asfasdf ×

NázorObčana.sk

Mladý slovenský maliar Peter Cvik vystavuje v Moskve

 Aktuality

Druhý raz počas prvého mesiaca predsedníctva našej krajiny v Rade Európskej únie sa uskutočnila v galérii Slovenského inštitútu v Moskve vernisáž výstavy.

04 August
2016 05:18:15

 

Foto: Slovenský inštitút

Pod červeno-modrým usmievajúcim sa smajlíkom sa konalo vo štvrtok (28. júla) slávnostné otvorenie výstavy obrazov mladého slovenského umelca Petra Cvika, nazvanej Architektony“. Jeho diela zároveň reprezentujú Slovensko na 5. ročníku Moskovského medzinárodného bienále mladého umenia.

Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula vo svojom príhovore pripomenul, že Slovensko sa stalo od prvého júla na pol roka predsedajúcou krajinou EÚ, čo je pre nás veľká česť, ale i zodpovednosť. Súčasne dodal, že táto udalosť dáva zároveň akciám, organizovaným Slovenským inštitútom v druhom pol roku tohto roku osobitý význam.

Kurátorka výstavy a pracovníčka Slovenského inštitútu Alla Nuždina predstavila absolventa Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave i jeho tvorbu. Poukázala na to, že mesto Petra Cvika to je architektúra informačných prúdov, v ktorom nehrá čas nijakú úlohu – minulosť a budúcnosť je nepodstatná, cítiť iba pulz súčasnosti. Podčiarkla, že jeho komunikácia je veľmi slnečná, svetlá a plná radosti zo života.

Samotný autor na vernisáži povedal, že vo svojich obrazoch sa snaží spájať realitu všedného mesta s mentálnym priestorom diváka. Mladý umelec Peter Cvik sa poďakoval za možnosť vystavovať v Moskve, keď dodal, že má za sebou viaceré spoločné výstavy v zahraničí, ale táto je jeho prvou samostatnou v Rusku.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 2053x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 1287x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,