asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruskí umelci vystavujú v Slovenskom inštitúte v Moskve

 Aktuality

V galérii Slovenského inštitútu v Moskve slávnostné otvorili výstavu pod názvom „Ruskí maliari na Slovensku o Slovensku“. Je to prvé veľké podujatie v tomto roku v Slovenskom inštitúte v Moskve.

22 Január
2017 17:43:29

 

Foto: Slovenský inštitút

Za účasti veľvyslanca Slovenskej republiky v Ruskej federácii Petra Priputena, štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej a desiatok ďalších hostí uskutočnilo sa v stredu (18.1.) v galérii Slovenského inštitútu v Moskve (SI) slávnostné otvorenie výstavy, nazvanej „Ruskí maliari na Slovensku o Slovensku“. 

Na 33 obrazoch zobrazuje 16 ruských umelcov rôzne zákutia Slovenska, ktoré namaľovali počas plenérov. Hostí na vernisáži privítal riaditeľ SI Ján Šmihula, ktorý vyslovil na úvod nádej, že tak ako po minulé roky, tak aj tento zachovajú kultúrnemu stánku Slovenska v Moskve svoju priazeň a naďalej sa budeme stretávať na rôznych podujatiach.

V súvislosti s práve otvorenou výstavou povedal, že je pre neho zaujímavé pozrieť si, ako svojimi štetcami vidia našu malebnú krajinu ruskí umelci. Zároveň predstavil veľkého priateľa Slovenska i našej kultúry Petra Stronského – prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia, s ktorou výstavu spoločne pripravili. P. Stronský uviedol, že na Slovensko chodí pravidelne už viac ako 10 rokov a počas tohto obdobia sa „vystriedali“ u nás na plenéroch takmer štyri desiatky ruských umelcov.

O svojom veľmi blízkom vzťahu k Slovensku hovorili na vernisáži aj ďalší ruskí umelci Alexander Beglov - predseda Zväzu umelcov Podmoskovskej oblasti a Sergej Sirenko – profesor Moskovského štátneho umeleckého inštitútu V. I. Surikova. O spomínanú výstavu ruských maliarov prejavilo už záujem aj veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave.


Na záver úvodnej časti slávnostného otvorenia výstavy, ktorá potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 13. februára t.r., prevzal riaditeľ SI J. Šmihula od prezidenta moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia P. Stronského ďakovný list za prínos k  upevňovaniu vzťahov v oblasti kultúry a umenia medzi Ruskom a Slovenskom.      

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 624x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1131x 👤eugenius
,