asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na Alexandra Dubčeka spomínali v Moskve

 Aktuality

Pri príležitosti 95. výročia narodenia Alexandra Dubčeka sa konala v stredu, 16. novembra, v Slovenskom inštitúte v Moskve slávnostná vernisáž výstavy dokumentárnej fotografie pod názvom „Alexander Dubček: Ľudská tvár politiky“.

19 November
2016 22:00:22

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Túto výstavu doplňuje časť expozície, pripravená obcou Uhrovec. Slovenský inštitút  zorganizoval výstavu v spolupráci s MZVaEZ SR, s rodiskom A. Dubčeka – obcou Uhrovec a s moskovským, medzinárodným Fondom Gorbačova.

Riaditeľ SI Ján Šmihula poukázal vo svojom vystúpení na to, že otvárajú výstavu jednému z najznámejších Slovákov nielen v Európe, ale na celom svete, ktorý sa už počas svojho života stal legendou. Podčiarkol, že A. Dubček bol muž pevných zásad a ideálov, politik s ľudskou tvárou, symbol demokracie a humanizmu, že to bol človek, ktorý ostal v našich mysliach pod tým najkrajším menom „ľudský človek“. Zároveň pripomenul, že výstavu by nemohli zorganizovať bez pomoci Fondu Gorbačova, pretože práve vďaka „perestrojke“ bol A. Dubček rehabilitovaný a po dlhých rokoch izolácie mohol – obrazne povedané – opäť slobodne dýchať.


Syn A. Dubčeka – Milan podrobne priblížil život svojho otca. Hovoril o blízkom vzťahu A. Dubčeka k bývalému Sovietskemu zväzu, o tom, že počas štúdií mal možnosť spoznať plusy, ale aj mínusy politického systému, čo malo vplyv na formovanie jeho programu reforiem. Pripomenul, že napriek roku 1968 na Rusko a ruský národ nezanevrel. Svoj príhovor ukončil M. Dubček typickým heslom svojho otca Alexandra Dubčeka: „Hľadajme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje.“    


Starostka Uhrovca Zuzana Máčeková predstavila rodisko mnohých významných osobností slovenského národa, keď dodala, že medzi najvýznamnejších rodákov patrí nesporne Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Povedala, že sa narodili v tom istom dome (o 106 rokov neskôr), ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Z. Máčeková ďalej uviedla, že ich obec si tieto dve osobnosti na rôznych podujatiach pravidelne pripomína s tým, že najbližšie podujatie sa uskutoční 26. novembra, práve pri príležitosti 95. výročia narodenia A. Dubčeka.

 
Návštevníkom slávnostného otvorenia výstavy sa prihovoril tiež blízky spolupracovník Michaila Gorbačova – Vladimír Poljakov. Poznamenal, že M. Gorbačov by sa na vernisáži veľmi rád zúčastnil,  avšak zdravotný stav mu to nedovolil. Vyzdvihol vplyv reformátorských myšlienok A. Dubčeka na M. Gorbačova, keď podčiarkol, že práve v súčasnej zložitej medzinárodnej situácii výrazne absentujú tie myšlienky a ideály, tie hodnoty politiky, ktoré A. Dubček presadzoval. 


Výstava dokumentárnej fotografie, venovaná Alexandrovi Dubčekovi, vernisáži ktorej venovali pozornosť aj ruské médiá, potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 12. decembra.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Hromy divo bijú alebo v Nitre sa uskutočnil jubilejný, desiaty ročník medzinárodného slovanského folklórneho Slavica Festivalu

 

Včera popoludní sa v Pribinovom meste už po desiaty raz uskutočnil tradičný medzinárodný folklórny Sl...

📅08.07.2018 0 405x 👤eugenius

„Znovuobjavený archív mesta Nitry“ alebo vzácna história v dokumentoch mesta pod Zoborom

 

Včera všetko v Ponitrianskom múzeu v meste pod Zoborom dýchalo históriou. Uskutočnila sa tam konferencia...

📅07.07.2018 0 307x 👤eugenius

Ruskí motocyklisti navštívili nitriansky Hrad, Misijný dom Matky Božej v Nitre a v Dolnej Krúpe otvorili filiálku Nočných vlkov na Slovensku

 

Včera v slovenských mestách zasa videli ruských motorkárov. Tento raz k nám prišli motorkári z klubu R...

📅25.06.2018 0 601x 👤eugenius

V Nitre sa včera konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti vyhlásenia pamätného Dňa genocídy Slovanov

 

V meste pod Zoborom sa včera večer konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti vyhlásenia pamätn...

📅23.06.2018 0 713x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,