asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kým duch je v národe, národ žije: združenie Slavica si spolu s nadšencami pripomenulo 162. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra a navštívilo pamätné miesta v Modre

 Aktuality

Občianske združenie Slavica zo starobylej staroslovanskej Nitry v piatok, 12 januára, usporiadalo spomienkovú slávnosť „Oslava Slovanstva v Modre“, venovanú Ľudovítovi Štúrovi a oživovaniu ducha národa Slovenského.

14 Január
2018 18:59:14

 

Foto: Slavica

Historické fakty: na poľovačke 22. decembra 1855 sa pri pokuse o preskočenie potoka neďaleko Modry nešťastne postrelil do stehna. Úmrtná matrika uvádza „Dne 22ho Decembra  1855 na polovce, příkopu jakovausi přeskočiti chteje, padl a v pádu ručnici tak nějak nešťastlivě potrhl, že mu vypálila a stěhenní kost prostřelila; následkem čehož, po velkých bolestech a mnohém krvácení vyšioloženého dne, pokojne skonal.“. Ľudovít Štúr zomrel 12. januára 1856 „o deváté hodině večerní“ v Modre ako štyridsaťročný...

„Naše združenie Slavica si spolu s nadšencami  pripomenulo 162. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra. Keďže v Modre sa nachádzajú pamätné miesta spojené s pôsobením Ľudovíta Štúra, našou prvou zástavkou bolo Súsošie Štúrovcov na Štúrovej ulici v Modre. Slávnostne sme tu položili veniec a uctili si tak pamiatku tohto velikána,“ povedal pre náš portál predseda občianskeho združenia Slavica /so sídlom v Nitre/ Miloš Zverina.

„Ďalej sme pokračovali cez cestu, pri Dom Ľudovíta Štúra kde sme zavesili ďalší veniec a pripomenuli si miesto, v ktorom po príchode do Modry žil a tvoril. Tento dom je pamiatkou na miesto kde Ľudovít Štúr býval v prenájme počas svojho pôsobenia v Modre a je na ňom umiestnená pamätná tabuľa,“ povedal Miloš Zverina.

„Neskôr sme sa presunuli o pár krokov ďalej, do Múzea Ľudovíta Štúra. Nachádza sa tu hlavná expozícia Ľudovít Štúr - od štúdia k činom, ktorá prezentuje prierez životom a dielom Ľudovíta Štúra zasadený do konkrétnych historických súvislostí,“ pripomenul predseda nitrianskeho občianskeho združenia.

Porozprával, že vedľa múzea Ľudovíta Štúra sa nachádza aj jeho Pamätná izba, ktorá bola  ďalšou zástavkou skupinky slovenských slovanských nadšencov. Prezradil, že Pamätná izba Ľudovíta Štúra pripomína posledné dni jeho života v Modre a okolnosti jeho tragickej smrti. V tejto izbe ležal 3 týždne po zranení, ktorému nakoniec podľahol. O niekoľko stoviek metrov ďalej sa nachádza Modranský cintorín, kde pri hrobe nášho národného buditeľa členovia Slavice a ich priatelia si pripomenuli jeho význam pre náš slovenský národ, jazyk, tradície, históriu a kultúru. Miloš Zverina pripomenul, že náhrobný pomník v Modre z roku 1872 bol prvým pomníkom postaveným Ľudovítovi Štúrovi na Slovensku.

„Posledným miestom nášho putovania po Modre bolo miesto, kde sa Ludevít Štúr nešťastne smrteľne zranil. Dnes tu stojí pamätná tabuľa pripomínajúca túto tragickú udalosť. Nachádza sa v chotári pri meste Modra. Ďakujeme všetkým, ktorý sa podieľali na tomto podujatí a pripomenuli si tak spoločne s nami výročie úmrtia tohto slovenského a slovanského velikána,“ poďakoval sa Miloš Zverina.

Na záver pre našich čitateľov citoval  jednu vetu z diela Ľudovíta Štúra „Nárečie slovenské“:

„Ktorý národ a kmeň žiť chce a žiť má, ten sa nesmie a nemôže na druhý národ alebo kmeň spoliehať a od neho prebudenie i zadržanie života svojho očakávať, ale musí sám pracovať a na nohy sa postaviť, bo inakšie pozerajúc a podopierajúc sa len na druhých, ani k pravdivému životu nikdy nepríde, ani života nie je hoden!“

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

83 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 777x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1236x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,