asfasdf ×

NázorObčana.sk

Množstvo zaujímavých podujatí a výstav sa konalo v priebehu Noci múzeí a galérií v Ponitrianskom múzeu

 Aktuality

Pred pár dňami bola brána Ponitrianskeho múzea otvorená do neskorých večerných hodín. Dôvodom bol už 14. ročník celosvetového podujatia Noc múzeí, ktorý sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí a galérií.

23 Máj
2018 18:39:33

Návštevníci si v priebehu celého dňa 19. mája mohli pozrieť nielen expozíciu klenotnicového typu, ale i dlhodobé výstavy Nitriansko v zrkadle dejín, ktorá približuje kultúrno-historický vývoj historického Nitrianska od praveku, cez včasnú dejinnú dobu, až po stredovek a výstavu Život v lesných a vodných biotopoch, ktorá prezentuje takmer 100 kusov preparátov rýb, vtákov a cicavcov z okolia Nitry obývajúcich prevažne lesné a vodné prostredie.

Okrem stálych výstav si návštevníci mohli pozrieť originálnu výstavu Drotárstvo súčasnosti, ktorú otvorilo Ponitrianske múzeum v spolupráci s Galériou Drôtu. Okrem tradičných úžitkových predmetov ako sú napr. opletený tanier, pasca na myši, je prezentovaná hlavne tvorba súčasných drotárov. Obdiv si získali drôtené vtáky, hlavne kohút vyrobený rôznymi drotárskymi technikami, zvieratá – napr. bobor s pravými ľudskými zubami, misy, topánky, šperky, dopravné prostriedky (lietadlo, štvorkolka, motorka), telefón a veľa ďalších skvostov. Zastúpená bola i architektúra s pozoruhodným a do detailov prepracovaným kostolom, či drevenica z drôtu.

V priestoroch chodby boli vystavené výtvarné diela žiakov Súkromnej základnej školy Ateliéru Médea a Základnej školy Višnjevac z Osijeku stvárňujúce Nitru a Osijek ako súčasné mesto a život v ňom na pozadí minulosti.

Popri stálych a krátkodobých výstavách bol pripravený i sprievodný program. Kto mal záujem mohol sa stretnúť priamo s odbornými pracovníkmi múzea a spýtať sa ich na informácie nielen z ich práce, ale aj o predmetoch, ktoré nie sú bežne zverejnené, či získať bližší kontakt s nimi.

Preparátor Rudolf Dulaj zaviedol do tajov preparovania. Oboznámil a ukázal záujemcom názorný postup ako zachovať zviera stále „živé“ a ako sa treba starať oň po vypreparovaní. Atrakciou bol živý chameleón, ktorý oddychoval na rastline a súperil s ukážkou jeho preparovanej podoby.

Z predmetov, ktoré nám tu zanechali naši predkovia vybrala archeologička PhDr. Jaroslava Ruttkayová rôzne druhy verných kópií originálnych predmetov nachádzajúcich sa v expozícii múzea,  ako napr. Moraviansku venušu, Venušu z Bučian vyrobenú na 3D skeneri, kolesovité ihlice z doby bronzovej z Nových zámkov, závesnú hlinenú nádobu z Beluše, rímsku republikánsku mincu nájdenú na Martinskom vrchu a iné predmety. Každý návštevník mal tak možnosť chytiť si do rúk jednotlivé predmety, ktoré môže bežne pozorovať len spoza skla vo vitríne. Zároveň fundovaná archeologička, ktorá má za sebou nespočetné množstvo archeologických výskumov odhalila nielen odborné informácie o predmetoch, ale i rôzne zaujímavosti a spôsob výroby ich kópií.

Minulý rok reštaurátorka Mgr. Lívia Šumichrastová predviedla časť reštaurátorských úkonov na plastike Sv. Jána Nepomuckého, ako sú upevňovanie, sondáž a mechanické snímanie premaľby. V sobotu bola vystavená zreštaurovaná socha s kompletnou dokumentáciou, na ktorej bol zachytený celý priebeh reštaurovania.

Konzervátor Bc. Štefan Antoš, ktorý sa stará o stav zbierkových predmetov vysvetlil konzerváciu kovu technikou konzervovania voskom, tanínom, olejom s názornou ukážkou na klincoch. Oboznámil i s reštaurovaní poškodenej keramiky. Mládež zaujali rôzne funkčné mechanizmy hodín, ktoré si mohli pozrieť lupou a dozvedieť sa nielen o princípe ich fungovania ale i technike ich opravy.

Súčasťou programu boli i tvorivé dielne. Po prehliadke výstavy Po stopách pravekých metalurgov si mládež mohla pod vedením Mgr. Dominiky Juricovej vyrobiť na pamiatku miniatúru nádoby, alebo idolu z modelovacej hliny a vyskúšať drvenie obilia na kameni. Súčasťou bola i ukážka odlievania bronzových predmetov s Pavlom Francúzom, ktorý si na mieste vyrobil formu na odlievanie z mastenca, ktorá pozostávala z dvoch kusov plochých kameňov, ktoré sa zviazali a medzi ne sa lial cín.

Mimoriadny úspech si získala tvorivá dielňa s umeleckými drotármi Jozefom Šabom a Jozefom Mačicom. Jozef Šabo naučil všetky vekové kategórie vyrobiť si jednoduchý vešiačik v tvare srdiečka z drôtu. Pracné ohýbanie drôtu, namotávanie, vyklepávanie a nakoniec šitie si vyžadovalo trpezlivosť kým nadobudlo dokonalý tvar, no neodradilo ani najmenších. I tento rok sa popri výrobe vešiačika zapájali návštevníci Do projektu Drôtovaného Slovenska pod vedením Jozefa Mačicu, v ktorom mali možnosť vypliesť drôtom na mape Slovenska z drôtu kúsok svojho kraja.

Vo večerných hodinách vystúpil folklórny súbor Briežok z Jedľových Kostolian (účastník folklórnej show Zem spieva ). Predstavila sa ženská spevácka skupina, detský folklórny súbor s gajdošskými piesňami a hrou na píšťalky. Súčasťou vystúpenia bolo rozprávanie o tradíciách a ukážka odčepčenia nevesty.

Noc múzeí zavŕšilo vystúpenie hudobného združenia Musicantica Slovaca, ktoré už tradične siahlo do historických zápisov piesní od čias trubadúrov až po obdobie protitureckých bojov. Vďaka príjemnému počasiu navštívilo od 10.00 – 24.00 hod. múzeum 500  návštevníkov.

Mgr. Ľubica Packová Zahradárová

Foto: Mgr. Petra Bernáthová

Texty pod foto:

Drvenie obilia na kameni

Kŕmenie chameleóna

Prehliadka expozície Skvosty dávnovekého Slovenska

Prehliadka výstavy Po stopách pravekých metalurgov

Tvorivá dielňa - výroba nádoby z modelovacej hmoty

Vypletanie kraja drôtom na mape Slovenska z Drôtu

Výroba formy z mastenca na odlievanie

Výroba vešiačika v tvare srdiečka z drôtu

Výroba vešiačika v tvare srdiečka z drôtu (2)

Vystúpenie Folklórneho súboru Briežok

Vystúpenie Folklórneho súboru Briežok -  odčepčenie nevesty

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 776x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1236x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,