návštevnosť kultúrnych inštitúcií a podujatí v Nitre v roku 2015 stúpla. Nitriansky hrad navštívilo 53 000 turistov, čo je o 1 000 viac ako v roku 2014. Viac návštevníkov prilákali aj podujatia v meste.

16 Máj
2016 22:12:41

 

Foto: autor

Kým v roku 2014 prišlo 151 820 ľudí, vlani ich bolo 169 987. Väčšiu návštevnosť zaznamenal aj Agrokomplex - Výstavníctvo Nitra, a to o 20 000. K ďalším významným kultúrnym inštitúciám, ktoré zaznamenali v roku 2015 vyššiu návštevnosť, patria aj Slovenské poľnohospodárske múzeum, Misijné múzeum, Divadlo Andreja Bagara a Staré divadlo Karola Spišáka. Podľa údajov, ktoré zverejnila radnica, počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach v Nitre dosiahol 165 720, čo je v porovnaní s rokom 2014 o 3 123 prenocovaní viac. Stúpla aj daň za ubytovanie, a to zo 74 336 eur v roku 2014 na 77 074 eur v roku 2015.

Na Mestskom úrade v Nitre, v blízkosti Obradnej siene mesta Nitry, inštalovali nový kútik partnerských miest, ktorý nahradil pôvodný a už neaktuálny. Na jednotlivých paneloch je predstavených všetkých 11 partnerských miest. K dlhoročným partnerským mestám Kroměříž (Česká republika), České Budějovice (Česká republika), Spišská Nová Ves (Slovenská republika), Báčsky Petrovec (Srbsko) Osijek (Chorvátsko), Zielona Góra (Poľsko), Zoetermeer (Holandsko), Gosford (Austrália, Nový Južný Wales), Naperville (USA, štát Illions), pribudol od roku 2012 Veszprém (Maďarsko) a od roku 2014 Gyeongju (Kórejská republika).

Kútik charakterizuje jednotný mestský dizajn manuál vo farebnej kombinácii červenej, šedej a bielej. Klienti a návštevníci mestského úradu tak majú príležitosť bližšie spoznať jednotlivé partnerské mestá, s ktorými nás spájajú priateľské kontakty. Uskutočňujú sa vzájomné návštevy predstaviteľov mesta, spoločne sa realizujú rôzne projekty. Pre všetky mestá sú vzájomným obohatením recipročné výmeny v oblasti cestovného ruchu, kultúry, umenia, školstva a športu.

Vrcholným hudobno-umeleckým a spoločenským podujatím, galavečerom Gaudeamus vyvrcholil v Divadle A. Bagara bohatý program 14. ročníka Nitrianskych univerzitných dní 2016. Koncert príhovormi otvorili predseda NSK Milan Belica, rektor UKF Ľubomír Zelenický a v mene rektora SPU Petra Bielika prorektorka SPU Zdenka Gálová. Primátor Nitry Jozef Dvonč zdôraznil význam nadštandardnej spolupráce medzi mestom, krajom a obomi nitrianskymi univerzitami, ktoré prináša svoje ovocie smerujúce do spolupatričnosti všetkých štyroch subjektov.

„Chcem sa poďakovať všetkým organizátorom, ktorí sa podieľali na kultúrnom a športovom vyžití mladej generácie. Verím, že mestské zastupiteľstvo podporí aj budúci jubilejný 15. ročník rovnako ako podporilo aj tento ročník.“ Zároveň vyslovil poďakovanie aj všetkým pracovníkom mestského úradu, podieľajúcim sa na organizácii tohto vrcholného podujatia, vďaka ktorému sa veselý študentský život prenesie do všedného života nášho mesta.

O spolupráci hovorili i rektor UKF Ľubomír Zelenický i prorektorka SPU Zdenka Gálová. Obaja vyslovili potešenie, že NUD sa konali už po štrnástykrát. SPU a UKF sú jedinými slovenskými vysokými školami s tradíciou organizovania spoločného študentského podujatia s presahom do diania v meste.

Napokon si diváci mohli vychutnať hodnotný program, ktorým sprevádzali moderátori Lucia Šutková a Erik Michálek. V réžii Eleny Záhorákovej a Petra Oravca účinkovali folklórne súbory Zobor a Ponitran, ako aj ľudové hudby oboch akademických 8 umeleckých telies. Zaujímavým prídavkom bol detský folklórny súbor Borinka.

SY

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1876x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 1092x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,