asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zvolenský klub Arbatu mal poslednú besedu v tomto roku

 Aktuality

Členovia Zvolenského klubu Arbat sa 29. novembra zišli na svojej poslednej besede v tomto roku. Jej témou bola bývala Juhoslávia, jej história, členenie, príčiny a odkaz pre súčasnosť.

02 December
2017 19:57:41

 

Foto: Facebook

Tejto citlivej témy sa zhostil náš člen a bývalý príslušník OS SR plukovník Ing. Pavel Marko, ktorý pôsobil profesionálne v deväťdesiatych rokoch v bývalej Juhoslávii. Oboznámil prítomných členov s históriou Balkánu a dôležitosti územia tohto regiónu pre celú Európu. Tento významný región bol a je vstupnou bránou moslimom do Európy. Učí nás to celá história tohto regiónu. 

V bývalej Juhoslávii sa stretávajú tri významné cirkvi a to katolícka cirkev, pravoslávna cirkev a islam, ktoré majú veľký vplyv a mali veľký podiel na rozpade Juhoslávii. Tak isto národnostná otázka, ktorá je tu veľmi zaujímavá, nakoľko počas bývalej Juhoslávii za súdruha Tita, ktorý bol Chorvátom, dokázal trenice, hlavne medzi Srbmi a Chorvátmi udržať na uzde a je vo všetkých nástupníckych štátoch aj v súčasnosti symbolom jednoty spolužitia národov a národností.

Vysvetlil geopolitické vplyvy na bývalú Juhosláviu, ktoré sa premietli do rozpadu tejto krásnej krajiny. Konštatoval, že v juhoslovanskom konflikte zlyhalo medzinárodné spoločenstvo, kde sa už v tom čase prejavili problémy, ktoré sa v súčasnosti vo veľkom diskutujú o nutnosti reformovania OSN. Dotkol sa aj genocídy na obyvateľstve a hľadania pravdy, kto nesie zodpovednosť na tomto bratovražednom vyčíňaní.

Vysvetlil podiel našich OS SR na urovnaní konfliktu a práce našej diplomacii, ktorá tu zohrávala s kľúčových úloh pri urovnaní konfliktu. Na záver zdôraznil, že tento konflikt ešte nie je ukončený a že je potrebné, aby OSN citlivo a spravodlivo pristúpila k urovnaniu tlejúceho problému bývalej Juhoslávie a medzinárodný tribunál spravodlivo rozhodoval s aktérmi tohto konfliktu.

Po prednáške vznikla obsiahla diskusia, nakoľko tento problém je pre našich občanov veľmi citlivý. Prejavilo sa tu silne slovanské cítenie. V diskusii sa prítomní členovia dotkli aj situácie na Ukrajine, kde hľadali spoločných menovateľov s Juhoslovanským konfliktom a nebezpečenstva, pre celú Európu. Zhodli sa, pokiaľ sa neurovnajú vzťahy s Ruskou federáciou a neskončia sankcie voči Rusku, citácia v Európe bude napätá a nebezpečná.

Mali by sme sa poučiť s juhoslovanského konfliktu a nie ešte rozduchovať ďalšie národnostné otázky, ktoré môžu vyústiť tam, kde to nikto nechce.

Ján Kašica,

člen klubu Arbat, Zvolen

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Hej, Slovania alebo v českej metropole sa konali Všeslovanské prírodopisné slávnosti Slovanská Praha 2018

 

V Prahe sa 7. – 9. júna konali Všeslovanské národopisné slávnosti „Slovanská Praha 2018“, ktoré ...

📅11.06.2018 0 425x 👤eugenius

V Nitre včera všetko chutilo a voňalo: uskutočnil sa tam Festival chutí Nitrianskeho kraja a Jahodová Nitra

 

Včera v meste pod Zoborom sa už po štvrtý raz konala pestrofarebná a zaujímavá gastronomická akcia Fe...

📅03.06.2018 0 244x 👤eugenius

Ruskí motocyklisti v rámci jazdy Slovanský svet navštívia všetky slovanské krajiny Európy

 

Federácia motocyklového turizmu Ruska v spolupráci s motorkárskym klubom Noční vlci a spolkom Ruskí mot...

📅03.06.2018 0 1473x 👤eugenius

Množstvo zaujímavých podujatí a výstav sa konalo v priebehu Noci múzeí a galérií v Ponitrianskom múzeu

 

Pred pár dňami bola brána Ponitrianskeho múzea otvorená do neskorých večerných hodín. Dôvodom bol u...

📅23.05.2018 0 212x 👤eugenius
,