asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kultúrne inštitúty V4 v Moskve zorganizovali seminár k storočnici úmrtia cisára Františka Jozefa I.

 Aktuality

Kultúrne inštitúty krajín Vyšehradskej skupiny, ktoré pôsobia v Moskve zorganizovali v pondelok (21. novembra) seminár nazvaný „Panovník František Jozef I. na pozadí historickej skúsenosti národov a (nad)národnom mýtuse“.

24 November
2016 20:48:48

 

Fptp: Slovenský inštitút v Moskve

Podujatie sa uskutočnilo v moskovskej Knižnici zahraničnej literatúry presne v deň úmrtia cisára († 21. 11. 1916) a konalo sa v rámci série akcií venovaných storočnici úmrtia panovníka, ktorý vládol 68 rokov.


Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula vyzdvihol na úvod tú skutočnosť, že spolupráca kultúrnych inštitútov krajín V4 v Moskve nielenže pokračuje, ale sa aj prehlbuje, čoho dôkazom je tiež seminár historikov. Vyjadril nádej, že jeho účastníci si odnesú veľa zaujímavého, poučného a môžbyť dovtedy aj nepoznaného. Český, maďarský, poľský a slovenský historik potom podrobne hovorili o panovaní cisára Františka Jozefa I. v kontexte ich krajiny. 


Slovensko zastupoval profesor Peter Švorc z Inštitútu histórie, Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, ktorý nazval svoju prednášku „Slováci v rokoch vlády cisára Františka Jozefa I. (1848-1916)“. Priblížil cesty panovníka na Slovensko, pričom spomenul, že Slováci mali k svojmu panovníkovi pozitívny vzťah, ktorý pramenil najmä z netolerantnosti maďarskej politiky voči nemaďarským národom. Súčasne však zdôraznil, že sa nenaplnila absolútna väčšina požiadaviek Slovákov, ktoré cisársky dvor zmietol zo stola. Profesor Švorc charakterizoval obdobie vlády Františka Jozefa I. z hľadiska slovenských dejín ako obdobie nádejí i sklamaní. Po vystúpení historikov z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska pokračoval seminár diskusiou, v ktorej vystúpili tiež ruskí historici. 


Súčasťou podujatí, ktoré pripravili kultúrne inštitúty krajín Vyšehradskej skupiny a sú venované storočnici úmrtia cisára Františka Jozefa I. je aj premietanie filmov v moskovskom kine „35 mm“. Na záver prehliadky (vo štvrtok, 24. novembra) uvidia diváci slovenskú protivojnovú drámu „Štyridsaťštyri“, na premietnutí ktorej sa zúčastní aj hlavný hrdina herec Juraj Sarvaš.        

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 948x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1365x 👤eugenius
,