asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zvolenský klub Arbatu mal poslednú besedu v tomto roku

 Aktuality

Členovia Zvolenského klubu Arbat sa 29. novembra zišli na svojej poslednej besede v tomto roku. Jej témou bola bývala Juhoslávia, jej história, členenie, príčiny a odkaz pre súčasnosť.

02 December
2017 19:57:41

 

Foto: Facebook

Tejto citlivej témy sa zhostil náš člen a bývalý príslušník OS SR plukovník Ing. Pavel Marko, ktorý pôsobil profesionálne v deväťdesiatych rokoch v bývalej Juhoslávii. Oboznámil prítomných členov s históriou Balkánu a dôležitosti územia tohto regiónu pre celú Európu. Tento významný región bol a je vstupnou bránou moslimom do Európy. Učí nás to celá história tohto regiónu. 

V bývalej Juhoslávii sa stretávajú tri významné cirkvi a to katolícka cirkev, pravoslávna cirkev a islam, ktoré majú veľký vplyv a mali veľký podiel na rozpade Juhoslávii. Tak isto národnostná otázka, ktorá je tu veľmi zaujímavá, nakoľko počas bývalej Juhoslávii za súdruha Tita, ktorý bol Chorvátom, dokázal trenice, hlavne medzi Srbmi a Chorvátmi udržať na uzde a je vo všetkých nástupníckych štátoch aj v súčasnosti symbolom jednoty spolužitia národov a národností.

Vysvetlil geopolitické vplyvy na bývalú Juhosláviu, ktoré sa premietli do rozpadu tejto krásnej krajiny. Konštatoval, že v juhoslovanskom konflikte zlyhalo medzinárodné spoločenstvo, kde sa už v tom čase prejavili problémy, ktoré sa v súčasnosti vo veľkom diskutujú o nutnosti reformovania OSN. Dotkol sa aj genocídy na obyvateľstve a hľadania pravdy, kto nesie zodpovednosť na tomto bratovražednom vyčíňaní.

Vysvetlil podiel našich OS SR na urovnaní konfliktu a práce našej diplomacii, ktorá tu zohrávala s kľúčových úloh pri urovnaní konfliktu. Na záver zdôraznil, že tento konflikt ešte nie je ukončený a že je potrebné, aby OSN citlivo a spravodlivo pristúpila k urovnaniu tlejúceho problému bývalej Juhoslávie a medzinárodný tribunál spravodlivo rozhodoval s aktérmi tohto konfliktu.

Po prednáške vznikla obsiahla diskusia, nakoľko tento problém je pre našich občanov veľmi citlivý. Prejavilo sa tu silne slovanské cítenie. V diskusii sa prítomní členovia dotkli aj situácie na Ukrajine, kde hľadali spoločných menovateľov s Juhoslovanským konfliktom a nebezpečenstva, pre celú Európu. Zhodli sa, pokiaľ sa neurovnajú vzťahy s Ruskou federáciou a neskončia sankcie voči Rusku, citácia v Európe bude napätá a nebezpečná.

Mali by sme sa poučiť s juhoslovanského konfliktu a nie ešte rozduchovať ďalšie národnostné otázky, ktoré môžu vyústiť tam, kde to nikto nechce.

Ján Kašica,

člen klubu Arbat, Zvolen

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Členovia spoločnosti Priatelia staroslávnej Nitry zhodnotili svoju tohtoročnú činnosť a dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií o histórii Slovenska

 

Včera večer v priestoroch Ponitrianskeho múzea v meste pod Zoborom sa uskutočnilo stretnutie spoločnosti ...

📅14.12.2018 0 497x 👤eugenius

V Pribinovom meste, skvoste bývalého veľkého slovanskeho štátu, na vrchu Zobor vyhlásili Deklaráciu Slovienov

 

Včera v slávnej starobylej Nitre, niekdajšom významnom meste mocnej slovanskej Veľkomoravskej ríše, ná...

📅13.12.2018 0 679x 👤eugenius

Slovanský folklórny Slavica festival včera aj s hosťami z Bieloruska a Chorvátska pokračoval v Mojzesove a Alekšinciach

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, predvčerom popoludní sa v Nitre už po desiaty raz uskutočnil ...

📅08.07.2018 0 1128x 👤eugenius

Hromy divo bijú alebo v Nitre sa uskutočnil jubilejný, desiaty ročník medzinárodného slovanského folklórneho Slavica Festivalu

 

Včera popoludní sa v Pribinovom meste už po desiaty raz uskutočnil tradičný medzinárodný folklórny Sl...

📅08.07.2018 0 1185x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,