asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ojedinelá výstava obrazov pod názvom Fantázie sveta sa koná v Slovenskom inštitúte v Moskve

 Aktuality

Vernisáž ojedinelej výstavy obrazov pod názvom Fantázie sveta sa konala v Slovenskom inštitúte v Moskve vo štvrtok 16. marca. V galérii SI totiž vystavovali po prvý raz svoje diela na jednom mieste štyria umelci zo štyroch krajín.

22 Marec
2017 13:03:58

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Na túto výnimočnosť poukázal vo svojom vystúpení aj veľvyslanec SR v Ruskej federácii Peter Priputen, ktorý sa na slávnostnom otvorení zúčastnil. Srdečne privítal desiatky prítomných hostí a priblížil históriu vzniku tohto projektu, ktorý siaha do začiatku jeho moskovského pôsobenia na poste veľvyslanca.

Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula v príhovore povedal, že výstava predstavuje tvorbu Martina Oscityho – rodáka zo Slovenska, ktorý už dlhší čas žije a tvorí v Nemecku. Ďalej Rusa Vladimíra Petrova-Gladkého, Jehana Calvusa z Rumunska a Nemca Philippa Heckmanna. Srdečne medzi prítomnými privítal dvoch zo štvorice umelcov - Martina Oscityho a Vladimíra Petrova-Gladkého.

Pripomenul, že podujatie je ojedinelé nielen tým, že na pôde Slovenského inštitútu sa koná vernisáž takejto výstavy po prvý krát, ale aj tým, že touto výstavou chcú zároveň poukázať na to, že kultúra a umenie nepozná hranice, že práve umenie je mostom porozumenia, ktorý pomáha nachádzať cestu od jedného človeka k druhému.

Pracovníčka Slovenského inštitútu a kurátorka výstavy Alla Nuždina uviedla, že „fantastika“ je absolútne osobitý umelecký žáner – niekedy až prorocký, pretože to, čo sme včera označovali za fantastické zobrazuje dnes často realitu všedného dňa.

Martin Oscity sa poďakoval za to, že môže byť jedným zo štyroch vystavujúcich umelcov a že sa mohol zísť so svojimi kolegami a priateľmi, ktorých stretáva na umeleckých podujatiach v Rakúsku a inde vo svete. Poznamenal, že jeho hlavnou snahou je dať svojej tvorbe duchovný rozmer a vyjadriť vzájomnú prepojenosť všetkého, čo v našom svete existuje.

Vladimír Petrov-Gladky poznamenal, že umenie, ktoré sa na výstave návštevníkovi prihovára nie je umením pre široké publikum. Súčasne však konštatoval, že je pre neho veľkým potešením fakt, že si nachádza toľko svojich priaznivcov.

Na záver vernisáže prevzal Martin Oscity z rúk prezidenta Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Petra Stronského čestný titul člena korešpondenta akadémie. Vzápätí sa predstavil nielen ako vynikajúci maliar, ale aj ako vynikajúci spevák a slávnostný večer spestril M. Oscity troma piesňami. Medzi nimi zaspieval aj Podmoskovské večery, pričom ho sprevádzala mladá harfistka Maria Frolovskaja.

Výstava štyroch umelcov zo štyroch krajín pod názvom „Fantázie sveta“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 7. apríla tohto roka. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 650x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1150x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,