asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slováci napomáhajú obrode Slovanského sveta. V hlavnom meste Srbska sa uskutočnil Druhý Belehradský Slovanský kongres

 Aktuality

Pred niekoľkými dňami sa v Belehrade uskutočnil Druhý Belehradský Slovanský kongres. Bolo to ďalšie zo série medzinárodných slovanských podujatí venované obrode slovanstva, súčasnej situácii v slovanských krajinách a vo svete.

06 Október
2017 18:41:52

Foto: Slavica

 

Na tomto slovanskom fóre sa zúčastnili aj zástupcovia zo Slovenska. Jeden z nich, predseda občianskeho združenia Slavica /Nitra/ Miloš Zverina nám porozprával o priebehu kongresu. Pripomenul, že sa toto medzinárodné fórum sa uskutočnilo pri príležitosti 70.výročia slovanského kongresu, ktorý sa konal 8.-11. decembra r. 1946 na rovnakom mieste za účasti prezidenta Juhoslávie Josipa Broza Tita a predstaviteľov delegácií slovanských krajín. Na tomto historicky prvom kongrese v Belehrade bol vytvorený spoločný slovanský výbor a národné slovanské výbory.

Po 70. rokoch do Belehradu pricestovali na kongres delegácie z viacerých slovanských krajín. Slovenskú republiku reprezentovali 5 delegáti: „Okrem nášho združenia ju tvorili aj členovia Mladej Matice a občianskeho združenia Sofian. Išlo konkrétne o nasledovných delegátov:, Rudolf Jurenka a ja sme reprezentovali občianske združenie Slavica, Lenka Belovičová a  Matej Ivanko - Mladú Maticu a Tibor Eliot Rostas – občianske združenie Sofian,“ vysvetlil Miloš Zverina.

Porozprával, že sa kongres začal vo štvrtok, 28. septembra, slávnostným ceremoniálom  v priestoroch Etnografického múzea v Belehrade. Vedúci predstavitelia jednotlivých delegácií predniesli pozdravné príhovory. Ako prvý s prednáškou vystúpil predseda Medzinárodnej slovanskej rady akademik Sergej Baburin, ktorý hovoril o projekte Belehradskej platformy pre Slovanov. Následne vystúpili mnohí odborníci: historici, politológovia, lingvisti, vedci, predstavitelia občianskych organizácií a mnohí iní.

Za slovenskú delegáciu vystúpil so svojim príhovorom práve Miloš Zverina. Na konci svojho príhovoru sa ospravedlnil bratskému srbskému národu za to, že sa Slovenská republika svojim spôsobom podieľala na bombardovaní Juhoslávie v r. 1999. Vtedy Slovenská republika ešte nebola súčasťou NATO. Aliancii však poskytla slovenský vzdušný priestor pre jej lietadlá. Práve to mnohí kritici označili za nepriamu účasť na bombardovaní Juhoslávie.

Miloš Zverina porozprával, že slovanský kongres potrval 3 dni a celý ten čas pokračovala aktívna práca. „Na druhý deň kongres pokračoval pracovnými stretnutiami v priestoroch Etnografického múzea v Belehrade. Na týchto stretnutiach sa podrobne rozoberali problémy jednotlivých slovanských krajín a hľadali sa riešenia ďalšej spolupráce medzi týmito krajinami,“ povedal.

„Na tretí deň, po dlhom rokovaní, na záver kongresu organizátori oznámili všetkým prítomným, že sa dohodli na termíne najbližšieho pripravovaného stretnutia zástupcov slovanských krajín. To znamená, že 7.júna 2018 sa v Českej republike uskutoční snem s názvom Slovanská Praha 2018. Podujatie sa bude konať na počesť 170.výročia prvého slovanského zjazdu, ktorý spoluorganizoval aj náš rodák Ludevít Velislav Štúr. Snem bude prebiehať v Žofíne na Slovanskom ostrove v Prahe,“ uviedol Miloš Zverina.

Porozprával o tom, že okrem pracovných stretnutí, slovenská a poľská delegácia navštívila významnú archeologickú lokalitu Vinča, ktorá sa nachádza cca 15 km od Belehradu, kláštor Visoki Dečani a kláštor v Gračanici, kostol Bogorodica Ljeviška a taktiež sa oboznámila s veľmi emocionálnou výstavou „Jasenovac – právo nebyť zabudnutý“.

 

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 634x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1140x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,