asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruskí motocyklisti v rámci jazdy Slovanský svet navštívia všetky slovanské krajiny Európy

 Aktuality

Federácia motocyklového turizmu Ruska v spolupráci s motorkárskym klubom Noční vlci a spolkom Ruskí motocyklisti organizuje motocyklovú jazdu Slovanský svet 2018, trasa ktorej povedie cez mnohé slovanské krajiny Európy, vrátane Slovenska.

03 Jún
2018 09:51:39

V tomto roku sa uskutoční sa v termínoch 20. júna – 12. júla tohto roka. Séria motocyklových a automobilových jázd „Slovanský svet“ sa koná už viac ako 10 rokov a sú zamerané na zjednotenie slovanských národov, rozvoj inštitúcií verejnej diplomacie, popularizovanie slovanskej kultúry, propagáciu kresťanských a univerzálnych hodnôt slovanského sveta. Projekt zahŕňa symetrické viackilometrové jazdy a putovania po Rusku a slovanských krajinách: Rusko, Srbsko, Bielorusko, Slovensko, Slovinsko, Macedónsko, Srbsko, Čierna Hora, Bulharsko a ďalšie, zamerané na rozvoj dobrých susedských vzťahov medzi obyvateľmi Európy.

V rámci „cestných“ podujatí sa konajú tlačové konferencie a stretnutia na rôznych úrovniach: okrúhle stoly, tematické semináre, fóra, festivaly, koncerty. Tieto podujatia sú určené na podporu dialógu medzi úplne odlišnými ľuďmi rôznych národností, predovšetkým, mladými ľuďmi, ktorým organizátori a účastníci motocyklových jázd prajú a snažia sa pre nich zabezpečiť mierovú a pokojnú budúcnosť.

Ako pre náš portál povedal predseda Federácie motocyklového turizmu Ruska Jevgenij Strogov, motocyklové a automobilové púte a jazdy sa konajú už dlhšie obdobie a v priebehu rokov sa zmenili na slovanské hnutie, na aktivitách a podujatiach ktorého sa zúčastňujú nielen motocyklisti, ale aj obyčajní ľudia, predstavitelia občianskych organizácií, kňazi Ruskej pravoslávnej a Srbskej pravoslávnej cirkvi a iných kresťanských konfesií slovanských krajín.

„Okrem svojej spájajúcej, zjednocujúcej myšlienky sú podujatia projektu „Slovanský svet“ zamerané na popularizáciu slovanských dejín. Dejiny slovanského sveta nemôžu nechať ľahostajnými tých, ktorí seba nazývajú Slovania. História slovanskej písomnosti, ktorá začala v Nitre, je základom slovanskej kultúry a jazyka, na ktorom sa rozprávajú všetci Slovania sveta. Účastníci motocyklovej jazdy v rámci tohto projektu navštívia staroveké a významné centrá slovanskej kultúry, také mestá, ako Nitra, Ochrid, Moskva, Sofia, Belehrad, Niš a ďalšie, ktoré ovplyvnili vývoja sveta Slovanov,“ podčiarkol Jevgenij Strogov.  

„Ďalšou úlohou, ktorú rieši tento projekt, je popularizácia ruského kultúrneho a historického dedičstva a ruského jazyka v zahraničí a poskytnutie pozitívneho obrazu o Rusku. Motocyklové jazdy v Rusku, na ktorých sa zúčastňujú motocyklisti všetkých slovanských krajín, vizuálne preukazujú svojim zahraničným účastníkom krásu a kultúru národov Ruska, dobroprajnosť a pohostinnosť nadnárodnej ruskej rodiny,“ povedal Jevgenij Strogov.

V priebehu 22 dní /20. júna – 12. júla/ účastníci jazdy prejdú 8 500 kilometrov a navštívia mnohé mestá a obce, pocestujú po trase: Moskva - Smolensk - Minsk - Brest - Trnava - Nitra - Budapešť - Novi Sad - Brčko - Banja Luka - Doboj - Tivat - Herceg Novi - Tivat - Durres - Tirana - Ochrid - Skopje - Kyustendil - Sofia - Bela Polanka - Niš - Belehrad - Maribor – Bratislava. Zastavia sa vo mnohých pravoslávnych kostoloch a kláštoroch, uctia si pamiatku vojakov, ktorí padli v oboch svetových vojnách a iných vojenských konfliktoch, zúčastnia sa na Srbskom pamätnom dni „Vidovdan“ v Srbsku, každoročnom tradičnom festivalu slovanských kultúr v Nitre na Slovensku a pod.  

Účastníci motocyklovej jazdy Slovanský svet si uctia pamiatku sovietskych vojakov, väzňov koncentračných táborov a civilistov, ktorí zomreli vo Veľkej vlasteneckej vojne na Poklonnej hore v Moskve, na Pahorku slávy v Minsku, v Brestskej pevnosti, pri Pamätníku sovietskym vojakom na Slavíne v Bratislave, v Budapešti, Sofii, Belehrade, Jagodine, Kragujevaci a Niši, koncentračnom tábore „Červený kríž“ v Niši a Stafflagu XVIII-D (306) v slovinskom Maribore a pod.  

Účastníci motocyklovej jazdy Slovenský svet sa zastavia vo mnohých kostoloch a kláštoroch, ako aj pri slovanských pomníkoch: Avraamijov kláštor v Smolensku, múzeum slovanskej  písomnosti a pamätník sv. Cyrila a Metoda v Nitre, kostol Nanebovzatia Panny Márie v Novom Sade, kláštor Velika Rameta na Fruške Gore v juhozápadnej Vojvodine, ruský kláštor Sveti Petka v Bijeline, Srbsko-ruský chrám svätých mučeníkov v Banja Luke, kláštor Medna, kláštor Lovnica, kaplnka Panny Márie v Sokolaci, chrám sv. Fedora Ušakova a ruský cintorín v Herceg Novi v Čiernej Hore, kláštor sv. Vlasia v albánskom Drače, kláštor Svätého Nauma v Ochride, ruský kríž v Bitole, kláštor Bigor v macedónskom Debare, Ruenský kláštor v bulharskej obci Skrino, Sofijský chrám sv. Alexandra Nevského a ruský kostol sv. Mikuláša Divotvorca, katedrálu sv. Sofie, kláštor v Bele Polanke v Srbsku, kostol sv. Štefana v Kruševaci, kláštor Ravanica v Čuprii /Bosna a Hercegovina/ a katedrálu Savvy v srbskom Belehrade.

„Pokiaľ ide o položenie vencov, účastníci motocyklovej jazdy vzdávajú hold aj poslednému ruskému cisárovi Mikulášovi II. v Belehrade, Banje Luke a Ritešiči. Tento ruský cár urobil veľa pre srbský národ a je populárny a uctievaný v Srbsku,“ povedal Jevgenij Strogov..

Poznamenal, že trasa je naplánovaná tak, aby účastníci mohli navštíviť viaceré kultúrne a historické pamiatky Slovanského sveta: Múzeum slovanskej písomnosti a pomník sv. Cyrilovi a Metodovi v Nitre, Prvá pravoslávna univerzita sv. Klimenta v Ochride, ruský kríž v macedónskej Bitole, inštalovaný v mestskom parku na pamiatku ruského Imperátorského konzula A. Rostkovského, ktorý tam bol zavraždený osmanským vojakom v r. 1903, Pamätník „Veža lebiek“, ktorý postavil osmanský panovník z hláv porazených Srbov počas prvého srbského povstania v roku 1809 a iné.

„Každý, kto sa chce zúčastniť jazdy Slovanský svet na motocykle alebo aj na aute, môže sa k nám pripojiť, kde mu to bude vyhovovať. Organizačný výbor poskytuje dopravné miesta pre všetkých, ktorí by sa chceli zúčastniť na podujatiach Slovanského sveta. Zabezpečíme dopravu autobusom pre tých, ktorí nemajú vlastné dopravné prostriedky. Počet miest je obmedzený, takže záujemcovia by mali poslať žiadosť na organizačný výbor vopred,“ vysvetlil Jevgenij Strogov.

Dodal, že plánovanie a organizáciu tejto motocyklovej jazdy naprieč slovanskými krajinami podporilo ministerstvo zahraničných vecí Ruska, viaceré veľvyslanectvá Ruska v zahraničí, predstavitelia Rossotrudnichestva, vláda Moskvy, Moskovské centrum pre medzinárodnú spoluprácu a iné organizácie.

„Trasy jazdy sa pripravovali za úzkej spolupráce s Pútnickým centrom Moskovského patriarchátu, Pútnickou službou Novo-Jeruzalemského kláštora a mníchov Sväto-Trojickej Sergijevskej lavry.

Tento projekt sa realizuje s využitím grantu Prezidenta Ruska určeného pre rozvoj občianskej spoločnosti, ktorý poskytol Fond prezidentských grantov. Na našich podujatiach sa zúčastní vyše 10 tisíc ľudí,“ povedal v závere Jevgenij Strogov.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 638x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1144x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,