asfasdf ×

NázorObčana.sk

Uzrela svetlo sveta nová kniha o Nitre a obyvateľoch mesta pod Zoborom

 Aktuality

V týchto dňoch uzrela svetlo knižného sveta ojedinelá publikácia spomienok o živote v našom meste, ktorú vydalo vydavateľstvo AB ART press.

10 December
2016 17:52:44

 

Na snímke: Knihu uviedli do života (zľava) Dagmar Bojdová, Vladimír Bárta, Vladimír Libant a Anton Števko.

Foto: Ľudmila Synaková

Nová kniha Vladimíra Bártu a kolektívu s názvom Nitra - Ako si ťa pamätáme je obrazovo - textová kniha o meste pod Zoborom, o živote v nej v minulom storočí a najmä v jeho 2. polovici. Je dielom kolektívu autorov - Vladimír Bárta, Norbert Beňuška, Jozef Dvonč, Milan Frišo, Peter Hupka, Jozef Húska, Ján Horváth, Vladimír Libant, Jozef Mikloško, Jozef Mojto, Jozef Okoličáni, Anton Števko, Štefan Valent, Emil Vontorčík, Ivan Mojmír Zoborský, významných nitrianskych osobností, pamätníkov na tamtie časy, ktorí ku svojim spomienkam vybrali z rodinných archívov pozoruhodné, dobové, čiernobiele fotografie prezrádzajúce čitateľom ako vyzeralo toto utešené mesto, pod bájnym Zoborom, v nedávnej, dávnejšej i dávnej minulosti.

Čitateľov informuje, kde boli staré nitrianske kiná, kaviarne, hotely a reštaurácie, obchody a krčmy, ihriská, na ktorých sa hrával futbal, volejbal a tenis, kde sa korčuľovalo hrával hokej, na ktorej ulici bolo korzo, ako tiekla rovnomenná rieka Nitra, ale aj ako vyzerala dnes už neexistujúca obec Párovce, ktorá padla za obeť novej výstavbe mesta.

Nostalgiou dýchajú obrázky romantických tvarovaných autobusov parkujúcich pred bývalým divadlom, budova staručkej železničnej stanice na konci mesta, bývalých nitrianskych kúpeľov pri toku rieky, špacírky po parku na Sihoti i nekonečné vodné zrkadlo, keď sa stará Nitra vrtošivo vrátila do svojho pôvodného koryta a zaliala obrovský priestor pod Zoborom.

Čitatelia iste mimoriadne ocenia najmä Nitrianske kalendárium, v ktorom je slovami i obrázkami chronologicky spracovaný prehľad premien mesta, ale aj udalostí, ktoré sa v meste konali od 1848 do roku 2007. Zážitky i spomienky Nitrančanov, s ich textami aj unikátnymi fotografiami vytvárajú knihu, ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho Nitrančana. Okrem kníhkupectiev ju v našom meste dostanete v NISYS-e.

Ľudmila Synaková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 241x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 783x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,