asfasdf ×

NázorObčana.sk

Prezentácia unikátneho encyklopedického diela o fotografii v Moskve

 Aktuality

Riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave profesor Václav Macek predstavil v Moskve (24. mája) trojdielny projekt nazvaný „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“.

27 Máj
2017 20:40:14

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Akcia sa uskutočnila v Centre fotografie bratov Lumièrovcov v spolupráci so Slovenským inštitútom v Moskve a ďalšími partnermi v rámci 1. ročníka medzinárodného festivalu o knihe „Photobookfest“, ktorý sa koná od 12. do 28. mája. Hlavný organizátor z Centra fotografie bratov Lumièrovcov  mal eminentný záujem, aby sa práve na ich festivale odprezentovala táto výnimočná encyklopédia, ktorú vydali Slováci.


Profesor Macek pripomenul, že nad týmto kolektívnym dielom odborníkov z 36 krajín pracoval 10 rokov, pričom vlani v novembri vyšli záverečné časti. Celkove šesť kníh, viac ako 2.400 strán textu a takmer 2.000 fotografií ponúka dosiaľ najkomplexnejší pohľad na vývoj a premeny fotografie nielen v dosiaľ najviac propagovaných západných fotografických veľmociach, ale aj v malých európskych štátoch. „Chceli sme odstrániť biele miesta, chceli sme zmapovať chýbajúce fotografické kultúry,“ – povedal na prezentácii V. Macek. 


Autorka článkov gréckej časti encyklopédie Nina Kassianu podčiarkla, že ide o vynikajúce dielo, majúce pre všetkých milovníkov fotografie doslova „revolučný význam“. Projekt vysoko ocenila aj Gigliola Foschi – historička umeleckej fotografie z Talianska a slová uznania a vďaky vyslovil tiež kurátor v oblasti fotografie, vedecký redaktor ruskej časti vydania Jevgenij Berezner. Zároveň poukázal na skutočnosť, že „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“ - toto výnimočné dielo malo svoju prezentáciu v Moskve práve na prvom ročníku „Photobookfestu“, čo označil za „historickú udalosť“, za začiatok nového fenoménu.    

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Deň genocídy Slovanov v Nitre alebo hrôzostrašné svedectvo o vojne a utrpení na Donbase

 

V centre starobylej Nitry sa včera popoludní konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti pamätné...

📅23.06.2019 0 1892x 👤eugenius

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 1104x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,