asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prezentácia unikátneho encyklopedického diela o fotografii v Moskve

 Aktuality

Riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave profesor Václav Macek predstavil v Moskve (24. mája) trojdielny projekt nazvaný „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“.

27 Máj
2017 20:40:14

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Akcia sa uskutočnila v Centre fotografie bratov Lumièrovcov v spolupráci so Slovenským inštitútom v Moskve a ďalšími partnermi v rámci 1. ročníka medzinárodného festivalu o knihe „Photobookfest“, ktorý sa koná od 12. do 28. mája. Hlavný organizátor z Centra fotografie bratov Lumièrovcov  mal eminentný záujem, aby sa práve na ich festivale odprezentovala táto výnimočná encyklopédia, ktorú vydali Slováci.


Profesor Macek pripomenul, že nad týmto kolektívnym dielom odborníkov z 36 krajín pracoval 10 rokov, pričom vlani v novembri vyšli záverečné časti. Celkove šesť kníh, viac ako 2.400 strán textu a takmer 2.000 fotografií ponúka dosiaľ najkomplexnejší pohľad na vývoj a premeny fotografie nielen v dosiaľ najviac propagovaných západných fotografických veľmociach, ale aj v malých európskych štátoch. „Chceli sme odstrániť biele miesta, chceli sme zmapovať chýbajúce fotografické kultúry,“ – povedal na prezentácii V. Macek. 


Autorka článkov gréckej časti encyklopédie Nina Kassianu podčiarkla, že ide o vynikajúce dielo, majúce pre všetkých milovníkov fotografie doslova „revolučný význam“. Projekt vysoko ocenila aj Gigliola Foschi – historička umeleckej fotografie z Talianska a slová uznania a vďaky vyslovil tiež kurátor v oblasti fotografie, vedecký redaktor ruskej časti vydania Jevgenij Berezner. Zároveň poukázal na skutočnosť, že „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“ - toto výnimočné dielo malo svoju prezentáciu v Moskve práve na prvom ročníku „Photobookfestu“, čo označil za „historickú udalosť“, za začiatok nového fenoménu.    

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 790x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1251x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,