asfasdf ×

NázorObčana.sk

Čierno-biely svet fotografa Mateja Michalíka zažiaril v Omsku

 Aktuality

V centre druhého najväčšieho mesta Sibíri – v Omsku, v unikátnej vile postavenej v r. 1911, ktorá je pamätníkom drevenej architektúry, sa 26. júla konalo slávnostné otvorenie výstavy fotografií mladého slovenského fotografa Mateja Michalíka.

01 August
2016 20:22:20

 

Foto: Slovenský inštitút

Výstava Čierno-biely svet Mateja Michalíka sa otvorila v historickej budove, kde sídli „Liberov centrum“ – Štátne oblastné múzeum tvorivého dedičstva Alexeja Nikolajeviča Liberova, vynikajúceho maliara sibírskej krajiny druhej polovice 20. storočia.

Riaditeľka múzea Elena Bujnova pripomenula, že pre Mateja Michalíka, ktorý vyštudoval ekonómiu a pracuje v stavebníctve, je fotografovanie záľubou. Priťahuje ho najmä architektúra i krajina, ale predovšetkým čierno-biela fotografia. Ďalej vyzdvihla, že počas necelého roka je to už druhý projekt, ktorý pripravili spoločne so Slovenským inštitútom v Moskve – vlani v septembri priblížili tvorbu Ferdinanda Katonu, významného predstaviteľa slovenskej krajinomaľby na prelome 19. a 20. storočia.

Honorárny konzul Slovenskej republiky v Omsku Jurij Šapovalov poukázal na význam prezentácie slovenského umenia v rôznych jeho formách ruskej verejnosti. Riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula zdôraznil, že výstavu otvárajú krátko potom, ako sa Slovensko stalo predsedajúcou krajinou v Rade EÚ, čo podčiarkuje jej význam. Zároveň uviedol, že vernisáž možno vnímať aj ako darček k 300. výročiu založeniu mesta, ktoré si Omsk onedlho pripomenie.

Poďakoval sa vedeniu múzea, ako aj honorárnemu konzulovi J. Šapovalovovi za pomoc pri organizácii výstavy a tiež za podporu pri rozvíjaní slovensko-ruských kultúrnych vzťahov. Súčasne vyslovil nádej, že v blízkej budúcnosti sa podarí zorganizovať ďalšie projekty, o ktorých diskutoval s vedením mesta Omsk.

Na to poukázal vo svojom príhovore tiež Vladimír Šalak, riaditeľ oddelenia kultúry na omskom magistráte. Pracovníčka Slovenského inštitútu a kurátorka výstavy Alla Nuždina priblížila podrobnejšie tvorbu Mateja Michalíka, pričom vyzdvihla poetickosť jeho čierno-bieleho sveta. 

Aj ďalší vystupujúci na vernisáži – zástupcovia mesta , ruskí fotografi, architekti vysoko ocenili osobitosť autorovho pohľadu na svet – kompozíciu fotografií mladého slovenského fotografa. Predseda oblastnej organizácie Zväzu umeleckých fotografov Omska Vladimír Inozemcev sa dokonca vyslovil za to, aby sa podobné výstavy organizovali minimálne raz ročne.

Výstava fotografií Mateja Michalíka, ktorej vernisáž vyvolala živý záujem verejnosti i médií, potrvá v múzeu „Liberov centrum“ v Omsku do 26. augusta.   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 634x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1140x 👤eugenius
,