asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Bratislavskom kraji je dlhodobo bez práce tretina nezamestnaných, ale v Košickom až dve pätiny

 Aktuality

Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny miera evidovanej nezamestnanosti na začiatku r. 2014 prekračovala úroveň 13 %, na začiatku r. 2015 sa ešte nachádzala nad úrovňou 12 % a v súčasnosti je už len jednociferná.

09 Október
2016 22:50:14

 

Foto: HSP

Tieto údaje uvádza analytička Poštovej banky Ing. Jana Glasová, ktorá dodáva, že v auguste tohto roka nezamestnanosť dosahovala 9,43 %. Napriek tomu však situácia na našom trhu práce stále nie je ružová. Jedným z najpálčivejších problémov sú dlhodobo nezamestnaní, teda ľudia, ktorí sú bez práce dlhšie ako 1 rok.

„Podľa údajov UPSVAR je na Slovensku dlhodobo bez práce polovica [50,1 %] nezamestnaných. Podľa údajov Štatistického úradu SR či štatistického úradu EÚ Eurostatu je ale tento podiel ešte vyšší a dlhodobo bez práce sú až tri pätiny nezamestnaných. Rozdiely spočívajú v odlišnej metodike výpočtu spomínaných inštitúcií.

Kratšie ako 3 mesiace je na úrade práce evidovaný len každý piaty Slovák a menej ako 7 mesiacov strávi v evidencii nezamestnaných len zhruba tretina našincov. Kratšie ako rok je bez práce polovica nezamestnaných Slovákov, druhá polovica strávi na úradoch práce viac ako rok. Ešte zarážajúcejšia je skutočnosť, že viac než pätina spomedzi našich nezamestnaných je bez práce dlhšie ako 4 roky. Predpokladáme, že do tejto skupiny spadajú predovšetkým ľudia s nedostatočným vzdelaním resp. ľudia bez vzdelania. Bez absolvovania rekvalifikačných kurzov a opätovného získania pracovných návykov je umiestnenie týchto nezamestnaných na pracovnom trhu takmer nemožné.

Slovensko je „krajinou regionálnych rozdielov“, a to je citeľné aj v prípade dlhodobej nezamestnanosti. Najvyššia je v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde sú dlhodobo bez práce až takmer tri pätiny nezamestnaných. Naopak, najnižší podiel dlhodobo nezamestnaných nájdeme v trnavskom a bratislavskom regióne, kde nedosahuje ani tretinu. Z hľadiska jednotlivých miest je najvyššia dlhodobá nezamestnanosť v Rimavskej Sobote [takmer 70 %], nasleduje Poltár a Rožňava. Najnižšia je v Trnave, kde je dlhodobo bez práce len pätina nezamestnaných.

Situácia dlhodobo nezamestnaného človeka je veľmi zložitá, a to nielen po finančnej stránke, ale aj po tej psychickej. Vysoká nezamestnanosť má však negatívne dopady nielen na nezamestnaných jednotlivcov a ich najbližších, ale aj na našu ekonomiku. Ľudia bez práce znamenajú nižšiu spotrebu domácností a teda nižšie tržby obchodníkov, ale aj nižšie daňové príjmy štátu a naopak vyššie výdavky na sociálne dávky. Čím dlhšie tento stav pretrváva, tým väčšiu záťaž to pre ekonomiku predstavuje.

Dôvodom vysokej dlhodobej nezamestnanosti v našej krajine je skutočnosť, že aj napriek súčasnému pozitívnemu vývoju je celková miera nezamestnanosti u nás stále pomerne vysoká. Firmy si tak pri hľadaní vhodného zamestnanca môžu vyberať a v prípade dlhodobo nezamestnaných sa obávajú hlavne straty pracovných návykov. Čím dlhšie sú nezamestnaní „vypadnutí“ z klasického pracovného života, tým ťažšie si nachádzajú zamestnanie a rozširujú tak rady dlhodobo nezamestnaných. Dlhodobá nezamestnanosť je ale spôsobovaná aj nevhodným prepojením medzi vzdelávacím systémom a trhom práce, regionálnymi rozdielmi či nedostatočnou infraštruktúrou.

Podľa údajov Eurostatu má Slovensko druhú najvyššiu dlhodobú nezamestnanosť spomedzi krajín EÚ. Predbehlo nás iba Grécko, kde podiel dlhodobo nezamestnaných predstavuje až 70 % z celkového počtu ľudí bez práce. Na čele nášho rebríčka ale nájdeme aj ďalšie krajiny, ktoré silno pocítili dopady hospodárskej krízy, ako napríklad Taliansko, Írsko či Portugalsko. Viac než 50 %-ná dlhodobá nezamestnanosť je až v 10 krajinách spomedzi európskej 28-čky. Dlhodobá nezamestnanosť je však problémom aj celej únie, keďže dlhodobo bez práce je až 46 % nezamestnaných Európanov. Vo Švédsku je dlhodobá nezamestnanosť najnižšia a bez práce dlhšie ako 1 rok je len 18 % tamojších nezamestnaných obyvateľov,“ uvádza analytička Poštovej banky Ing. Jana Glasová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Vyberajte pre svojho domáceho miláčika dobré krmivo

 

Keď sa rozhodneme zaobstarať si domáceho miláčika, počítajte so starosťami, ktoré vám pribudnú. Pre...

📅10.10.2019 0 214x 👤PRclanky

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis? Poradíme vám, ako postupovať

 

Podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou a viacerí ľudia si to neuvedomujú. Ak chceme rozbehnúť n...

📅09.10.2019 0 231x 👤PRclanky

Vychutnajte si so šálkou kávy aj vstupný bonus za registráciu bez vkladu

 

Áno, presne tak. Je to jedna z najdôležitejších výhod, pre ktorú sa mnohí nadšenci športu a virtuál...

📅29.09.2019 0 308x 👤PRclanky

Hon za titulom F1 zachránil Hamiltona pred istou kolíziou

 

Hamilton zareagoval na to, ako ho Charles Leclerc vytlačil z trate. Brit povedal, že ak je povolené takto j...

📅26.09.2019 0 373x 👤JM
,