asfasdf ×

NázorObčana.sk

Unikátny maliar, ktorý maľuje svoje obrazy... na dne morí. Je na Slovensku a otvoril výstavu svojich obrazov /2/

 Aktuality

Včera sme písali o tom, že v priestoroch zrekonštruovanej Cisársko-kráľovskej jazdiarne v Nových Zámkoch otvorili dosť neordinárnu výstavu obrazov ukrajinského maliara Alexandra Belozora, ktorý maľuje pod vodou.

21 Marec
2017 18:28:42

 

Foto: Alexander Belozor a autor

Včera sme taktiež naznačili, že k tomuto druhu umenia prišiel prostredníctvom filmu. V úlohe herca sa zúčastnil na nakrúcaní filmu „Portrét namaľovaný hĺbkou“ /2004/. Ako sa maliar dostal k filmu? Má veľa kamarátov, všetci vedia, že je talentovaný „herec“ a viac razy ho pozývali zahrať si tú alebo inú úlohu vo filmoch. A práve vo vyše spomínanom filme bola epizóda, keď maliar maľuje pod vodou.

„Vtedy som ešte neplával tak dobre, nevedel som sa ponárať do hĺbky, neovládal som prácu a akvalangom, musel som sa toto všetko naučiť. Podľa scenára mal som maľovať obrazy pod vodou. Všetko malo byť naturálne – tak som sa musel ponárať. Namaľoval som dva obrazy pod vodou počas nakrúcania filmu a tak sa mi to zapáčilo, že začal som sa tomu venovať profesionálne,“ prezradil maliar – herec.

Prekvapil nás aj priznaním, čo je najnebezpečnejšie na jeho práci. Zistilo sa, že nie sú to hrôzostrašné žraloky a iné morské potvory, ale... obyčajné prúdy vody, ktorý človeka môžu odniesť preč a pomotať mu hlavu tak, že nebude vedieť, kde sa nachádza. Hlavné, keď voda nie je príliš čistá. Samozrejme, prúdy vody značne komplikujú aj samotnú prácu, keď sa maliar musí pracovať s vypätím všetkých fyzických síl, aby udržal na mieste obraz, farby a... seba samotného. Usmievajúc sa porozprával, že sa občas plátno obrazu premení na lodnú plachtu a snaží sa ho s prúdom vody odniesť preč...

Prezradil, že každý obraz namaľoval počas jedného ponoru: „Nemá zmysel pokračovať v práci počas druhého ponoru: jednoducho nemusíte trafiť presne na to isté miesto. Ale hlavné je to, že svetlo bude úplne iné, ako predtým, všetko bude vyzerať inak – pokojne si môžete maľovať úplne iný obraz, preto celá predošlá práca bude zmarená,“ vysvetlil. Povedal však, že práve tá takmer hodinka mu postačí, aby si stihol namaľovať jeden obraz – už sa naučil rýchlo pripravovať k práci pod vodou a maľovať.

Porozprával, že pod vodou vydrží bežne 50 – 60 minút: čím je hĺbka ponoru väčšia, tým rýchlejšie sa míňa kyslík a tým skôr musí sa poponáhľať hore. „V tých najväčších hĺbkach – 25 – 27 metrov to radšej nepreháňam a na hladinu sa vraciam po takých asi 40 minútach. Keby som zostal dlhšie, už by to bolo nebezpečné. Niekoľko razy sa stalo, že počas nakrúcania filmov mal som zostať pod vodou dlhšie, tak mi doniesli ďalší akvalang a vydržal  som pod hladinou aj dlhšie,“ vysvetlil Alexander.

Navštívil niekoľko desiatok krajín, najradšej sa cíti v Karibiku. Zaujímalo nás, akým spôsobom získava finančné prostriedky na svoje cesty – je to veľmi drahá záležitosť. Vysvetlil, že maľuje, pochopiteľne, aj „normálne obrazy“ – na zemi, ako ostatní maliari. Väčšinou sú to krajinky, občas portréty. Práve tieto obrazy predáva a získava tak finančné prostriedky na svoje expedície.

Predtým, na začiatku, predal aj niekoľko obrazov namaľovaných pod vodou, ale už to dávnejšie nerobí a predáva iba „bežné“ obrazy. Samozrejme, občas pomáhajú aj sponzori, často sa zúčastňuje na festivaloch a školeniach záujemcov, ktorí sa tiež chcú sa naučiť maľovať pod vodou. Vtedy väčšinu nákladov hradia organizátori podujatí.

Prezradil, že najčastejšie pracuje s ruskými kolegami – filmármi, fotografmi, vedcami a pod.  Hovorí, že obrovský záujem o jeho prácu majú fotografi: „Hlavné tí, ktorí pracujú vo vodách morí a oceánov. Ti už v priebehu viacerých rokov nafotili všetko, čo sa len dalo. Už asi ničím sa ich nedá prekvapiť, ale práca maliara pod vodou je zasa pre nich atraktívna. Pre nich je zaujímavejšie nafotiť si neordinárnu prácu maliara pod vodou, ako urobiť bežné zábery na morskom dne, ktorých porobili už tisíce,“ domnieva sa Alexander Belozor.

Súčasného diania na Ukrajine sme sa takmer nedotkli: nebola to téma výstavy a nechceli sme v slávnostnej atmosfére otvárať bolestivé témy. Počas úplne krátkej besedy na túto tému  Alexander priznal, že všetko, čo sa teraz deje v jeho krajine a v súvislosti s Ukrajinou, je to obrovská tragédia slovanských národov, strašná trauma pre celé slovanstvo.

„Mnohí dobre vedia, čo sa deje na Ukrajine, ale viete, pozerať sa správy a videá je to jedna vec, ale vidieť všetko na vlastné oči, cítiť ten smrad zhorených pneumatík – je to úplne niečo iné. Bývam v centre Kyjevu – štvrťhodinku peší od Majdanu, takže to všetko veľmi dobre poznám,“ prezradil.     

Alexander Belozor ako turista už pár razy navštívil Slovensko, ale je to jeho prvá výstava obrazov v našej krajine. Určite nebude posledná – na tom sa s maliarom dohodli organizátori výstavy a zástupcovia iných kultúrnych inštitúcií. Do piatku bude na Slovensku, potom bude mať výstavu v Poľsku. Alexander prisľúbil, že špeciálne pre náš portál bude posielať zaujímavé správy, fotografie a videá, keď bude pracovať v ďalších expedíciách a maľovať na dne morí.

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1895x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 1107x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,