asfasdf ×

NázorObčana.sk

Noční vlci sa zasa objavili na európskych cestách. V rámci svojho turné „Slovanský svet 2016“ prejdú cez územie 12 európskych štátov

 Aktuality

Noční vlci sú na ďalšej ceste naprieč celou Európou. Vyrazili súčasne z Bratislavy a Moskvy 23. júna. Prejdú 12 štátov: Rusko, Bielorusko, Ukrajinu, Poľsko, Česko, Slovensko, Černú Horu, Macedónsko, Bosnu a Hercegovinu, Slovinsko, Srbsko a Bulharsko

29 Jún
2016 19:45:45

 

Foto: Facebook

Zo severu Nemecka, z mysu Arkona, sa vydala ďalšia kolóna. Počas 12-tisíckilometrovej ceste sa k ruským, slovenským a nemeckým motorkárom pripoja kolegovia z desiatok krajín. Všetci sa zídu v českej obci Mikulčice na Moravě, odtiaľ sa vydajú do slovenskej Nitry na medzinárodný festival Slovanského sveta.

Motorkáři mienia navštíviť pravoslávne svätyne, miesta spojené s dejinami a kultúrou Slovanov, s ich spoločným bojom. V Bulharsku, napríklad, zavítajú na Šipku, do Rilského a Trojanského kláštoru, v Čechách to bude Slovanský ostrov na Vltave. V miestach zastávok  navrhnú Noční vlci miestnym obyvateľom vysadiť spolu lipu ako symbol slovanskej jednoty.

Prezident pobočky „Noční vlci - Cestami víťazstva“ Andrej Bobrovskij prízvukoval pre média, že za touto akciou netreba hľadať žiadnu politiku: „Politika je vylúčená. Chceme, aby Európania jednoducho spoznali Rusov, ktorými ich strašia európski politici a média. Prichádzame s dobrými úmyslami, so snahou pripomenúť Slovanom spoločné historické korene, nadviazať dialóg a priateľské vzťahy,“ zdôraznil.


Prezradil, že nápad tohtoročnej jazdy naprieč Európou sa zrodil počas vlaňajších stretnutí s partnermi, keď sa Noční vlci pripravovali na jazdu na počesť Dňa Víťazstva.  „Máme veľa priateľov medzi európskymi motorkármi. Sú to celé kluby a jednotlivci, ktorí rozdeľujú naše záujmy. Myšlienku čisto humanitárnej jazdy, ktorá by prispela k zblíženiu slovanských národov, nám napovedali Slováci. Slovensko je, podľa mňa, najobdivuhodnejšia z európskych krajín. Tu, ako nikde inde dobre uchovávajú vďačnú pamiatku o sovietskych vojakoch – osloboditeľoch. Tento cit ovplyvňuje vzťah Slovákov k súčasnej generácii Rusov,“ zdôraznil.

Celá akcia sa skončí 5. júla na území Slovenska – veľkolepým podujatím v starobylej Nitre. Organizátori tejto jazdy pre média viac razy prízvukovali, že toto miesto si nezvolili náhodou. Predseda ruskej Federácie motoristickej turistiky Jevgenij Strogov pripomenul, že samotná idea tejto jazdy vznikla práve v Nitre. Ruské média pripomínajú, že Nitra bola hlavným mestom obrovskej slovanskej veľkomoravskej ríše a kolískou slovanskej písomnosti: práve tu Cyril a Metód vytvorili jednu z prvých slovanských abecied – Hlaholiku. 


Hlaholika alebo hlaholské písmo je dnes už nepoužívané prvé písmo Slovanov. Neskôr sa z nej vyvinula cyrilika a azbuka. Hlaholské písmo tvorilo základ kultúry a vzdelanosti Veľkej Moravy a veľkomoravského učilišťa. Historicky sa potom najdlhšie udržalo v Chorvátsku. Toto písmo vytvoril Cyril zo Solúna (sám pápež pri schvaľovaní slovanského písma neskôr explicitne hovorí, že "schvaľujeme písmo vytvorené Konštantínom") okolo roku 862 na účely svojej misie na Veľkej Moravy ako písmo na zápis staroslovenčiny. Hlaholika je prvý grafický systém slovanských jazykov, ktorý presne odzrkadľuje všetky ich fonetické zvláštnosti.

Podujatia za účasti Nočných vlkov 5. júla v Nitre sa budú konať od rána do večera a z väčšiny z nich prinesieme reportáže a zaujímavé rozhovory pre našich čitateľov. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 156x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 138x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 155x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 177x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,