asfasdf ×

NázorObčana.sk

Občianske združenie Slavica v Nitre vydáva „slovanské knihy“ /1/. Propaguje myšlienky slovanskej vzájomnosti, dejín Slovanov a ich kultúrneho dedičstva

 Aktuality

Napriek univerzalizmu, totálnej globalizácii a zúfalému tlaku globalistov, niektorí Slováci nezabúdajú na svoje korene, históriu, tradície a zvyky. Pamätajú si, že sú Slovania a zaoberajú veľmi užitočnou a vznešenou činnosťou – propagujú slovanstvo.

21 December
2016 19:47:50

 

Foto: OZ Slavica

Občianske združenie Slavica vzniklo s cieľom venovať sa propagácii myšlienky slovanskej vzájomnosti, dejín Slovanov a ich kultúrneho dedičstva. Základným cieľom združenia Slavica je iniciovať a podporovať trvalé a pozitívne zmeny vo vyššie uvedených oblastiach. Na dosiahnutie týchto cieľov pripravuje spolu s dobrovoľníkmi a partnermi rôzne projekty a podujatia.

Prostredníctvom týchto aktivít sa snaží spopularizovať problematiku slovanstva a Slovanov, ich dôležité a nezastupiteľné miesto v dejinách Európy a sveta, ich vklad do kultúrneho a duchovného dedičstva svetovej civilizácie. Podľa názoru členov OZ Slavica, dvadsiateprvé  storočie je príležitosťou a zároveň výzvou dať myšlienke slovanstva a slovanskej vzájomnosti nový rozmer a kvalitu.

„Najvýznamnejším projektom nášho združenia sú Dni Slovanov, ktorých cieľom je pravidelné stretávanie sa vyslaných zástupcov slovanských národov. Obsahom projektu je hlavne propagácia myšlienky slovanskej vzájomnosti a spolupráce, podpora kultúrnej výmeny a vzájomnej informovanosti medzi krajinami a národmi slovanského sveta, propagácia ľudovej kultúry, umenia, tradícií slovanských národov, organizovanie vedeckých konferencií a seminárov zameraných na problematiku Slovanov, ich dejín, etnografie, geografie, jazykov a kultúry. Tento projekt rozvíjame od roku 2009,“ pripomenul predseda Občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina.

Nosným podujatím tohto projektu je medzinárodný folklórny festival Slavica festival, na ktorom sa zúčastňujú folklórne súbory z bratských slovanských krajín. V doterajších ročníkoch sa na festivale vystriedali folklórne súbory z Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Poľska, Česka, Slovenska, Chorvátska, Srbska, Slovinska, Macedónska a Bulharska. Každoročne je to od 150 do 200 účinkujúcich.

Ďalším sprievodným podujatím Dní Slovanov je medzinárodná konferencia FORUM SLAVICA. Doteraz zorganizovali 6 konferencií. Ostatná konferencia bola venovaná 200. výročiu narodenia významného slovenského spisovateľa, publicistu, politika, jazykovedca a hlavne hrdého Slovana Ludevíta Velislava Štúra.

Občianske združenie Slavica sa v rámci svojich aktivít venuje aj vydavateľskej činnosti. Vo svojej edícii pod názvom BIBLIOTEKA SLAVICA vydalo tri Zborníky z vyššie spomínaných konferencií, pripravuje na vydanie 9 dielny Atlas slovenských kaštieľov a kúrií. Okrem toho vydalo kľúčové dielo Ludevíta Velislava Štúra Slovanstvo a svet budúcnosti.

„Okrem už spomínaných aktivít a projektov organizujeme každoročne kultúrno-spoločenské podujatie Vatra slovanskej vzájomnosti, ďalej podujatie Svet Slovanov, kde propagujeme remeselné výrobky našich majstrov. Pri organizácii a realizácii uvedených projektov spolupracujeme s jednotlivými obcami, mestom Nitra, Nitrianskym samosprávnym krajom a príležitostne so štátnymi inštitúciami. Ďalej je pre nás dôležitá spolupráca s dobrovoľníkmi a partnermi. Naše združenie sa samozrejme snaží aj o medzinárodné kontakty a spoluprácu s partnerskými organizáciami podobného zamerania, kde vidíme priestor na výmenu skúseností a informácií,“ hovorí Miloš Zverina.

Novým pripravovaným projektom Slavice je vytvorenie internetovej televízie Slavica.tv, kde budú predovšetkým uverejňované videozáznamy s konferencií, prednášok, z významných udalostí a ciest po slovanskom svete. Cieľom Slavice je aj produkcia tematicky zaujímavých dokumentov z dejín Slovanov.

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1237x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 407x 👤eugenius

V centre slovanstva, starobylej Nitre sa včera hovorilo o pôvode, histórii, tradíciách a zvykoch Slovanov

 

Desiatky ľudí, ktorých zaujíma história Slovanov, informácie o ich pôvode, histórii, tradíciách a zv...

📅14.06.2019 0 646x 👤eugenius

Žiaci vyšších tried Súkromnej strednej školy ochrany osôb a majetku a žiaci Evanjelického lýcea navštívili Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave

 

V dňoch 9. a 11. apríla žiaci vyšších tried bratislavskej Súkromnej strednej školy ochrany osôb a maj...

📅16.04.2019 0 777x 👤eugenius
,