asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zajtra v meste pod Zoborom začína 26. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby MUSICA SACRA 2016

 Aktuality

Starobylá Nitra pozýva všetkých milovníkov vážnej hudby na 26. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby MUSICA SACRA 2016, ktorý sa uskutoční v dňoch 12. júna až 3. júla 2016 v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre.

11 Jún
2016 19:21:04

 

Foto: Facebook

Nad podujatím prevzali záštitu J. E. Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup a primátor mesta Nitry Jozef Dvonč. Koncert v nedeľu 12. júna o 19.00 h ponúkne poslucháčom o. i. aj Pergolesiho Stabat Mater v podaní JANÁČKOVHO KOMORNÉHO ORCHESTRA; sopranistky Johany Černohorskej a kontratenoristu Jana Mikuška pod umeleckým vedením Jakuba Černohorského (CZ).

Giovanni Battista Pergolesi celý život zápasil s podlomeným zdravím, v roku 1736 sa uchýlil do františkánskeho kláštora v Puzzuoli, prakticky na smrteľnej posteli tu skomponoval, okrem iných, svoje vrcholné dielo Stabat mater. Stabat mater pre mužský soprán, mužský alt a orchester napísal Pergolesi na objednávku neapolského chrámu sv. Luigi di Palazzo, aby nahradilo rovnaké dielo A. Scarlattiho uvádzané na Veľký piatok. Dielo bolo veľmi populárne, upravovali ho mnohí skladatelia, okrem iných aj J. S. Bach.

Otváracím koncertom bude sprevádzať Izabela Pažítková, ktorá je neodmysliteľnou tvárou tohto festivalu mnoho rokov. Mladé hudobné zoskupenie KODÁLY STRING TRIO v obsadení Imrich Farkaš – husle; Emil Hasala – viola a Erik Hasala – kontrabas uvedú na svojom koncerte vo štvrtok 16. júna diela J. Coriglianiho, J. S. Bacha, T. Albinoniho a A. Vivaldiho. Členovia tria sú víťazmi a laureátmi rôznych medzinárodných súťaží; spolupracujú so Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a Cappellou Istropolitana Bratislava.

Milovníci gospelu a spirituálov si prídu určite na svoje v nedeľu 19. júna, kde sa pod umeleckou taktovkou Ivety Weis Viskupovej predstaví súbor THE HOPE GOSPEL SINGERS, ktorý spolupracoval a spolupracujes mnohými džezovými muzikantmi a spevákmi v oblasti non-articifiálnej hudby. V súčasnosti súbor účinkuje ako off stage zbor v muzikály Mačky“ v divadle Nová scéna v Bratislave. Na koncerte odznejú tradicionály, spirituály a diela T. W. Aasa, I. Hougthona, M. W. Smitha, L. v. Beethovena, A. Lindseya, R. Kenolyho a ďalších.

Hráči komorného orchestra THE CLASSICAL MUSIC MANIACS sú v prevažnej väčšine majstri, sólisti a prví hráči najvyšších symfonických telies na Slovensku a šíria myšlienku „street classical music“, ktorou sa snažia osloviť aj „neposlúchačov“ vážnej hudby.

Na festivalom koncerte vo štvrtok 23. júna predvedú klasické diela z pera skladateľov J. S. Bacha, A. Corelliho, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, E. Suchoňa a A. Piazollu. Orchester pôsobí pod umeleckým vedením huslistu, sólistu Jarolíma Emmanuela Ružičku.

Pravoslávny spev naprieč priestorom a časom, to je názov programu, ktorý uvedie v nedeľu 26. júna Mužský spevácky zbor LÁSKA OPRAVDIVÁ, pod dirigentskou taktovkou Jaroslava Černockého a Jana Špačka (CZ). Teleso pôsobí pri Ústave hudobnej vedy Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne a jeho členmi sú vo veľkej miere študenti či absolventi brnenských vysokých škôl. Zbor sa špecializuje na pravoslávnu duchovnú tvorbu, o. i. na nápevy z Podkarpatskej Rusi, a na českú zborovú tvorbu 19. a 20. storočia, predovšetkým Leoša Janáčka. Láska opravdivá je názov jedného z Janáčkových mužských zborov na ľudový text a v názve speváckeho telesa symbolizuje repertoárový súlad duchovnej hudby a ľudovej piesne.

Vo štvrtok 30. júna uvedú Komorný orchester ZOE a zbor PSALLITE DEO Oratórium Misecordia (Milosrdenstvo), ktoré je pásmom hudby a slova. Okrem hudobných častí obsahuje aj meditácie nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka. Premiéru malo 3. apríla 2016 v Katedrálnom chráme v Nitre. Dielo vzniklo pri príležitosti Mimoriadneho jubilejného roku Božieho milosrdenstva, ktoré vyhlásil pápež František. Autor Vladimír Kopec (*1981) toto dielo venoval Svätému Otcovi, ktorý mu vlastnou rukou napísal poďakovanie. Okrem oratória odznejú v podaní orchestra, zboru, sopranistky Hildy Gyulás a organistu Martina Baka aj diela Ave Maria pre soprán a organ a Fúga c mol pre organ ako svetové premiéry. Koncert sa uskutoční pod dirigentskou taktovkou samotného autora Vladimíra Kopca.

Záver tohtoročného festivalu 3. júla bude veľkolepý. ŠTÁTNY KOMORNÝ ORCHESTER ŽILINA pod dirigentskou taktovkou Leoša Svárovského; japonská sopranistka Nao Higano, žijúca a pôsobiaca v partnerskom meste Nitry v Kroměříži; mezzosopranistka Judita Andelová; tenorista Jozef Gráf; basbarytónista Martin Mikuš; Spevácky zbor AD UNA CORDA; organistka Marta Gáborová uvedú Requiem pre sóla, zbor a orchester KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta.

Requiem KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta patrí k najmysterióznejším hudobným dielam. Mozart ho začal skladať na základe veľkorysej zákazky od anonymného človeka, ktorý bol v skutočnosti služobníkom grófa Franza von Walsegg Stuppach, bohatého šľachtica, ktorý chcel Requiem vydávať za vlastné dielo, zložené k ucteniu pamiatky svojej manželky. Mozarta však počas práce na diele zlomila infekčná choroba; zomrel 5. decembra 1791 a Requiem nedokončil.

Po skladateľovej smrti sa Mozartova vdova Constanze zaviazala hudobnému nakladateľstvu Breitkopf und Hartel, že Requiem bude dokončené a pripravené na vydanie. Po oslovení viacerých hudobníkov sa nakoniec rozpracované dielo dostalo do rúk skladateľa Fraza Xavera Süssmayera, ktorý bol Mozartovým žiakom a ten dielo dokončil.

Tohtoročný festival Musica sacra sa koná vďaka finančnej podpore Mesta Nitry, Fondu na podporu umenia a Nitrianskeho samosprávneho kraja, spolu usporiadateľskému podielu Rehole piaristov na Slovensku, ako i podpore všetkých mediálnych partnerov.

Vstup na všetky koncerty je voľný. Návštevníkov tohtoročného festivalu čakajú hlboké umelecké zážitky, ktoré pohladia ich duše a naplnia ich radosťou a pokojom.

ĽB

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 624x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1131x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,