asfasdf ×

NázorObčana.sk

Letná sezóna na Nitrianskom hrade sľubuje nové zážitky

 Aktuality

V Aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre sa uskutočnilo vyhodnotenie projektu „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí“.

27 Apríl
2017 18:06:36

 

Na snímke: Hradná pivnica pod Biskupským palácom ponúka možnosť organizovať ochutnávky vín. Počas piatkovej slávnosti si jej priestory pozreli aj mestskí poslanci.

Foto: Ľudmila Synaková

Na vyhodnotení sa zúčastnili: veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistat, zástupca primátora Ján Vančo a mestskí poslanci Jozef Trandžík, Miroslav Tvrdoň, Lívia Šumichrastová, Dominika Tekeliová, Pavel Varga a Janka Buršáková sa

Projekt zameraný na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu bol z väčšej časti financovaný z grantu Finančného mechanizmu EHP, tzv. nórskych fondov a realizovalo ho Nitrianske biskupstvo. Celkové náklady predstavovali 820 000 eur, z toho 85 percent tvorili financie poskytnuté z nórskych fondov a štátneho rozpočtu. Spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahlo 123 000 eur, biskupstvo hradilo aj neoprávnené náklady vo výške 138 000 eur.

Vďaka projektu sa podarilo skvalitniť a doplniť chýbajúcu turistickú infraštruktúru Nitrianskeho hradu vybudovaním informačno-oddychového centra služieb pre turistov s vyhliadkovou terasou, nového náučného chodníka s mobiliárom a informačnými tabuľami o histórii hradu a podhradia, faune a flóre a jeho okolia.

Vďaka realizácii projektu bola obnovená a sprístupnená pivnica pod biskupským palácom, veža katedrály sv. Emeráma s terasou a kamennou balustrádou, opravený bol tiež historický hradný múr, obnovilo sa parkovisko. Súčasťou projektu je výstava liturgických rúch, ktorá je inštalovaná vo veži katedrály.

Ľudmila Synaková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1597x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 774x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,