asfasdf ×

NázorObčana.sk

Chrenovský most v Nitre svietil purpurovo

 Aktuality

Na svete sa každoročne narodí predčasne približne 15 miliónov detí, čo znamená, že sa približne každé desiate dieťa vypýta na svet skôr ako sa očakávalo. Osudy týchto detí si svet každoročne pripomína dňa 17. novembra.

22 November
2016 19:34:52

 

Foto: Ľudmila Synaková

Tohto roku sa do Svetového dňa predčasne narodených detí po prvýkrát zapojí aj mesto Nitra. Stalo sa tak vďaka iniciatívy poslankyne Mestského zastupiteľstva v Nitre Anny Šmehilovej. Ak teda uvidíte, že v období od 14. do 20. novembra bol na purpurovo vysvietený Chrenovský most v Nitre, vedzte, že ide o pripomienku „predčasniatok“.

Ľudia si predčasniatka môžu pripomenúť aj doma zapálením špeciálnych purpurových sviečok. Medzinárodný deň predčasných pôrodov vznikol v roku 2008 a od roku 2011 tento deň oslavujeme pod názvom „Svetový deň predčasne narodených detí.“

Od roku 2012 si v novembri predčasne narodené deti pripomíname aj na Slovensku. Záštitu nad týmto dátumom u nás prevzalo občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje podpore a pomoci rodičov „predčasniatok“. Organizácie, ktoré sa venujú pomoci predčasne narodeným deťom, sa v novembri rôznymi aktivitami snažia zvyšovať povedomie verejnosti o predčasných pôrodoch a s nimi spojených problémoch.

Jednou z aktivít, ktorými svet tento deň oslavuje, je nasvecovanie významných objektov, budov, pamiatok a monumentov, purpurovo farbou - oficiálnou farbou Svetového dňa predčasne narodených detí. Vo štvrtok 17. novembra tak môžeme každoročne vidieť purpurovú Empire State Building, purpurové Niagarské vodopády, alebo purpurový Bratislavský hrad. Minulý rok svietili na Slovensku na purpurovo objekty aj v Prešove a Košiciach, tento rok sa pridá Nitra a Martin. Ľudia si predčasniatka môžu pripomenúť aj doma zapálením špeciálnych purpurových sviečok.

Ľudmila Synaková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1683x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1916x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,