asfasdf ×

NázorObčana.sk

Letná sezóna na Nitrianskom hrade sľubuje nové zážitky

 Aktuality

V Aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre sa uskutočnilo vyhodnotenie projektu „Zlepšenie turistickej infraštruktúry sprístupnenia národnej kultúrnej pamiatky – Nitra hrad – vrátane jeho častí“.

27 Apríl
2017 18:06:36

 

Na snímke: Hradná pivnica pod Biskupským palácom ponúka možnosť organizovať ochutnávky vín. Počas piatkovej slávnosti si jej priestory pozreli aj mestskí poslanci.

Foto: Ľudmila Synaková

Na vyhodnotení sa zúčastnili: veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva v SR Inga Magistat, zástupca primátora Ján Vančo a mestskí poslanci Jozef Trandžík, Miroslav Tvrdoň, Lívia Šumichrastová, Dominika Tekeliová, Pavel Varga a Janka Buršáková sa

Projekt zameraný na zlepšenie turistickej infraštruktúry Nitrianskeho hradu bol z väčšej časti financovaný z grantu Finančného mechanizmu EHP, tzv. nórskych fondov a realizovalo ho Nitrianske biskupstvo. Celkové náklady predstavovali 820 000 eur, z toho 85 percent tvorili financie poskytnuté z nórskych fondov a štátneho rozpočtu. Spolufinancovanie Biskupstva Nitra dosiahlo 123 000 eur, biskupstvo hradilo aj neoprávnené náklady vo výške 138 000 eur.

Vďaka projektu sa podarilo skvalitniť a doplniť chýbajúcu turistickú infraštruktúru Nitrianskeho hradu vybudovaním informačno-oddychového centra služieb pre turistov s vyhliadkovou terasou, nového náučného chodníka s mobiliárom a informačnými tabuľami o histórii hradu a podhradia, faune a flóre a jeho okolia.

Vďaka realizácii projektu bola obnovená a sprístupnená pivnica pod biskupským palácom, veža katedrály sv. Emeráma s terasou a kamennou balustrádou, opravený bol tiež historický hradný múr, obnovilo sa parkovisko. Súčasťou projektu je výstava liturgických rúch, ktorá je inštalovaná vo veži katedrály.

Ľudmila Synaková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 928x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1347x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,