asfasdf ×

NázorObčana.sk

Členovia spoločnosti Priatelia staroslávnej Nitry zhodnotili svoju tohtoročnú činnosť a dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií o histórii Slovenska

 Aktuality

Včera večer v priestoroch Ponitrianskeho múzea v meste pod Zoborom sa uskutočnilo stretnutie spoločnosti Priatelia starodávnej Nitry spojené s prednáškou “Slovanská škola – domáca veda o minulosti”.

14 December
2018 14:09:07

V úvode k prítomným prihovoril zakladateľ a predseda spoločnosti Priatelia starodávnej Nitry, bývalý nitriansky primátor Ing. Arch. Vladimír Libant. Zhodnotil tohtoročnú činnosť spoločnosti a porozprával o plánoch na budúci rok.

Následne predseda nitrianskeho občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina vystúpil s  prednáškou “Slovanská škola – domáca veda o minulosti”. Podčiarkol, že súčasná kritika akademickej historickej vedy nie je spojená s praktickou prácou archeológov, historikov alebo iných povolaní, kde historická veda vykonala obrovskú prácu a dosiahla veľké úspechy. „No v interpretácii historických faktov existujú značné nedostatky, ktoré treba opraviť, keďže historiografia zostáva naďalej poľom urputného ideologického boja. Každý jeden účastník tohto boja si musí vybrať, či sa postaví na stranu Slovanov alebo bude bojovať proti nim,“ zdôraznil Miloš Zverina.

„V súčasnosti môžeme s istotou povedať, že oficiálna historická veda v Rusku, Česku, Poľsku na Slovensku alebo v iných krajinách slovanského sveta nikdy neprezentovala vedu o minulosti z pohľadu záujmov slovanských národov. Preto je našou úlohou, aby sme upevnili formovanie domácej vedy o minulosti. Predstavitelia oficiálnej historickej vedy robia všetko preto, aby posilnili svoje tvrdenia a každý nesúhlas vyvoláva u nich nielen námietky, ale aj  zúrivý odpor, ktorý vyúsťuje do rôznych obvinení a prenasledovania inak zmýšľajúcich,” podčiarkol prednášateľ. V tejto súvislosti treba podotknúť, že tento jeho výrok presne odzrkadľuje situáciu aj v inom odbore – v médiách…

„Minulosť ako udalosť má prirodzene skutočný charakter. V tom čase jej odraz – interpretácia vo vede a literatúre v obrovskej miere závisí od interpretácie a od školy, ku ktorej patrí. Aj keď sa v súčasnosti oficiálna história považuje za vedu, mnohé jej interpretácie, prísne povedané, nie sú vedecké. To isté môžeme povedať aj o samotnom pojme „história“, ktorý sa objavil s pokresťančovaním. Starý zákon Biblie bol napísaný na základe židovskej knihy Tóra. Všetko, o čom sa neskôr písalo na základe Biblického synopsysu, dostalo názov „z Tóry“ a toto slovo sa postupne transformovalo na pojem „história“,” pripomenul Miloš Zverina.

Poukázal na to, že v rôznych názorových systémoch tá istá udalosť získava odlišný výklad, odlišný význam. A práve od toho, aký je výklad – interpretácia udalosti a času priamo závisí to, nakoľko je výklad blízky alebo vzdialený uskutočnenej – skutočnej udalosti. Preto je jasné, že od kvality interpretácie udalostí závisí aj úroveň vedy vo všeobecnosti. Pravda o uskutočnenej udalosti je absolútna a interpretácia je relatívna.

Prítomným v sále vysvetlil, že moderná Slovanská veda o minulosti čerpá z týchto zdrojov: starodávne zdroje získané z rozprávania Volchvov, Žrecov, Koldunov, Mudrcov, z ľudovej slovesnosti – ústnej tradície, Vied (védickej tradície), Velesovej knihy, letopisov, kroník, dokumentov a listín, archeológie, etnografie, národopisu, diel mnohých odborníkov - Katančina, Venelina, Orbiniho, P.J. Šafárika, Zubrického, Tatiščeva, Lomonosova a iných.                           

Zdôraznil, že výmena komunistickej ideológie za radikálno-liberálnu neodstraňuje ideologický boj. „Možno ešte viac ho zamotáva, pretože radikálno-liberálna ideológia hlásajúca kozmopolitizmus stavia mimo udalostného procesu nielen celú minulosť ale aj budúcnosť. Slovania musia mať svoju vedu o minulosti, ktorá by príslušným spôsobom odrazila všetky falzifikácie domácej minulosti a súčasnosti a vytvorila by aj pevné základy pre budúcnosť. Proti našej domácej vede o minulosti vystupuje celý rad škôl a prúdov, ktoré ju tak alebo inak skresľujú a falzifikujú. Aby sa dalo úspešne bojovať proti nim, potrebujeme poznať ich silné a slabé stránky,” uviedol.

“Slovanské krajiny v súčasnosti prežívajú najťažšie obdobie svojho vývoja. Vedomie mnohých ľudí v priebehu posledných 30 rokov postihla taká mohutná transformácia, že v ňom už nezostalo ani rozumné ponímanie zdravého zmyslu, ani pravdivé predstavy o minulosti, ani to, ako sa treba správne správať v budúcnosti. Duchovno-mravná degradácia, strata svojich slovanských koreňov, slovanskej tradície a kultúry premenili potomkov Slovanov na ľudí, ktorí si nepamätajú svoje príbuzenstvo a nechápu ani to, čo sa s nimi stalo. Práve táto cesta je zhubná pre potomkov Slovanov. Práve toto smerovanie nám ponúkajú početné náboženské konfesie a rôzne sekty a tiež podvodníci Zlatého teľaťa,” podčiarkol prednášateľ.

„Existuje však aj iná cesta – cesta návratu k vlastným slovanským koreňom, slovanskej tradícii a kultúre. Je to ťažká púť, ale iba ona nám poskytuje nádej na duchovno-mravné uzdravenie sa a sociálnu obrodu. Iba ona nám umožní pozdvihnúť SVET SLOVANOV a dosiahnuť jeho stabilný a úspešný rozvoj,” zdôraznil Miloš Zverina.

Stručne spomenul niektoré najdôležitejšie epizódy z histórie Slovenska, premietol niekoľko krátkych dokumentárnych filmov zo svojich ciest po slovanských krajinách, keď vo viacerých lokalitách objavil na skalách rúnové písmo.

Potom s krátkymi príhovormi dvaja bývalí nitrianski primátori Vladimír Libant a Jozef Prokeš. Včerajšie podujatie uzatvorilo predvianočné posedenie členov spoločnosti Priatelia starodávnej Nitry a hosti, niektorí z ktorých sa prihlásili za nových členov, aby sa pripojili k užitočnej a zaujímavej činnosti tejto organizácie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

80 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 340x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 859x 👤eugenius
,