asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruskí motocyklisti navštívili nitriansky Hrad, Misijný dom Matky Božej v Nitre a v Dolnej Krúpe otvorili filiálku Nočných vlkov na Slovensku

 Aktuality

Včera v slovenských mestách zasa videli ruských motorkárov. Tento raz k nám prišli motorkári z klubu Ruskí motocyklisti, ktorí cestujú po všetkých slovanských krajinách v rámci akcie Slovanský svet.

25 Jún
2018 10:26:20

Na poludnie sa zastavili na bratislavskom Slavíne, kde tradične položili vence a kvety, potom navštívili nitriansky Hrad, Misijný dom Matky Božej v meste pod Zoborom a večer v Dolnej Krúpe blízko Trnavy otvorili prvú filiálku Nočných vlkov na Slovensku. 

Ako už sme pre pár týždňami informovali našich čitateľov, Federácia motocyklového turizmu Ruska v spolupráci s motorkárskym klubom Noční vlci a spolkom Ruskí motocyklisti zorganizovala motocyklovú jazdu Slovanský svet 2018, trasa ktorej vedie cez mnohé slovanské krajiny Európy, vrátane Slovenska.

Ruskí motocyklisti štartovali 20. júna v Moskve, pár dní sa zdržali na Slovensku a dnes zasa vyrazili na cesty. Dnes prenocujú v Novom Sade. V priebehu 22 dní prejdú 8 500 km a navštívia mnohé mestá a obce, spojené so slovanskou kultúrou a históriou. Prekonajú trať: Moskva - Smolensk - Minsk - Brest - Trnava - Nitra - Budapešť - Novi Sad - Brčko - Banja Luka - Doboj - Tivat - Herceg Novi - Tivat - Durres - Tirana - Ochrid - Skopje - Kyustendil - Sofia - Bela Polanka - Niš - Belehrad - Maribor – Bratislava.

Včera na poludnie Ruskí motocyklisti sa tradične zastavili na Slavíne a položili vence a kvety u pamätníka sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na Slovensku. O 16. hodine internacionálna vyše 20-členná kolóna motorkárov /tvorili ju nielen Rusi, ale aj Bielorusi, Ukrajinci, Česi, Slováci, Macedónci, Chorváti a iní/ prišla na parkovisko pod Nitrianskym hradom.

Motorkári absolvovali exkurziu na Nitrianskom hrade. Oboznámili sa s jeho históriou a vlastne s celou vyše tisícročnou históriou Slovenska, pôsobením slávnych slovenských kniežat Pribinu a Svätopluka, činnosťou Cyrila a Metóda, vzácnymi exponátmi v Diecéznom múzeu, opevneniami hradu a pod. Perfektne tomu napomohol odborný, mimoriadne zaujímavý a preplnený faktami a historickými perličkami výklad dr. Jaroslava Koprdu, ktorý previedol Ruských motocyklistov Nitrianskym hradom a prezentoval im najzaujímavejšie jeho zákutia a vzácnosti.

Potom sa motorkári premiestnili do mestského parku, kde sa uskutočnila malá spomienková slávnosť vedľa slovanskej lipy, ktorú tiež zasadili motorkári a členovia nitrianskeho občianskeho združenia Slavica, a pomníku Slovanský svet. Našim hosťom sme porozprávali o našej iniciatíve vyhlásenia 22. júna za pamätný Deň genocídy Slovanov.

Následne kolóna ruských motorkárov prešla centrom Nitry a prišla k Misijnému domu Matky Božej na Kalvárii. Tam rektor P. Marek Poláčik SVD po krátkej besede s motorkármi celebroval improvizovanú omšu a modlil sa spolu s motorkármi a potom požehnal ich motorky. Vzápätí ich pozval na exkurziu do misijného múzea, kde ruskí motorkári, ako aj na Hrade, tiež obdivovali množstvo vzácnych historických unikátov.

O 19. hodine internacionálna kolóna motorkárov a dve sprievodné vozidla vyrazili smerom do Trnavy. Všetci prišli do Dolnej Krúpej /10 km od Trnavy/, do takpovediac nového slovenského „brlohu“ Nočných vlkov. Práve tam včera večer slávnostne otvorili prvú filiálku Nočných vlkov na Slovensku.

Nechýbal tradičný program, občerstvenie, chutný slovenský guláš, hudba, veselé debaty. Hostitelia nás previedli celým areálom a prezentovali nám všetko, čo sa tam nachádza: múzeum vzácnych motoriek a áut a... Ako hovorieva slovenský politický „klasik“, o tom – potom... Dohodli sme sa s hostiteľmi, že všetky zaujímavosti o tomto stredisku Nočných vlkov na Slovensku podrobne porozprávame našim čitateľom v septembri, kedy sa uskutoční jeho oficiálne otvorenie pre verejnosť – so všetkými službami a zariadeniami. Jedno však môžem prezradiť už teraz. Určite budete vyvaľovať oči – nič podobné na Slovensku neexistuje...  

Potom sa konala improvizovaná tlačová konferencia s predsedom Federácie motocyklového turizmu Ruska Jevgenijom Strogovom, počas ktorej pripomenul, že séria motocyklových a automobilových jázd „Slovanský svet“ sa koná už viac ako 10 rokov a sú zamerané na zjednotenie slovanských národov, rozvoj inštitúcií verejnej diplomacie, popularizovanie slovanskej kultúry, propagáciu kresťanských a univerzálnych hodnôt slovanského sveta.

Vzápätí sme sa s Jevgenijom Strogovom porozprávali osobne, aby sme pripravili exkluzívny rozhovor pre našich čitateľov. Pripravujeme to a zverejníme ho zajtra alebo pozajtra.

Slávnosti pri príležitosti otvorenia filiálky Nočných vlkov na Slovensku sa v areáli v Dolnej Krúpe skončili tradičným sadením slovanskej lipy, aj keď za trochu netradičných podmienok. Motorkári a pozvaní hostia začali kopať jamu až po desiatej hodine večer, prakticky za tmy. Preto jeden z motorkárov pomáhal svietením reflektora. Zasadili lipu, odfotili sa, ešte trochu sa porozprávali a lúčili sa. Väčšina motorkárov zo Slovenska išla spať domov a hostia sa ubytovali v hoteli, ktorý sa nachádza priamo v areáli nového strediska Nočných vlkov na Slovensku. Dnes ráno internacionálna kolóna vyrazila do Nového Sadu.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

91 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

„Deň krivých zrkadiel“ dokáže nastaviť to správne zrkadlo

 

Výtvarné a ručné práce ľudí s rôznym stupňom postihnutia prezentovali predvčerom na poludnie na vý...

📅14.06.2019 0 353x 👤eugenius

V centre slovanstva, starobylej Nitre sa včera hovorilo o pôvode, histórii, tradíciách a zvykoch Slovanov

 

Desiatky ľudí, ktorých zaujíma história Slovanov, informácie o ich pôvode, histórii, tradíciách a zv...

📅14.06.2019 0 593x 👤eugenius

Žiaci vyšších tried Súkromnej strednej školy ochrany osôb a majetku a žiaci Evanjelického lýcea navštívili Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave

 

V dňoch 9. a 11. apríla žiaci vyšších tried bratislavskej Súkromnej strednej školy ochrany osôb a maj...

📅16.04.2019 0 714x 👤eugenius

Prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich zvykov a tradícií sa včera stretli na Biblioteke Slavica v meste pod Zoborom

 

Včera v starobylej Nitre sa stretli prívrženci slovanskej vzájomnosti, našich tradícií a zvykov, spolo...

📅01.04.2019 0 609x 👤eugenius
,