asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na Alexandra Dubčeka spomínali v Moskve

 Aktuality

Pri príležitosti 95. výročia narodenia Alexandra Dubčeka sa konala v stredu, 16. novembra, v Slovenskom inštitúte v Moskve slávnostná vernisáž výstavy dokumentárnej fotografie pod názvom „Alexander Dubček: Ľudská tvár politiky“.

19 November
2016 22:00:22

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Túto výstavu doplňuje časť expozície, pripravená obcou Uhrovec. Slovenský inštitút  zorganizoval výstavu v spolupráci s MZVaEZ SR, s rodiskom A. Dubčeka – obcou Uhrovec a s moskovským, medzinárodným Fondom Gorbačova.

Riaditeľ SI Ján Šmihula poukázal vo svojom vystúpení na to, že otvárajú výstavu jednému z najznámejších Slovákov nielen v Európe, ale na celom svete, ktorý sa už počas svojho života stal legendou. Podčiarkol, že A. Dubček bol muž pevných zásad a ideálov, politik s ľudskou tvárou, symbol demokracie a humanizmu, že to bol človek, ktorý ostal v našich mysliach pod tým najkrajším menom „ľudský človek“. Zároveň pripomenul, že výstavu by nemohli zorganizovať bez pomoci Fondu Gorbačova, pretože práve vďaka „perestrojke“ bol A. Dubček rehabilitovaný a po dlhých rokoch izolácie mohol – obrazne povedané – opäť slobodne dýchať.


Syn A. Dubčeka – Milan podrobne priblížil život svojho otca. Hovoril o blízkom vzťahu A. Dubčeka k bývalému Sovietskemu zväzu, o tom, že počas štúdií mal možnosť spoznať plusy, ale aj mínusy politického systému, čo malo vplyv na formovanie jeho programu reforiem. Pripomenul, že napriek roku 1968 na Rusko a ruský národ nezanevrel. Svoj príhovor ukončil M. Dubček typickým heslom svojho otca Alexandra Dubčeka: „Hľadajme to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje.“    


Starostka Uhrovca Zuzana Máčeková predstavila rodisko mnohých významných osobností slovenského národa, keď dodala, že medzi najvýznamnejších rodákov patrí nesporne Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Povedala, že sa narodili v tom istom dome (o 106 rokov neskôr), ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Z. Máčeková ďalej uviedla, že ich obec si tieto dve osobnosti na rôznych podujatiach pravidelne pripomína s tým, že najbližšie podujatie sa uskutoční 26. novembra, práve pri príležitosti 95. výročia narodenia A. Dubčeka.

 
Návštevníkom slávnostného otvorenia výstavy sa prihovoril tiež blízky spolupracovník Michaila Gorbačova – Vladimír Poljakov. Poznamenal, že M. Gorbačov by sa na vernisáži veľmi rád zúčastnil,  avšak zdravotný stav mu to nedovolil. Vyzdvihol vplyv reformátorských myšlienok A. Dubčeka na M. Gorbačova, keď podčiarkol, že práve v súčasnej zložitej medzinárodnej situácii výrazne absentujú tie myšlienky a ideály, tie hodnoty politiky, ktoré A. Dubček presadzoval. 


Výstava dokumentárnej fotografie, venovaná Alexandrovi Dubčekovi, vernisáži ktorej venovali pozornosť aj ruské médiá, potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 12. decembra.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1435x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1733x 👤eugenius
,