asfasdf ×

NázorObčana.sk

Festival vzácnych umeleckých diel a obdivuhodných exponátov alebo Noc múzeí a galérií v Ponitrianskom múzeu v Nitre

 Aktuality

V sobotu, 20. mája, bola brána Ponitrianskeho múzea otvorená do neskorých večerných hodín. Dôvodom bol už 13. ročník celosvetového podujatia Noc múzeí, ktorá sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií.

25 Máj
2017 06:34:28

 

Foto: Ponitrianske múzeum Nitra

Návštevníci si mohli pozrieť nielen expozíciu klenotnicového typu, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku, ale i dlhodobé výstavy Nitriansko v zrkadle dejín, ktorá približuje kultúrno-historický vývoj historického Nitrianska od praveku, cez včasnú dejinnú dobu, až po stredovek a výstavu Život v lesných a vodných biotopoch, ktorá prezentuje takmer 100 kusov preparátov rýb, vtákov a cicavcov z okolia Nitry obývajúcich prevažne lesné a vodné prostredie.

Okrem stálych výstav si návštevníci mohli pozrieť originálnu výstavu Čaro umeleckého drotárstva, ktorú otvorilo Ponitrianske múzeum v marci v spolupráci s Galériou Drotárie. Okrem tradičných úžitkových predmetov ako sú napr. vešiak, opletený tanier, pasca na myši, je prezentovaná hlavne tvorba súčasných drotárov. Obdiv si získali drôtené zvieratá, vtáky, postavy, misy, šperkovnice, drôtené hodiny, ale i šperky od pani Biskupskej, ktoré nosia vo svete významné osobnosti.

Farebnosťou, ale i detailným prepracovaním pritiahla veľa pohľadov výstava obrazov amatérskeho výtvarníka Františka Tótha.

Popri stálych a krátkodobých výstavách bol pripravený i sprievodný program. Kto mal záujem mohol sa stretnúť priamo s odbornými pracovníkmi múzea a spýtať sa ich na informácie nielen z ich práce, ale aj o predmetoch, ktoré nie sú bežne zverejnené, či získať bližší kontakt s nimi.

Zoológ RNDr. Štefan Bleho umožnil tento rok priamy pohľad na výber z dermoplastických preparátov živočíchov múzea žijúcich na území Slovenska. Okrem výberu niektorých preparátov druhov vtákov bola zaujímavá ukážka zbierky motýľov (okáňa hruškového, rôznych druhov babôčok, spriadačov a iných), známych i menej známych chrobákov ( modlivky, roháča, medvedíka obyčajného, či píľovky veľkej).

Súčasťou ukážky bola i zbierka lebiek malých mäsožravcov (kuny, vydry, mačky, tchora) a hlodavcov (veverice a ondatry pižmovej). Každý z nás určite pozná veľa druhov vtákov, ktoré bežne cez deň stretáva, či už pri prechádzke, alebo počas cesty do roboty, či školy. Zhliadnuť, či nebodaj chytiť si ich vajíčka je takmer nepravdepodobné, pretože sa nachádzajú v stromoch, či kroví a ťažko dostupných miestach, aby boli chránené pred predátormi.

Zoológ však výberom vajíčok drozda, škorca, cíbika chochlatého, bociana a sliepočky zelenonohej, ktoré sa líšia nielen veľkosťou, ale i sfarbením poskytol možnosť návštevníkom chytiť si každé vajíčko a detailne ho preskúmať. Počas prezentácie preparátov poskytol nielen informácie o výskyte a spôsobe života jednotlivých druhov, ale aj o ich rozmnožovaní, ochrane a preparácii.

Z predmetov, ktoré nám tu zanechali naši predkovia vybrala archeologička PhDr.Jaroslava Ruttkayová rôzne druhy verných kópií originálnych predmetov z obdobia od praveku až po

včasný stredovek. Návštevníci tak mali výnimočne možnosť chytiť si do ruky rôzne druhy šperkov, kamenných nástrojov, hlinených nádob, železnú sekeru a Moraviansku Venušu , ktoré môžu bežne obdivovať len spoza skla vitrín vo výstavných priestoroch. Fundovaná archeologička, ktorá má za sebou nespočetné množstvo archeologických výskumov a je zároveň i tvorcom expozície v múzeu odhalila nielen odborné informácie o predmetoch, ale i zaujímavosti a záhady.

Každé múzeum nadobúda zbierkové predmety rôznymi spôsobmi do svojich zbierok. O takéto predmety je však potrebné starať sa, aby sa zachovali i pre ďalšie generácie. Predmety, ktoré poznačil zub času sa prostredníctvom reštaurovania stanú „novými“. Reštaurátorka Mgr. Lívia Šumichrastová, ktorá sa stará o ich stav v múzeu a prešlo jej rukami množstvo obrazov a drevených polychrómovaných plastík, predviedla časť reštaurátorských úkonov na plastike Sv. Jána Nepomuckého, ako sú upevňovanie, sondáž a mechanické snímanie premaľby. Zároveň poskytla cenné rady, ako sa starať o ne, keď ich máme doma a kedy je nevyhnuté odovzdať ich do rúk odborníka.

Súčasťou programu boli i tvorivé dielne. Aj tento rok si mládež vyrobila na pamiatku odliatok z veľkomoravského šperku Lunice z moduritu. Mimoriadny úspech si získala tvorivá dielňa s umeleckými drotármi Jozefom Šabom a Jozefom Mačicom. Jozef Šabo naučil všetky vekové kategórie vyrobiť si jednoduché srdiečko z drôtu. Pracné ohýbanie drôtu, ktoré si vyžadovalo trpezlivosť kým nadobudlo dokonalý tvar, neodradilo ani najmenších, ba práve oni sa tešili na jeho konečnú podobu a boli hrdí na svoj výtvor.

Do projektu Drôtovaného Slovenska pod vedením Jozefa Mačicu sa zapojilo 35 návštevníkov popri výrobe srdiečka. Technika vypletania a šitia náročná nielen na zrak, ale i motoriku a precíznosť lákala o to viac vyskúšať si ju.

Noc múzeí zavŕšilo vystúpenie hudobného združenia Musicantica Slovaca, ktoré už tradične siahlo do historických zápisov piesní od čias trubadúrov až po obdobie protitureckých bojov.

Vďaka príjemnému počasiu navštívilo od 10.00 – 24.00 hod múzeum 430 návštevníkov.

Mgr. Ľubica Packová Zahradárová,

PR Manažér Ponitrianskeho múzea

Texty pod foto:

Prehliadka výstavy Čaro umeleckého drotárstva

Tvorivá dielňa-výroba Veľkomoravského šperku-Lunica

Ukážka dermoplastických preparátov s možnosťou chytenia si ich

Ukážka dermoplastických preparátov

Ukážka kópií archeologických nálezov

Ukážka kópií archeologických nálezov

Ukážka reštaurovania s Mgr. Líviou Šumichrastovou

Vypletanie drôtom mapy Slovenska pod vedením Jozefa Mačicu

Výroba srdiečka z drôtu pod vedením Jozefa Šaba

Výstava Život v lesných a vodných biotopoch

Vystúpenie hudobného združenia Musicantica Slovaca

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 759x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1228x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,