asfasdf ×

NázorObčana.sk

3. časť: „Na Východe je veľa dobroprajných a priateľských ľudí,“ tvrdí nitriansky motorkár Milan Benc, ktorý na motorke precestoval polovicu sveta

 Aktuality

Včera a predvčerom sme uviedli prvé dve časti „spovede“ nitrianskeho motorkára Milana Benc, ktorý na svoje motorke precestoval polovicu sveta. Dnes na záver nám porozpráva o Slovanskom svete a priateľstve s Nočnými vlkmi.

07 Október
2016 18:52:04

 

Foto: Milan Benc

Skupiny motorkárov, s ktorými Milan Benc cestuje po svete, si nikdy neobjednávajú ubytovanie cez internet. Vždy sa niekde zastavia a buď spia v stanoch v čistom poli, alebo ich radi ubytujú v nejakej rodine, pohostia, porozprávajú sa s nimi – vždy sú to úplne neznámi ľudia, ktorých tak nečakane „prepadli“. Zistil, že v tých východných krajinách sú neuveriteľne dobroprajní a pohostinní ľudia, ktorí radi privítajú každého hosťa – dobrého  človeka, ktorý prišiel do ich krajiny.

„Na čo sa pripravujeme prostredníctvom internetu, tak je to návšteva historických pamiatok, prírodných rezervácií, múzeí a iných zaujímavostí: zistíme, kde sa tá alebo iná rarita nachádza, ako sa tam dostaneme za denného svetla, aby sme si všetko mohli obzrieť a nafotografovať. Ubytovanie je to vždy prekvapenie – nikdy presne nevieme, kde budeme nocovať,“ prezradil Milan Benc.  

Cestujúci po svete motorkári sa často presvedčujú, že ľudia vôbec nie sú zlí a môžu byť dobroprajní, zdvorilí a úprimní aj voči cudzincom, ktorí navštívili ich krajinu. Zažili neuveriteľnú epizódu v Sýrii, kde boli pred niekoľkými rokmi – ešte pred súčasným vojenským konfliktom. Raz ich večer zastihol na ceste a vlastne ani poriadne nevedeli, kde sa nachádzajú. Zastavili sa na okraji obrovskej púšti, zbadali akúsi veľkú jamu. Rozhodli sa, že tam prenocujú: nefúka, neprší – paráda.

Skoro ráno ich zobudil miestny pastier, ktorý rezolútne požiadal, že majú vyliezť z tej jamy a vypadnúť. Bola ešte takmer tma, zima a chceli ešte zopár hodín spať. Pastier pohrozil, že zavolá políciu. Pousmiali sa: kde tu v púšti nájde policajtov? Možno ani mobil nemá... Mal... O chvíľu sa na okraji jamy zastavili 4 obrovské jeepy a vystúpili z nich policajti so zbraňami, ktorí sa netvárili príliš prívetivo. Nasledovali vysvetlenia a diskusia, čo a ako... Policajti vysvetlili, že slovenskí motorkári sa dostali do vojenského priestoru a zaspali... v zákope na tankodrome. Tak to bol gól! Motorkári vysvetlili, že nevedeli, kde sa nachádzajú. Policajti sa už tvárili kamarátsky, keď videli, že sú to cudzinci a ozaj nevedeli, kam sa dostali. S úsmevom poprosili opustiť vojenský priestor a zaželali šťastnú cestu – žiadny problém...

Aj keď nitrianski motorkári nejaké združenie alebo klub nemajú, predsa si Milan Benc s kamarátmi vymyslel obdivuhodnú „akciu“ – jazdy Slovanským svetom. Navštevujú slovanské krajiny, stretávajú sa s ľuďmi, sadia symbolické slovanské stromy – lipy. Práve tento rituál od slovenských motorkárov si prevzali aj známi Noční vlci, ktorí tiež na svojich zástavkách začali sadiť typické slovanské stromy - lipy. 

Skupina motorkárov na čele s Milanom Bencom oslovila Nočných vlkov, aby si urobili niekoľko spoločných jázd a zviditeľnili ten slovanský svet. Pripojili sa k Nočným vlkom aj počas ich jázd naprieč celou Európou.

„Vlani nás veľmi nahnevala tá epizóda, keď Nočných vlkov nechceli pustiť do Poľska. Sme presvedčení, že nepripravovali žiadnu politickú alebo propagandistickú akciu. Jednoducho motorkári si pripomenuli pamiatku obetí vojny a navštevovali krajiny, ktorých sa tá vojna dotkla. Čo je na tom zlé? Keďže Nočných vlkov nepustili do Poľska, išli sme s kamarátom, aby stretli tých, ktorí sa predsa dostanú do Európskej únie, aby sme im urobili doprovod a pomohli na cestách,“ spomína si Milan Benc.

„Poliaci nepustili nikoho, okrem jedného – ale ten Voloďa aj tak už dávnejšie žije v EÚ, takže mohol legálne prejsť do Poľska. Prešli sme s nim spolu Slovensko, Čechy a Rakúsko, potom mal som svoje povinnosti a nemohol som pokračovať v ceste, ale moji kamaráti ho sprevádzali ďalej – až do Berlínu,“ poznamenal.  

Noční vlci slovenským kolegom – kamarátom poslali ďakovný list za pomoc a pozvanie, aby došli na ich bike show na Kryme. „Pred touto epizódou sme ani nevedeli, kto sú tí Noční vlci a čo je to za klub. Potom sme sa zoznámili a skamarátili sa. Preto nám tak záleží na našej akcii Slovanský svet. Navštevujeme slovanské krajiny, spolu s domácimi obyvateľmi sadíme tam lipy, zoznamujeme sa s ľuďmi, rozprávame sa o slovanskom svete, propagujeme a prezentujeme ho, chceme, aby sa všetci Slovania boli kamaráti a navzájom si pomáhali,“ vysvetľuje Milan Benc.

„V tomto roku boli sme v Podnestersku, na Ukrajine, v Bielorusku, Poľsku, stretli sa na mieste, kde sa schádzajú 3 hranice – poľská, slovenská a česká, potom sme išli do Mikuľčíc, kde sa stretli s účastníkmi akcie, ktorí prišli takpovediac zo Západu – z Nemecka a pod.  Potom mali sme krásnu spoločnú akciu s Nočnými vlkmi v Rišňovciach – o tejto akcii písal Váš portál. Večer sme sa s Nočnými vlkmi zastavili v penzióne na Lapáši, kde nás všetkých majiteľ penziónu pekne privítal a pohostil. Vystupovali tam súbory z Ruska, Bieloruska, Srbska a samozrejme a Slovenska – bolo to fantastické!“ povedal.

Ako každý človek – a motorkár – Milan má svoj sen a jasnú predstavu, ktoré miesta by si ešte chcel navštíviť. Pochodil už polku sveta a sníva o ceste na Bajkal, chce vidieť toto nádherné „jazierko“. Dúfa, že sa to niekedy aj podarí...

Milovníci zaujímavých a veľmi kvalitných fotografií z vyše spomínaných ciest si ich môžu vychutnať tu: 

https://my.mail.ru/mail/galinantr/photo/1319

http://www.motomsvetom.sk/index.htm

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 631x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 588x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 621x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 673x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,