asfasdf ×

NázorObčana.sk

V rodisku Štúra a Dubčeka sa po prvý raz v histórii v slovanskom duchu uskutočnili oslavy slovanstva a štátnosti

 Aktuality

V Uhrovci, pred domom, v ktorom sa narodili slovenskí a slovanskí velikáni - Ludevít Velislav Štúr a Alexander Dubček, a taktiež na známom Jankovom vršku sa po prvý raz v histórii konali slávnosti slovanstva a štátnosti.

07 September
2017 16:19:49

 

Foto: Slavica

Po prvý raz sa podobné oslavy konali v tradičnom slovanskom duchu. Organizátori podujatia spojili oslavy Dňa ústavy a Slovenského národného povstania s oslavami slovanstva a štátnosti. Preto nie náhodne tieto slávnosti sa konali práve v rodisku slovenských velikánov - Ludevíta Velislava Štúra a Alexandra Dubčeka. Obaja boli veľkými národovcami, významnými Slovákmi a Slovanmi.

Na oslavy pozvali mnohých slovenských politikov a kultúrnych činiteľov, ktorí stali u samotných prameňov historických zmien a pričinili sa o vznik samostatného slovenského štátu. Organizátori mali tu odvahu a pozvali aj niektorých slovenských politikov a verejných činiteľov, ktorých mnohí ich kolegovia, analytici, média a značná časť verejnosti považuje za kontroverzné postavy slovenskej politiky a histórii. Avšak organizátori tohto podujatia chceli otvoriť slobodnú diskusiu o slovanstve, o Slovensku a jeho histórii, dali možnosť povedať svoj názor a vysvetliť svoj postoj takpovediac aj „druhej strane“ – tým, ktorí nedostávajú veľký priestor v médiách alebo sú iba jednostranne kritizovaní. Skutočná sloboda slova je to možnosť povedať svoj názor a vysvetliť svoj postoj pre všetkých.

Organizátori podujatia mienili vytvoriť takú atmosféru, aby sa sloboda slova prejavila v skutočnosti, ale nie iba „na papieri“, ako je to v súčasnosti v EÚ a aj na Slovensku. Chceli zabrániť tomu, aby totalitná cenzúra a nedemokratické obmedzenie slobody slova a slobody prejavu, ktoré prichádza z Bruselu, sa udomácnili na Slovensku. Popritom chceli, aby si ľudia spomenuli, že sú obyvatelia Európy, tohto štátu, že sú Slováci a Slovania, že majú slávnu históriu, na ktorú si môžu byť hrdí, a že aj slovenská Ústava, aj Slovenské národné povstanie sú súčasťou slávnej histórie Slovenska a Slovanstva.     

Oslavy sa začali slávnostným zhromaždením a kladením vencov k rodnému domu Ludevíta Velislava Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci. Určite našim čitateľom netreba pripomínať, akú úlohu v našej, ale aj v svetovej histórii zohrali títo dvaja významní Slováci a Slovania. Úvodného slova sa chopili hlavní organizátori týchto slávnosti.

Predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina hovoril o význame Ústavy Slovenskej republiky a Slovenského národného povstania a vysvetlil, prečo organizátori tieto slávnosti spojili s oslavami slovanstva a štátnosti, poukázal na to, že sú súčasťou slovenskej a slovanskej histórie. Predseda občianskeho združenia Sofian a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas vyzdvihol okrem iného Štúrovu myšlienku ,,Veľkého slovanského sveta“ a hovoril o zjednotení Slovanov.

Po úvodných slovách nasledoval prednes Milky Zimkovej z knihy Ludevíta Štúra „Slovanstvo a svet budúcnosti“. Išlo konkrétne o úryvok s témou ,,V čom je sila Slovanstva a ako sa môže pozdvihnúť.. Ďalej pokračoval Radovan Masár so svojím umeleckým prednesom básne Zvolávacia, ktorou zároveň všetkých prítomných pozval k pochodu na Jankov vršok.

Oslavy pokračovali pochodom Slovanskej bojovej jednoty na Jankov vŕšok v zastúpení o. z. Slavica, Mladej Matice Nitra, o. z. Sofian, Slovenských Brancov, Slovenských Slobodných Motorkárov - ako hlavných organizátorov podujatia, spolu s nimi šli aj ďalší sympatizanti  a účastníci osláv. Na pochode sa zúčastnili aj priatelia z Dŕžavy Morava a Sliezko.

Všetci účastníci prišli k Mohyle na Jankovom vŕšku. Na úvod slávnostného podujatia zaznela štátna hymna Slovenskej republiky - v plnej verzii (4 strofy). Po nej nasledovali príhovory čestných hostí: prihovoril viacnásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar, bývalý poslanec NR SR a bývalý primátor mesta Nitra Jozef Prokeš, predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč, bývalý minister životného prostredia Juraj Hraško, historik Viktor Timura a 93-ročný  Ladislav Novomeský, účastník Slovenského národného povstania.  

Okrem spomínaných príhovorov predseda o.z. Slavica prečítal list Štefana Harabina. Na záver ukončil príhovory svojím príspevkom vydavateľ časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas. Všetky tieto príhovory neuvádzame ani v skrátenej podobe a ani nekomentujeme, pretože nie je to nutné: môžete si ich vypočuť v priloženom videu.

Ďalej oslavy pokračovali pred hotelom Partizán. Nasledoval kultúrny program v podobe viacerých zaujímavých vystúpení umelcov. Radovan Masár predniesol niektoré svoje básne.  Svätoslav Hamaliar potešil prítomných spevom a hrou na gitare. Potom Milka Zimková opäť zaujala divákov svojim  prednesom z knihy Ludevíta Štúra „Slovanstvo a svet budúcnosti“. Zlatým klincom celého kultúrneho programu bolo vystúpenie ruského speváckeho súboru Babkiny vnuci.

Po prvý raz v histórii Slovenska významné udalosti slovenskej histórii – Deň Ústavy a oslavy SNP spojili s oslavami slovanstva a štátnosti. Dôvod? Pretože všetko sú to súčasti jednotného celku – slovenskej histórie a slovanstva. Priebeh tohto ojedinelého podujatia prinášame našim čitateľom s oneskorením /oslavy sa konali 29 augusta/ z jediného dôvodu: chceli sme skompletizovať všetky podrobnosti, foto a videá. Nešlo nám o to, aby narýchlo len tak „spravodajsky“ povedať pár slov o nejakom podujatí, ktoré sa uskutočnilo. Pretože to nebolo iba „nejaké podujatie“, ale skutočne historická udalosť.   

Ide práve o to, že bolo to úplne niečo nové v našej histórii. Celá spoločnosť je spolitizovaná a prepolitizovaná, ale drvivá väčšina z nás si zabúda na svoje korene a vlastne sa o to ani nezaujíma... Podstatné je to, aby si mnohí uvedomili, že to nebolo podujatie proti niečomu a proti niekomu, ale za niečo a pre niečo. Spomínanie na svoje slovanské korene, tradície, zvyky, históriu, na slovanskú vzájomnosť neznamená, že sme proti niekomu alebo proti niečomu. Vôbec to neznamená, že Slovania, Slováci sú proti ľuďom inej viery alebo národnosti. Nemá to s tým nič spoločné. Ide o to, aby sme si nezabúdali na svoju identitu a pôvod. A v tomto zmysle podujatie v Uhrovci a na Jankovom vršku bolo skutočné významné a historické.  

Videá si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=FxImiTEaufw

https://www.youtube.com/watch?v=KL6IURjK_AI

https://www.youtube.com/watch?v=RK2OKXKt9Ks

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 637x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1142x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,