asfasdf ×

NázorObčana.sk

Noční vlci sa zúčastnili na akcii Slovanskej vzájomnosti v Rišňovciach a svoju púť zavŕšili v starobylej Nitre počas Cyrilo-metodských slávností

 Aktuality

Členovia ruského motorkárskeho klubu Noční vlci a desiatky ich kolegov z celej Európy svoju dvojtýždňovú púť, v rámci ktorej mnohí z nich prešli 12 tisíc kilometrov, zavŕšili včera v meste pod Zoborom, počas tradičných slávností Nitra, milá Nitra.

06 Júl
2016 09:17:57

 

Foto: autor

Noční vlci do starobylej Nitry prišli práve včera, 5. júla, keď sa tu konali  oficiálne mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, ktoré sú zároveň aj jedným z podujatí predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Prišli spolu s desiatkami ďalších motorkárov z celej Európy. V závere svojej návštevy, ako je to už tradíciou, v mestskom parku zasadili pamätnú lipu slovanskej vzájomnosti.

Akcia Nočných vlkov sa konala v rámci podujatia Slovanský svet, ktoré bolo súčasťou festivalu Slavica fest a mestských nitrianskych slávností. Motorkári z rôznych klubov a štátov prišli do Nitry po viacerých trasách, ktoré spájajú jednotlivé slovanské štáty. Južná trasa viedla z Macedónska cez ďalšie krajiny bývalej Juhoslávie, západná sa začínala v Nemecku a smerovala cez Čechy až na Slovensko. Hlavná „svorka“ Nočných vlkov, pochopiteľne, dorazila po východnej trase, ktorá sa začala v Moskve a viedla cez mnohé bývalé republiky Sovietskeho zväzu.

Ešte pred príchodom do Nitry Noční vlci sa dopoludnia zastavili v obci Rišňovce, kde sa uskutočnilo niekoľko zaujímavých podujatí. Polhodinu pred ich príchodom ako prvá dorazila vyše 20-členná skupina motorkárov z Trnavského kraja – z Trnavy, Hlohovca a okolitých obcí. Jej členovia pre náš portál povedali, že nemajú vlastný klub, ale vždy sa na nejakých spoločných jazdách dohodnú s kolegami prostredníctvom internetu. Podporujú slovanskú vzájomnosť a preto ochotne prišli do Rišňoviec, aby tu privítali Nočných vlkov a zoznámili sa s členmi ruského klubu.  

Pred 11. hodinou smerom od Nitry prišiel hlavný sprievod Nočných vlkov na 61 motorkách, za nimi prišlo ešte niekoľko desiatok slovenských motorkárov z rôznych klubov a jednotlivcov. Vedenie obce pre hostí pripravilo obed pre 100 ľudí v reštaurácii Barborka – na námestí, kde sa zhromaždili všetci motorkári. Kým väčšina Nočných vlkov sa posilňovala v reštaurácii, využili sme príležitosť a porozprávali sme sa so všetkými vedúcimi troch kolón, ktorí prešli západnou, južnou a východnou trasou. Ako prvého „vyspovedali“ sme Andreja Bobrovského, šéfa východnej kolóny a hlavného organizátora celej akcie.  

Podrobne porozprával, ako Noční vlci prešli väčšinu bývalých republík Sovietskeho zväzu, podotkol, že žiadne väčšie problémy nenastali – ani s technikou, ani na hraniciach. „Jedine gruzínski pohraničníci sa na nás pozerali tak pochmúrne: nepáčili sa im naše Georgijevské stuhy,“ podčiarkol Andrej Bobrovskij.

Prízvukoval, že táto akcia je venovaná predovšetkým slovanskej vzájomnosti. „Mnohí začali zabúdať, že sú Slovania. Strácajú naše tradície, zvyky a kultúru. Sú určité sily vo svete – ani nemusíme na ne poukazovať, všetci vieme, o koho ide – ktoré chcú rozoštvať Slovanov, zničiť našu súdržnosť a priateľstvo. Niet sa čomu čudovať, že tu odrazu vznikli sankcie, štátny prevrat na Ukrajine a iné „podivné“ udalosti. Rusko je stredobodom slovanského sveta, preto na nás útočia najtvrdšie. Ale sa nedáme. Prišli sme do Európskej únie, aby sme tu našli nových kamarátov, aby sme pripomenuli tu žijúcim ľuďom o slovanskej vzájomnosti, aby sme spolu nastolili mier v slovanských krajinách,“ zdôraznil. 

„Počas jazdy sa zastavujeme na miestach, ktoré sú významné pre Slovanov, pre našu kultúru a históriu. Všade sadíme lipy slovanskej vzájomnosti. Nie náhodou našu púť končíme práve v historickej, slovanskej Nitre. Máme tu veľa priateľov, slovenských motorkárov, občianske združenie Slavica a iných. Je to symbolické, že naša cesta finišuje práve v hlavnom meste bývalej Veľkomoravskej slovanskej ríše,“ zdôraznil Andrej Bobrovskij. 

Erik, „šéf“ skupiny nitrianskych motorkárov, ktorí sa pripojili k Nočným vlkom, porozprával, že zatiaľ svoj klub nemajú, ale miestni motorkári sa poznajú už dlhé roky, často sa stretávajú, spoločne cestujú po krajinách, ktoré sú im blízke. „Vlani sme sa rozhodli pripojiť k nejakej spoločnej slovanskej jazde, ktorá by symbolizovala mier a priateľstvo medzi národmi. V ostatných rokoch sa z rôznych dôvodov sa vyhrocujú vzťahy medzi niektorými slovanskými štátmi, ktoré by sa naopak mali držať spolu. Touto jazdou sme si chceli pripomenúť spoločnú históriu a tradície Slovanov a ako symbol mieru zasadiť v každej krajine slovanskú lipu vzájomnosti,“ podčiarkol.

„Našu etapu sme začali tu v Nitre, išli sme do Moldavska, potom do Podnesterska, do hlavného mesta Tiraspolu, kde sme spolu s domácimi priateľmi zasadili lipu a išli sme naspäť cez Ukrajinu. Boli sme v Kyjeve, pozreli sme si námestie Majdan, počas zástavky vo Ľvove sme zasadili lipu s našimi ľvovskými kamarátmi. Potom sme išli do Bieloruska a v Breste sme tiež zasadili lipu. V Poľsku takisto máme dlhoročných priateľov, ktorí nás sprevádzali celú cestu – aj tam sme zasadili dve lipy. Potom sme sa stretli s českými motorkármi a neskôr v Mikuľčiciach - aj so skupinou, ktorá išla zo západu – z Nemecka. Tam sme tiež zasadili lipu a išli sme spolu do Nitry, kde sme sa stretli so skupinou, ktorá išla tou južnou, balkánskou trasou,“ porozprával Erik.

„Šéf“ západnej skupiny Alexander Schulz nám porozprával, že je rodák z Kazachstanu, momentálne žije v Nemecku a spolu s kamarátmi sa ochotne pripojil k tejto slovanskej motorkárskej jazde. Prvú zástavku urobili v obci Wit, kde zasadili lipu slovanskej vzájomnosti. Po niekoľkých zástavkách v Nemecku prišli do Prahy, kde sa stretli s ďalšími motorkármi na Slovanskom ostrove. Po ďalšej zástavke v Mikuľčiciach išli do Nitry, kde sa stretli so všetkými účastníkmi tohtoročnej jazdy.

Popoludní, na záver svätej omše, ktorá sa konala v parčíku pred miestnym kostolom, všetci motorkári zastavili na chodníku pred kostolom. Pred jeho vchodom sa uskutočnil menší „míting“, na ktorom sa zúčastnilo takmer tisíc obyvateľov obce, motorkárov a ďalších hostí a v priebehu ktorého viacerí účastníci jazdy a starosta Rišňoviec Karol Laboš hovorili o slovanskej vzájomnosti, význame podporovania slovanských tradícií, kultúry, zvykov a priateľstva medzi slovanskými národmi. 

Mons. ICDr. PaedDr. Marián Feduš, PhD. predniesol kázeň o tom, že by všetci ľudia sa na cestách mali správať priateľsky, nachádzali nových kamarátov a aby počas ich ciest nedochádzalo k nehodám. Po spoločnej modlitbe obyvateľov Rišňoviec a motorkárov Mons. Marián Feduš vysvätí motorky a všetci prítomní sa presunuli pred Zdravotné stredisko, kde Noční vlci a vedenie obce spoločne zasadili veľkú lipu slovanskej vzájomnosti.

Na improvizovanom pódiu pred novým zdravotným strediskom sa potom začal kultúrny program, v ktorom vystúpil folklórny súbor Veselí starci a žiaci miestnej základnej školy. Na niekoľkých miestach sa pre verejnosť podával chutný guláš a občerstvenie. Obyvatelia Rišňoviec a mnohopočetní hostia sa rozprávali s Nočnými vlkmi, fotografovali sa spolu, vymieňali si kontakty, panovala vynikajúca atmosféra.

Starosta Rišňoviec Karol Laboš pre náš portál povedal, že je nadšený návštevou Nočných vlkov a tým, že do Rišňoviec prišli ľudia z viacerých štátov, aby tu demonštrovali slovanskú vzájomnosť a nadväzovali nové priateľstva. Prízvukoval, že v súčasnej napätej medzinárodnej situácii táto mierová akcia ukazuje celému svetu, že Slovania držia spolu a nezabúdajú na svoju históriu, tradície a kultúru.

Každý sviatok sa však niekedy končí. Starosta ešte chcel Nočným vlkom urobiť prehliadku miestneho múzea maršala Kutuzova, avšak Vlci sa už museli ponáhľať do Nitry na slávnostné podujatie v miestnom parku na Sihoti. Dohodli sa so starostom, že sa ešte v múzeu zastavia. O niekoľko minút do Nitry vyrazila pestrofarebná kolóna z takmer 100 motoriek. Na čele sprievodu až do samotnej Nitry sa nachádzalo „firemné“ auto obecného úradu Rišňoviec, ktoré  slávnostne „prinieslo“ celú kolónu do parku na Sihoti.

Tu si môžete pozrieť video odchodu Nočných vlkov z Rišňoviec:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1701x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1920x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,