asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slováci sa v Moskve nestratia!

 Aktuality
  • Zoznamovanie v dnešnej dobe: Láska v digitálnom svete? Áno, dá sa! Tento článok ti ukáže, ako prežiť zoznamovanie v 21. storočí. Tipy, rady a povzbudenie! Nevzdávaj sa!...

Napriek nepríjemným problémom, neistej situácii, protirečivým klebetám, hrozbám a sankciám život ide ďalej a zdá sa, že vôbec nič neovplyvňuje spoluprácu v oblasti kultúry medzi Slovenskom a Ruskom.

08 Júl
2014 07:08:59.000000

Foto: http://www.mzv.sk

Napríklad, dnes, o 16. hodine, v priestoroch známej Galérie umení Zuraba Cereteliho na ul. Prečistenka v Moskve otvoria jedinečnú výstavu „Osamelý pútnik - Koloman Sokol“, ktorú Slovenský inštitút v Moskve pripravil pre domáce publikum. Koloman Sokol je jedným z pilierov slovenského výtvarného umenia, ktoré výrazne prekročilo pomyslené umelecké hranice stredoeurópskeho teritória.
Partnerom Slovenského inštitútu v Moskve na výstavnom projekte je Galéria mesta Bratislavy, ktorá zapožičala 77 diel Kolomana Sokola, z ktorých 61 je so súkromných zbierok. Výstava K. Sokola v reprezentačných priestoroch galérie je vrcholným úspechom v prezentácii slovenskej výtvarnej tvorby v Ruskej federácii v roku 2014 a je jednou z najprestížnejších udalostí tohtoročného moskovského kultúrneho leta.

Slovenský inštitút v Moskve zorganizoval v ostatnom období niekoľko významných podujatí v rôznych lokalitách Ruska. Výstava diel Kolomana Sokola je piatym podujatím v priebehu jedného mesiaca.

Takmer pred mesiacom, 10. júna, v priestoroch domu knihy „Molodaja gvardia“ nákupného centra „ Boľšaja Polianka“ v Moskve konalo záverečné podujatie Slovenského týždňa, ktorý prebiehal od 2. júna 2014 a vyvrcholil 10. júnom 2014. Hlavným organizátorom podujatia bola Slovenská agentúra pre cestový ruch (SACR), ktorú reprezentovala vedúca zastúpenia Ľubica Alušicová a vydavateľstvo Ajaks.

V rámci Slovenského týždňa sa uskutočnilo niekoľko prezentačných aktivít, ktoré vyvrcholili súťažou „Čo vieš o slnečnom Slovensku?“. Hlavnou cenou súťaže bol 5 dňový pobyt pre 2 osoby v Trenčianskych Tepliciach. Riaditeľka Slovenského inštitútu Aneta Marenčíková predstavila publiku poslanie a aktivity inštitútu, vysoko ocenila znalostnú úroveň súťažiacich o Slovensku, vyjadrila hlboké poďakovanie hlavným organizátorom za kvalitné podujatie.

O dva týždni, 25. júna, v prestížnych priestoroch moskovského kinoklubu FITIĽ slávnostne otvoril štátny tajomník Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Ivan Sečík spolu s Gregorim Gevorkianom, zástupcom generálneho riaditeľa filmového štúdia Mosfiľm „Týždeň slovenského filmu v Moskve“. 
Týždeň slovenského filmu otvoril film talentovaného režiséra Mateja Mináča „Nickyho rodina“, ktorý predstavil a uviedol jeho producent Patrik Pašš. Prítomné publikum ocenilo spontánnym aplauzom výnimočnosť filmu, jeho hlboký náboj ľudskosti, vysokú profesionalitu tvorcov. Ďalším bol thriller – komédia režiséra Jonáša Karáska “Kandidát“. Celkovo bolo predstavených 6 celovečerných a 4 krátke filmy.
Opäť sa podarilo pozitívne prekvapiť a zaujať náročného ruského diváka predstavením najnovších snímok slovenskej kinematografie. Projekt vznikol na základe záverov Programu spolupráce medzi ministerstvami kultúry Slovenska a Ruska na roky 2013 – 2017.

Hneď na to, už 26. júna, v preplnenej galérii Slovenského inštitútu v Moskve otvorila  riaditeľka inštitútu Aneta Marenčíková v rámci IV. Moskovského medzinárodného bienále mladého umenia výstavný projekt dvoch umelkýň - mladej slovenskej výtvarníčky Silvie Čechovej a ruskej umeleckej fotografky Darii Žmyľjovoj pod názvom „Moc túžby – vizualizácia“. Autorkou projektu a kurátorkou výstavy bola pracovníčka inštitútu Alla Nuždina. Na otvorení sa zúčastnili okrem ruských umelcov, novinárov, predovšetkým reprezentantov mladej generácie, aj delegácia zo Slovenska pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Ivana Sečíka. Slávnostnú atmosféru doplnilo vystúpenie mladého duetu - huslistky a flautistky, ktoré bolo oživením večera.
Inštitút sa ako jediný zo zastupiteľských orgánov pôsobiacich v Moskve plnohodnotne zúčastňuje na tomto významnom medzinárodnom bienále nielen dvomi slovenskými projektmi, ale aj zaradením jeho galérie do systému výstavných priestorov, v ktorých sa bienále koná. O slovenské umenie je záujem. Opäť sa podarilo zviditeľniť a predstaviť obrovský potenciál mladých slovenských umelcov na významnom medzinárodnom podujatí.

Koncom minulého týždňa, 3. júla, v moskovskom Múzeu dejín Ruska otvorili výstavu Young slovak art show in Moscow. Výstava sa konala v rámci Paralelného programu IV. Moskovského bienále Mladého umenia a bola spoločným projektom Slovenského inštitútu pri Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Ruskej federácii, Štátneho centrálneho múzea súčasných dejín Ruska a Moskovskej Štátnej umelecko-priemyselnej akadémie S.G. Stroganova. Na výstave boli predstavené diela slovenských umelcov: Erika Miklášová, Michaela Michovčáková, Peter Sulo, Lucia Tallová, Lucia Horáková, Martin Ševčovič a iní.  Moskovské publikum sa oboznámilo s tvorbou mladých slovenských autorov, ktorých diela sú známe na Slovensku a mimo neho od roka 1990 až 2000. V rámci otvorenia výstavy sa v múzeu uskutočnil spoločný okrúhly stôl Akadémie výtvarného umenia a dizajnu v Bratislave a akadémie S.G. Stroganova pod názvom Okruh problémov mladého moderného umenia. Táto výstava potrvá do 10. augusta 2014.
 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,