asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Nitre sa včera otvorila spoločná výstava známych maliarov a detí. Ponitrianske múzeum prezentovalo diela Združenia výtvarníkov sv. Lukáša – ART GO

 Aktuality

V Nitre sa včera večer otvorila zaujímavá výstava. Jej originalita bola v tom, že v priestoroch Ponitrianskeho múzea sa uskutočnila vernisáž spoločnej výstavy známych maliarov a detí - členov Združenia výtvarníkov sv. Lukáša – ART GO.

09 December
2017 15:20:39

 

Foto: autor

Na vernisáži boli predstavené desiatky výtvarných diel namaľovaných olejom, akrylom, rôzne koláže z bilboardov reagujúce sa svet reklamy, fotografie. Perličkou vernisáže bola papierová  dioráma New Yorku s funkčným modelom vlaku a menšie „vlakové predstavenie“ vyvolalo obrovský záujem vyše sto návštevníkov, hlavne, pochopiteľné, detí.

V úvode vernisáže riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko a Pavol Bebjak, člen Združenia výtvarníkov sv. Lukáša – ART GO, pedagóg na Súkromnej základnej umeleckej škole Heleny Madariovej v Nitre a syn známeho maliara Ľudovíta Bebjaka, porozprávali o príprave výstave a predstavených dielach.

Prízvukovali, že Združenie výtvarníkov sv. Lukáša – ART GO sa snaží svojou nekomerčnosťou a duchovnými hodnotami udržiavať povedomie o tom, že je tu nejaká alternatíva konzumu a konzumnej spoločnosti. Poukázali na to, že témy a motívy obrazov symbolizujú prepojenie duchovnosti s civilnosťou aj keď a priori to nie je predsa „čisto“ náboženská tematika výstavy.

Súčasťou výstavy sú aj výtvarné diela z posledného obdobia tvorby známeho maliara Ľudovíta Bebjaka, zakladateľa Združenia výtvarníkov sv. Lukáša. Okrem folklórnych, krajinárskych a rómskych námetov sa venoval aj sakrálnej tvorbe. Podieľal sa na renovovaní nástenných malieb vo viacerých slovenských kostoloch. Svojimi ilustráciami skrášlil niekoľko knižných titulov a je autorom asi tridsiatich krížových ciest.

Ľudovít Bebjak sa narodil v Chynoranoch 10. augusta 1934. Svoj počiatočný záujem o maľbu pripisoval stretnutiam s nitrianskym maliarom kostolov Edmundom Massányim, ktorý v roku 1946 maľoval farský kostol v jeho rodnej obci. Skutočnú chuť do maľby mu však dodalo stretnutie s pátrom Krasňanským v misijnom dome v Nitre, kde vznikla jeho prvá krajinka. Jeho talent neskôr rozvíjal akademický maliar Eugen Lehotský.

Ľudovít Bebjak pôsobil ako učiteľ na východnom Slovensku. Bol otcom štyroch detí, od roku 1972 žil v Nitre. Zomrel v júni 2009. Okrem krajinných a ľudových motívov sa Ľudovít Bebjak venoval aj sakrálnej a biblickej tematike. Podieľal sa na renovovaní nástenných malieb vo viacerých slovenských kostoloch. Je autorom asi tridsiatich krížových ciest. Svojimi ilustráciami skrášlil niekoľko knižných titulov slovenských vydavateľstiev.

Ľudovít Bebjak je slovenskej verejnosti známy ako ilustrátor kníh (F. Rábek: Štafeta viery, A. Adamovič: Celý tvoj, meditatívne knihy V. Judáka), časopisov (Veľké jubileum, Rytier Nepoškvrnenej, Rodina Nepoškvrnenej), učebníc (Náboženská výchova pre 1. ročník ZŠ) atď. V minulosti sa zúčastňoval na letných sympóziách výtvarných pedagógov a na výstavách výtvarných prác pedagógov v Prešove, Bardejove, Bratislave, Uherskom Brode, Prahe a v Budapešti.

Jeho talent intenzívnejšie zapojil do cirkevných služieb kňaz Július Chalupa, ktorý ho roku 1981 prizval k obnove farského kostola v Tvarožnej. Odvtedy Ľudovít Bebjak pomáhal pri renovovaní viacerých kostolov. Po roku 1989 sa stal riaditeľom základnej školy sv. Gorazda v Nitre, ktorá bola prvou diecéznou cirkevnou školou v porevolučnom období na Slovensku. Jeho výtvarné diela sú plné lásky k ľuďom a k Bohu, pozývajú žasnúť nad životom, ponárajú človeka do krásy, ktorá je symbolom Boha. 
 

Výstava, ktorá sa včera otvorila v Ponitrianskom múzeu v meste pod Zoborom, odráža  umelecké snaženie členov združenia, prináša pestrú zmes výtvarných prác – olejomalieb, akrylov, kresieb, 3D obrazov, predmetov zo skla, kovu a iných umeleckých diel. Predstavujú sa neprofesionálni umelci, ale už tradične aj deti z nitrianskej SZUŠ Heleny Madariovej,  Orechovho dvora či školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch.

Sú tu diela autorov z Nitry aj iných slovenských miest - Ľudovíta Bebjaka, jeho syna Pavla Bebjaka, Maťa Vagača, Márie Sabovej, Henriety Rojkovej, Eriky Ivanovej. Našim čitateľom pripomenieme, že Združenie sv. Lukáša vzniklo pred vyše 20 rokmi na podnet iniciatívy výtvarníkov, ktorí sa hlásili ku kresťanským hodnotám. Zišli sa vtedy na nitrianskom biskupskom úrade u Františka Rábeka. Prvá výstava za účasti mnohých profesionálnych výtvarníkov bola v Žiline. V Nitre členovia združenia vystavovali od r 1998. Táto výstava potrvá do 28. januára budúceho roka.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 999x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1406x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,