asfasdf ×

NázorObčana.sk

Zvolenský klub Arbatu mal poslednú besedu v tomto roku

 Aktuality

Členovia Zvolenského klubu Arbat sa 29. novembra zišli na svojej poslednej besede v tomto roku. Jej témou bola bývala Juhoslávia, jej história, členenie, príčiny a odkaz pre súčasnosť.

02 December
2017 19:57:41

 

Foto: Facebook

Tejto citlivej témy sa zhostil náš člen a bývalý príslušník OS SR plukovník Ing. Pavel Marko, ktorý pôsobil profesionálne v deväťdesiatych rokoch v bývalej Juhoslávii. Oboznámil prítomných členov s históriou Balkánu a dôležitosti územia tohto regiónu pre celú Európu. Tento významný región bol a je vstupnou bránou moslimom do Európy. Učí nás to celá história tohto regiónu. 

V bývalej Juhoslávii sa stretávajú tri významné cirkvi a to katolícka cirkev, pravoslávna cirkev a islam, ktoré majú veľký vplyv a mali veľký podiel na rozpade Juhoslávii. Tak isto národnostná otázka, ktorá je tu veľmi zaujímavá, nakoľko počas bývalej Juhoslávii za súdruha Tita, ktorý bol Chorvátom, dokázal trenice, hlavne medzi Srbmi a Chorvátmi udržať na uzde a je vo všetkých nástupníckych štátoch aj v súčasnosti symbolom jednoty spolužitia národov a národností.

Vysvetlil geopolitické vplyvy na bývalú Juhosláviu, ktoré sa premietli do rozpadu tejto krásnej krajiny. Konštatoval, že v juhoslovanskom konflikte zlyhalo medzinárodné spoločenstvo, kde sa už v tom čase prejavili problémy, ktoré sa v súčasnosti vo veľkom diskutujú o nutnosti reformovania OSN. Dotkol sa aj genocídy na obyvateľstve a hľadania pravdy, kto nesie zodpovednosť na tomto bratovražednom vyčíňaní.

Vysvetlil podiel našich OS SR na urovnaní konfliktu a práce našej diplomacii, ktorá tu zohrávala s kľúčových úloh pri urovnaní konfliktu. Na záver zdôraznil, že tento konflikt ešte nie je ukončený a že je potrebné, aby OSN citlivo a spravodlivo pristúpila k urovnaniu tlejúceho problému bývalej Juhoslávie a medzinárodný tribunál spravodlivo rozhodoval s aktérmi tohto konfliktu.

Po prednáške vznikla obsiahla diskusia, nakoľko tento problém je pre našich občanov veľmi citlivý. Prejavilo sa tu silne slovanské cítenie. V diskusii sa prítomní členovia dotkli aj situácie na Ukrajine, kde hľadali spoločných menovateľov s Juhoslovanským konfliktom a nebezpečenstva, pre celú Európu. Zhodli sa, pokiaľ sa neurovnajú vzťahy s Ruskou federáciou a neskončia sankcie voči Rusku, citácia v Európe bude napätá a nebezpečná.

Mali by sme sa poučiť s juhoslovanského konfliktu a nie ešte rozduchovať ďalšie národnostné otázky, ktoré môžu vyústiť tam, kde to nikto nechce.

Ján Kašica,

člen klubu Arbat, Zvolen

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Už aj pod Tatrami vznikol klub Arbat

 

Hľadanie s úspešným zavŕšením. Aj takto by sa dal charakterizovať v minulom roku vznik klubu Arbat v P...

📅10.01.2018 0 1201x 👤eugenius

Úspech slovenského hudobného a maľovaného folklóru v Moskve

 

Zaplnená kinosála, nadšený potlesk a výkriky „Bravó!“ – taká atmosféra vládla v stredu večer (...

📅16.12.2017 0 909x 👤eugenius

Slavica buduje Slovanský svet. Nezabúdajme na svoje korene, tradície a slávnu históriu – aby na nás boli hrdí aj naši predkovia, aj naši potomkovia

 

Slovanstvo, Slovania, naša história, tradície, zvyky a budúcnosť slovanstva boli témami včerajšieho Va...

📅14.12.2017 0 1207x 👤eugenius

„Európske Vianoce“ v Moskve

 

Stovky hostí, ktorí prišli v sobotu (9. decembra 2017) do Českého kultúrneho centra v Moskve si mohli u...

📅11.12.2017 0 835x 👤eugenius
,