asfasdf ×

NázorObčana.sk

Presne polovica: každý druhý Slovák je spokojný so svojim pracovným životom. Je to veľa alebo málo?

 Aktuality

Analytici Poštovej banky si posvietili na to, ako sú so svojim pracovným životom spokojní Slováci a aký vývoj v tejto oblasti očakávajú počas najbližších mesiacov. A ako sú na tom pracujúci z ostatných krajín EÚ?

13 Máj
2016 19:57:39

 

Foto: Poštová banka a Facebook

„V nasledujúcom texte sme vychádzali z údajov Standard Eurobarometra 84, ktorý zverejnila Európska komisia. Práca predstavuje pre drvivú väčšinu z nás základný zdroj príjmu, preto pracovný kolotoč veľmi dobre poznáme. Nakoľko v nej trávime veľa času je ideálnou kombináciou, ak nás aj baví a napĺňa. Na zamestnancov sa kladú čoraz väčšie nároky, pričom ich ohodnotenie vo veľa prípadoch nespĺňa predstavy.

V práci tak mnohí trávia stále viac času, na úkor súkromného života, bez toho, aby sa cítili patrične docenení. Predchádzajúce riadky sú len všeobecnými tvrdeniami, no výsledky Eurobarometra ukazujú, že viacero Slovákov by sa v nich pravdepodobne nemalo problém nájsť. Len o niečo viac ako polovica [54 %] našincov považuje svoju súčasnú pracovnú situáciu za dobrú. To je mierne horší výsledok, než bol priemer EÚ 28, v rámci ktorého označilo svoju súčasnú pracovnú situáciu za dobrú 58 % Európanov. Naopak, každý štvrtý Slovák ju označil za zlú a zhruba pätina ju nevie posúdiť.  

Nie je žiadnou novinkou, že severské krajiny sú krajinami s vysokým životným štandardom, s vysokými platmi, aj keď samozrejme aj s vyššou cenovou hladinou. Nikoho asi preto neprekvapí, že aj v tomto prípade sa umiestnili na čele nášho rebríčka. So svojou súčasnou pracovnou situáciou je totiž spokojných až zhruba osem z desiatich Švédov a Dánov. Slováci to však za pracovným uspokojením nemajú ďaleko. Svoju pracovnú situáciu totiž označilo za dobrú až 72 % Rakúšanov, ktorí v rebríčku obsadili závideniahodné štvrté miesto.   

Naopak, najmenej spokojní sú v Grécku, kde svoju súčasnú pracovnú situáciu označil za zlú až každý druhý opýtaný. Negatívne odpovede prevládali v južnejších krajinách Európy, medzi inými takto reagovali napríklad aj zhruba 4 z 10 Talianov či Chorvátov. Z našich susedov z V4 svoju situáciu ohodnotili, takmer identicky ako Slováci, aj Česi. Poliaci sú o niečo spokojnejší ako my, a naopak, Maďari sa umiestnili až na konci rebríčka.

Čo sa týka vyhliadok do budúcna, Slováci veľkým optimizmom v čase prieskumu neoplývali. Zlepšenie svojej pracovnej situácie totiž očakávala len pätina z nich. Viac ako polovica neočakáva žiadne zmeny a len desatina túto otázku nevedela posúdiť. Ani v tomto prípade veľmi neodskakujeme od európskeho priemeru, ktorý bol len mierne vyšší. 

Miernym paradoxom je fakt, že napriek vysokej spokojnosti Švédov so svojou pracovnou situáciou, až štvrtina očakáva aj počas nasledujúcich dvanástich mesiacov zlepšenie. Najväčšími optimistami sú ale v Írsku, kde kladný vývoj očakáva až tretina opýtaných. Opačný prípad nastal v Grécku, kde v zlepšenie verí ani nie desatina Grékov, ale zhoršenie očakáva až tretina. Pozitívom je, že len v 7 krajinách EÚ očakáva negatívny vývoj pracovnej situácie viac ako 10 % opýtaných,“ uzatvárajú svoj komentár analytici Poštovej banky.          

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Uvažujete, čo kúpiť partnerke na sviatok? Máme pre vás pár zaujímavých tipov

 

Muži častokrát dlho premýšľajú nad tým, čo kúpiť svojej partnerke. Príliš veľké špekulovanie a...

📅17.03.2020 0 373x 👤PRclanky

Dekorácie a nábytok, ktoré vám skrášlia spálňové priestory

 

Spálňa je miestnosť, kde si po náročnom vyčerpávajúcom dni prídeme oddýchnuť a zregenerovať. V sp...

📅17.03.2020 0 376x 👤PRclanky

Čo by v moderne zariadených obývačkách nemalo chýbať?

 

Pri zariaďovaní nehnuteľnosti sa najviac zameriavame na spálňu a obývaciu miestnosť. Sú to miestnosti,...

📅17.03.2020 0 357x 👤PRclanky

Životnosť sedačky závisí od výberu predajcu, ale aj od starostlivosti o ňu

 

Sedačka je najvyťaženejšia súčasť obývacej izby a práve preto sme častokrát nútení meniť ju. Pri...

📅17.03.2020 0 382x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,