asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spoločnosť Ľudovíta Štúra v Moskve vydala 4. číslo almanachu Devín

 Aktuality

V knižnici Slovenského inštitútu v Moskve sa zišla v utorok (30. mája) na svojom zasadaní Spoločnosť Ľudovíta Štúra, ktorej hlavným cieľom je popularizácia slovenského jazyka a literatúry v Rusku.

31 Máj
2017 19:02:14

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Členov a sympatizantov „Spoločnosti“, ktorá vznikla presne pred dvoma rokmi privítal riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula. Vyjadril radosť z toho, že počet jej priaznivcov sa čoraz viac rozrastá, čo rovnako platí aj o zvyšujúcom sa záujme o almanach Devín, ktorý „Spoločnosť“ vydáva.


Predsedníčka Spoločnosti Ľ. Štúra, profesorka na Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova (MGU) Alla Mašková poukázala na to, že dva roky nie sú síce príliš dlhým obdobím, ale aj za tento krátky čas sa im podarilo zorganizovať viacero zaujímavých podujatí. Potom sa už podrobnejšie venovala štvrtému vydaniu almanachu Devín, ktoré uviedla do života. Pripomenula dosiaľ nie príliš známu pozoruhodnosť – a síce, že Spoločnosť Ľ. Štúra mala predchodkyňu v minulom storočí.

Svoju činnosť totiž začala presne 100 rokov po vzniku „Slovensko-ruskej spoločnosti Ľudovíta Štúra“, ktorej prvé slávnostné zasadanie pozdravil v roku 1915 ruský imperátor Mikuláš II. Tejto udalosti sa venuje v almanachu Devín článok nazvaný „Pred 100 rokmi...“. Popri už tradičných rubrikách spomenula prof. A. Mašková novú rubriku „O nás píšu“. V tejto súvislosti vyjadrila radosť zo záujmu slovenských médií o ich činnosť, ale na druhej strane pripomenula, že členovia „Spoločnosti“ musia viac „oslovovať“ tiež ruské periodiká, pretože prioritou „Spoločnosti“ je propagácia slovenskej kultúry a umenia medzi ruskou verejnosťou. 


V novom čísle almanachu Devín sú aj úryvky z románu spisovateľa Jozefa Banáša „Zóna nadšenia“ („Zóna entuziazmu“). Súčasťou zasadania „Spoločnosti“ bola tiež prezentácia tohto dramatického príbehu o priateľstve a láske z obdobia 1968 až 2008, ktorý práve vychádza v ruštine. Ide o najprekladanejší slovenský román, ktorý získal v roku 2008 v čitateľskej ankete Knižnej revue ocenenie „Kniha roka“. 

Portál spoločnosti Ľ. Štúra v Moskve si môžete pozrieť tu:

http://stur.ucoz.org/

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 777x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1236x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,