asfasdf ×

NázorObčana.sk

Gorazdov Močenok v znamení 25. výročia biskupskej vysviacky

 Aktuality

Dnes sa v obci Močenok /Nitriansky kraj, okres Šaľa/ začal tradičný, už 24. ročník Celonárodného festivalu kresťanského divadla Gorazdov Močenok. Podujatie potrvá do 24. Júla a jeho súčasťou budú tvorivé dielne.

21 Júl
2016 20:03:36

 

Foto: Facebook

Tie majú rôzne atraktívne zameranie. Záujemcovia sa môžu do pondelka 18. júna prihlásiť ešte do tried: Detská dramatická tvorivosť, fotografická, žurnalistická a redaktorská trieda. Počas festivalu si pripomenieme aj 25. výročie biskupskej vysviacky Mons. Františka Rábeka, ordinára ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR.

Pri tejto príležitosti bude v nedeľu 24. júla o 9.30 hod. v parku pred Kostolom sv. Klimenta v Močenku otec biskup František Rábek celebrovať Pontifikálnu sv. omšu. Spievať bude Slovenský spevácky zbor Adoremus a hrať Dychová hudba Ministerstva vnútra SR. Život Mons. Františka Rábeka, rodáka z Močenku, ktorý bol iniciátorom vzniku festivalu Gorazdov Močenok, priblíži výstava fotografií z jeho života V službe Bohu a ľuďom.

Tohtoročný Gorazdov Močenok tiež obohatí filatelistická výstava s uvedením príležitostnej poštovej pečiatky Sv. Kliment Sedmopočetník a videoprojekcia filmu Prierez umenia vojvodinských Slovákov.

Zaujímavým obohatením podujatia bude verejná prezentácia Pamiatkového úradu SR Pamiatkový výskum na Kalvárii a prednáška publicistky Eleny Šubjakovej GORAZD a slovenskí učeníci sv. Cyrila a Metoda.

Hostia a diváci môžu počas festivalu vidieť vystúpenia najúspešnejších súborov z celého Slovenska, ktoré sa venujú kresťanskému divadlu. V pestrej programovej a žánrovej skladbe súťažnej časti festivalu nebude chýbať Tanečné divadlo ATak s inscenáciou Galéria, historická hra DS Plameň Fričovce Svedectvo o krvi - traja košickí mučeníci, inscenácia DS Rondo Preseľany Trasovisko a iné. Súbor Theatro Colorato pri príležitosti 400. výročia smrti Williama Shakespeara vystúpi s jeho divadelnou hrou Oko za oko.

Vo filiálke farnosti Močenok, v Gorazdove, bude v sobotu 23. júla o 20.00 hod. sv. omša, ktorú bude celebrovať veľprepošt Nitrianskej sídelnej kapituly Mons. Štefan Vallo. Po nej sa začne prehliadka kresťanského umenia a ľudovej tvorby Gorazdovský dvor, ktorá bude pokračovať v nedeľu po sv. omši. Jeho súčasťou bude aj Gospelový koncert kapely AME. Záver podujatia už tradične patrí ľudovej veselici. Do Močenku pozývame všetkých, ktorých bohatý kultúrny program festivalu Gorazdov Močenok zaujal.

Peter Sýkora,

dramaturg festivalu

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 353x 👤eugenius

V centre slovanstva, starobylej Nitre sa včera hovorilo o pôvode, histórii, tradíciách a zvykoch Slovanov

 

Desiatky ľudí, ktorých zaujíma história Slovanov, informácie o ich pôvode, histórii, tradíciách a zv...

📅14.06.2019 0 593x 👤eugenius

Žiaci vyšších tried Súkromnej strednej školy ochrany osôb a majetku a žiaci Evanjelického lýcea navštívili Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave

 

V dňoch 9. a 11. apríla žiaci vyšších tried bratislavskej Súkromnej strednej školy ochrany osôb a maj...

📅16.04.2019 0 714x 👤eugenius

Prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich zvykov a tradícií sa včera stretli na Biblioteke Slavica v meste pod Zoborom

 

Včera v starobylej Nitre sa stretli prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich tradícií a zvykov, spolo...

📅01.04.2019 0 609x 👤eugenius
,