asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Rišňovciach /okres Nitra/ dnes slávnostne odhalili pamätnú tabuľu Alexandrovcom

 Aktuality

Dnes na poludnie v podzoborskej obci Rišňovce /okres Nitra/ slávnostne odhalili pamätnú tabuľu členom ruského armádneho súboru Alexandrovci, ktorí vlani v decembri zahynuli v následku leteckej havárie.

03 Jún
2017 17:53:20

Foto: autor

Dnešné odhalenie pamätnej tabule Alexandrovcom zorganizoval Obecný úrad Rišňovce a  Záujmové združenie Rišňovce. Slávnostný program sa začal o 10.30. hod. na pódiu pred novým Zdravotným strediskom v samotnom strede obce. Mnohopočetným divákom zo všetkých kútov Slovenska a hosťom zo zahraničia svoje umenie predviedli umelci ľudovej hudby Borovienka, ktorú dobre poznajú nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – v Česku, Chorvátsku, Rakúsku, Nórsku, Srbsku, Poľsku a pod.

Po krátkej prestávke vo vystúpení pokračovala časť súboru Alexandrovcov. Speváci súboru predviedli taký malý spomienkový koncert zložený zo známych piesni Alexandrovcov – ako vojenských, tak aj ľudoviek. Spolu s nimi vystúpili aj sólisti opery Slovenského národného divadla Roman Krško a Gurgen Ovsepian.

Starosta Rišňoviec Karol Laboš porozprával o slávnej histórii súboru a strašnej tragédií, ku ktorej došlo pred polrokom. Prízvukoval, že pre obyvateľov obce je to veľká česť, že tu vystupujú Alexandrovci. Prezradil, že bol to aj jeho sen, ktorý sa mu kondčne splnil.  Rišňovčania a mnohopočetní hostia ukázali, že majú radi Alexandrovcov a všetky ich piesne ocenili búrlivým aplausom a často do rytmu tlieskali aj počas samotných piesni.

Počas pietneho aktu, na ktorom sa zúčastnili diplomati niekoľkých krajín, predstavitelia štátnych inštitúcií a občianskych organizácií, odhalili pamätnú tabuľu Alexandrovcom. Starosta Rišňoviec Karol Laboš prisľúbil, že v priebehu celého roku pri pamätnej tabuli Alexandrovcom, ktorú umiestnili stene obecného úradu, vždy budú ležať kvety. Počas slávnostného ceremoniálu pri pomníku Dobrý anjel bola vystavená fotogaléria s fotografiami všetkých členov súboru, ktorí pred 6 mesiacmi zahynuli pri leteckej tragédii. Obyvatelia obce a hostia kládli kvety a vence ako k pamätnej tabuli, tak aj pri fotografiách Alexandrovcov, ktorí vlani tragicky zahynuli.

Následne starosta Karol Laboš pozval Alexandrovcov a iných vzácnych hostí na obed do reštaurácie a pre všetkých obyvateľov a návštevníkov obce v priestoroch obecného úradu zdarma podávali chutný guláš, hurky a občerstvenie. Svoje vystúpenia pod Zoborom Alexandrovci včera ešte neskončili – už večer celý súbor s obrovským úspechom vystúpil so svojim koncertom v Nitre. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(12 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1353x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1676x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,