asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ako zrušiť s.r.o.

 Aktuality

Všetci, čo sa niekedy chceli zbaviť existujúcej s. r. o., pravdepodobne riešili rovnakú dilemu. Aký spôsob si zvoliť.

29 November
2016 19:29:14

Zrejme každý chcel na tomto procese aj trocha zarobiť a jeho prvé rozhodnutie smerovalo k odpredaju spoločnosti. To však nieje vždy až také jednoduché. Najskôr musí vaša spoločnosť ponúknuť niečo zaujímavé, prečo by ju chcel niekto kúpiť a potom treba nájsť aj kupca. Tento spôsob jenajvýhodnejší ,no v niektorých prípadoch je aj najzdĺhavejší.

V prípade, že predaj spoločnosti nieje možný, je tu stále možnosť prevodu spoločnosti na niekoho iného. Možno nenájdete nikoho kto by vašu spoločnosť kúpil, ale na druhej strane vám niekto ponúkol, že vašu spoločnosť prevezme. Prevod je jedna z najčastejších volieb v prípade, že sa chcete zbaviť spoločnosti naozaj rýchlo a jednoducho. Často krát sa stretávame s tým, že prevodom podnikatelia zlučujú viaceré spoločnosti, v ktorýchsú konatelia alebo ju jednoduchoprevedú na svojho známeho alebo člena rodiny v prípade, že z istého dôvodu nechcú alebo nemôžu figurovať v tejto spoločnosti ako konatelia.

Existujú však prípady,kedy ani jedna z týchto možností nieje možná a konateľ sa jednoducho rozhodol pre zlikvidovanie spoločnosti. V tomto prípade nejde o práve jednoduchý úkon, no je tým definitívnym,kedy sa vyrovnajú všetky pohľadávky spoločnosti, ktorá po likvidácií úplne prestane existovať. Čím všetkým je potrebné prejsť , aby takáto likvidácia prebehla v poriadku? Pozrime sa na to bližšie.

Treba si prejsť niektorými krokmi, ktoré sú pre správnu a bezproblémovú likvidáciu nevyhnutné. V prvom rade rozhodne odporúčame eštepred vstupom spoločnosti do likvidácie zistiť aktuálny účtovný stav a vykonať mimoriadnu účtovnú uzávierku. V prípade, že je všetko v poriadku, na rad prišla príprava zápisnice zo zasadnutia valného zhromaždenia. Túto zápisnicu budete ešte potrebovať na daňovom úrade a pri zápisoch v obchodnom registri.

S pripravenou zápisnicou je potrebné zapísať do obchodného registra vstup spoločnosti do procesu likvidácie, čo je potrebné oznámiť aj v Obchodnom vestníku. Po tomto kroku je samozrejme ako inak potrebné navštíviť daňový úrad a oznámiť mu skutočnosť, že spoločnosť je v likvidácií. Rovnako tomu je aj v sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Ak sme si všetkými týmto prešli ,ďalším nevyhnutným krokom je opätovné schválenie procesu likvidácie valným zhromaždením spoločnosti . Pri samotnom procese likvidácie budete musieť aktívne komunikovať s viacerými úradmi, pričom jeden z prvých krokov je vyžiadanie súhlasu s výmazom spoločnosti od daňového úradu. Tento súhlas vám bude vydaný len v prípade, že voči daňovému úradu nemáte žiadne podlžnosti.

Proces likvidácie spoločnosti s ručeným obmedzeným nieje jednoduchý úkon a spravidla trvá 4 až 5 mesiacov, no nie je výnimkou ani to, že sa tento proces natiahne až na dobu jedného roka. Samozrejmosťou je aj množstvo rôznych poplatkov za zrušenie s. r. o..Tento poplatok by sa mohol rozpočítať na poplatok za výmaz firmy z obchodného registra, za rôzne zápisy do obchodného registra, za vydanie potvrdení daňovým úradom ,a tak ďalej, a tak ďalej. Výška týchto poplatkov sa líši  od prípadu, no počítajte s minimálnou sumou na hranici dvesto EUR. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Plánujete v interiéri menšie zmeny? Poradíme vám, na čo sa zamerať

 

Každý z nás má chuť po určitom čase modernizovať si domácnosť, v ktorej žije. Interiérové trendy ...

📅27.07.2020 0 175x 👤PRclanky

Čo by ste si ako prvé mali zabezpečiť do nových kancelárskych priestorov?

 

Kancelárske priestory sú pre každý podnikateľský subjekt dôležité. Tí, ktorí nechcú podnikať „n...

📅27.07.2020 0 181x 👤PRclanky

Dvere už dávno nie sú len účelovým rozdelením dvoch miestností, znázorňujú aj náš cit pre estetiku

 

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej domácnosti a okrem ich funkčného spracovania je nutné...

📅23.04.2020 0 644x 👤PRclanky

Uvažujete, čo kúpiť partnerke na sviatok? Máme pre vás pár zaujímavých tipov

 

Muži častokrát dlho premýšľajú nad tým, čo kúpiť svojej partnerke. Príliš veľké špekulovanie a...

📅17.03.2020 0 612x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,