asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovanský folklórny Slavica festival včera aj s hosťami z Bieloruska a Chorvátska pokračoval v Mojzesove a Alekšinciach

 Aktuality

Ako sme už informovali našich čitateľov, predvčerom popoludní sa v Nitre už po desiaty raz uskutočnil tradičný medzinárodný folklórny slovanský Slavica festival, na ktorom vystúpilo šesť ľudových súborov zo štyroch slovanských krajín.

08 Júl
2018 11:21:47

Do Nitry prišli hostia z Bieloruska, Chorvátska, Ruska a Slovenska. Včera festival pokračoval v Mojzesove a Alekšinciach.

Na práve poludnie autobus s umelcami a sprievodnými vozidlami dorazil do obce Mojzesovo /okres Nové Zámky/ a zaparkoval pred Obecným úradom. Účastníci festivalu, zástupcovia vedenia obce a obyvatelia sa zišli v areáli  amfiteátra, na pekne upravenom priestore medzi budovou Obecného úradu, moderným multifunkčným ihriskom a novými bytovkami.

V úvode vystúpila ľudová hudobná skupina Komjatickí mládenci. Umelci nevyšli na pódium, ale spievali priamo na trávniku pred bytovkami v obkľúčení divákov, čím hneď vytvorili priateľskú priaznivú atmosféru. Potom k prítomným prihovoril starosta Mojzesova Jozef Čunderlík a predseda slovanského občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina.

Starosta privítal hostí, porozprával o tom, čo všetko sa zmenilo a pribudlo v obci, čo sa podarilo vybudovať a zrekonštruovať, oboznámil prítomných s programom Obecných slávností, ktoré sa práve v ten deň konali v obci. Miloš Zverina hovoril o význame slovanskej kultúry, ktorá spája nielen všetkých Slovanov, ale aj ľudí dobrej vôle na celom svete, a predstavil hosťujúce kolektívy. 

Hneď na to svoje umenie divákom predviedla pätica z bieloruskej skupiny ľudovej piesne Plisa z mesta Smoleviči a početná skupina chorvátskeho folklórneho súboru Ľudovít Štúr z mesta Ilok. Následne zástupcovia Obecného úradu Mojzesovo, občianskeho združenia Slavica, všetkých troch folklórnych súborov a aj diváci slávnostne zasadili slovanskú lipu a urobili spoločnú fotografiu na pamiatku o tejto významnej udalosti.

Potom sa všetci presunuli do areálu miestneho futbalového štadiónu, kde sa práve začínali Obecné slávnosti. Najprv na všetkých umelcov, zástupcov občianskych organizácií a hostí čakal chutný guláš, občerstvenie a domáce špeciality. Potom sa začal krásny folklórny program, na ktorom vystúpili domáci umelci, hostia zo Slovenska a oba hosťujúce súbory – Ľudovít Štúr /Chorvátsko/ a Plisa /Bielorusko/.

Vystúpilo niekoľko sólistov a súborov zo Slovenska. Divákov zaujali aj vystúpenia tých vekovo najmladších umelcov. Nadšene tlieskali aj vystúpeniu oboch zahraničných súborov, ktorí sa predviedli v plnej paráde. Z domácich umelcov, ktorých môžu poznať aj naši čitatelia, spomenieme vystúpenie Vlasty Múdrikovej, ktorá fantasticky hrala na harmonike a spievala, skupiny Kortina a Mafia Corner, ako aj známej speváčky Dominika Mirgová, ktorá sa ešte v roku 2007 zúčastnila na tretej série reality šou Slovensko hľadá SuperStar, kde skončila na druhom mieste.


Organizátori pripravili pre obyvateľov obce a hostí chutný guľáš, rôzne špeciality, veľa veselých atrakcií pre detí a v popoludňajších a večerných hodinách areál futbalového ihriska v Mojzesove doslova praskal vo švíkoch. Panovala vynikajúca nálada.

Umelci zo zahraničia a členovia slovanského občianskeho združenia Slavica však do neskorých večerných hodín spolu so zabávajúcimi sa obyvateľmi Mojzesova nezostali, ale pred 17. hodinou znova vyrazili na cestu. Pred 18. hodinou prišli do obce Alekšince /okres Nitra/, ktorá sa nachádza 13 km severozápadne od mesta pod Zoborom.

V Alekšinciach pokračoval Slavica festival 2018. V úvode prihovoril Miloš Zverina, ktorý porozprával o význame spájania sa všetkých Slovanov na svete, nadväzovaní priateľských vzťahov medzi slovanskými štátmi a význame kultúry a pokračovania v ľudových tradíciách predkov.  Následne vystúpili Veselí seniori z Alekšiniec a zahraniční hostia – súbor Ľudovít Štúr z Iloku /Chorvátsko/ a skupina Plisa z mesta Smoleviči /Bielorusko/.

Potom sa uskutočnilo slávnostné osadenie pamätnej tabule Slovanského priateľstva. Umiestnili ju vedľa slovanskej lipy, ktorú v Alekšinciach zasadili už predtým. Tohtoročný jubilejný, už desiaty Slavica festival skončil práve v tejto obci. Členovia Slavice a ich priaznivci pripravujú aj ďalšie podujatia, ktoré napomôžu zlepšiť vzťahy medzi všetkými slovanskými štátmi a spojiť Slovanov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 928x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1345x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,