asfasdf ×

NázorObčana.sk

Moskva ožila slovenským filmom

 Aktuality

V ruskej metropole prebieha ďalšie podujatie, ktoré sa koná na základe dvojstrannej spolupráce ministerstvami kultúry Slovenska a Ruska. V stredu (26. októbra) sa začala v Moskve „Prehliadka slovenskej filmovej tvorby“.

02 November
2016 20:16:48

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

V preplnenej sále filmového klubu Fitil sa na slávnostnom otvorení zúčastnil aj slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Peter Priputen a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, ktorý vo svojom príhovore na úvod zdôraznil, že podujatie sa koná v rámci predsedníctva našej krajiny v Rade Európskej únie.

Poukázal na to, že prehliadka je jedným z viacerých projektov aktívnej slovensko-ruskej kultúrnej spolupráce, pričom spomenul aj prípravu ďalších akcií. Stručne priblížil slovenskú filmovú tvorbu a najmä celovečerný režijný debut scenáristu Ondreja Šulaja „Agáva“, ktorý prehliadku otváral. Na prezentácii tohto ľúbostného príbehu nešťastnej lásky, odohrávajúcom sa v období ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunizmu sa zúčastnil aj producent filmu Patrik Pašš.

Týždeň slovenského filmu v Moskve sa uskutočňuje na základe dvojstrannej spolupráce medzi Ministerstvami kultúry Slovenskej republiky a Ruskej federácie. Hlavným organizátorom podujatia je Filmová spoločnosť NOY a Slovenský filmový ústav za pomoci Slovenského inštitútu v Moskve.

Predseda Rady riaditeľov spoločnosti NOY Grigorij Gevorkyan vo svojom vystúpení ocenil veľmi aktívnu spoluprácu medzi oboma krajinami na poli kultúry a umenia, pričom vysoko vyzdvihol osobný vklad štátneho tajomníka MK I. Sečíka.     

V moskovskom filmovom klube „Fitil“ si budú môcť diváci postupne pozrieť vojnovú drámu „Boxer a smrť“,  ďalej prelomové dielo československej novej vlny „Slnko v sieti“, trezorovú snímku „Vtáčkovia, siroty a blázni“, film  „Chodník cez Dunaj“ a na záver prehliadky v pondelok (31. októbra) jediného slovenského držiteľa Strieborného medveďa z MFF v Berlíne v roku 1989 - „ Ja milujem, ty miluješ“. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 244x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 786x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,