asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spotrebiteľské ceny na Slovensku. V priebehu roka sa na niektoré tovary vzrástli, na iné sa znížili a v priemere poklesli o 0,6 percenta

 Aktuality

Štatistický úrad Slovenskej republiky posvietil na spotrebiteľské ceny. Zistilo sa, že v priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 sa spotrebiteľské ceny v úhrne znížili o 0,6 %.

18 December
2016 17:50:22

 

Foto: Facebook

Štatistický úrad Slovenskej republiky uvádza, že spotrebiteľské ceny sa v novembri v porovnaní s októbrom v úhrne zvýšili o 0,1 %. Vzrástli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 %; hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,3 %; rekreácia a kultúra o 0,2 %; alkoholické nápoje a tabaku; zdravie zhodne o 0,1 % Klesli ceny v doprave o 0,4 %; rozličných tovarov a služieb o 0,2 %; nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,1 %. Na októbrovej úrovni zostali ceny v odboroch odevy a obuv; bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá; poštové a te lekomunikačné služby; vzdelávanie.

Na rast cien potravín o 0,5 % vplývali vyššie ceny zeleniny (vrátane zemiakov) o 9,8 %, rýb, mlieka, syrov a vajec zhodne o 0,5 %, olejov a tukov o 0,3 %. Klesli ceny ovocia o 1,4 %, mäsa o 0,6 %, chleba a obilnín o 0,4 %, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,2 %. Zvýšili sa ceny nealkoholických nápojov o 0,7 % (kávy, čaju a kakaa o 1,1 %, minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 0,5 %).

Zvýšenie cien zeleniny (vrátane zemiakov) ovplyvnil rast cien papriky o 56,2 %, karfiolu o 46,8 %, paradajok o 32,7 %, bielej kapusty o 12,4 %, šalátových uhoriek o 10,6 %, cesnaku o 1,1 %, petržlenu o 0,8 %. Klesli ceny zeleru o 12,4 %, karotky o 6 %, cibule o 0,5 %, zemiakov o 0,2 %. Zníženie cien ovocia ovplyvnili nižšie ceny mandarínok o 17,9 %, citrónov o 14 %, pomarančov o 8,9 %, kiwi o 6,5 %. Vzrástli ceny stolového hrozna o 17,2 %, jabĺk o 3,1 %, banánov o 1,8 %. Pokles cien mäsa ovplyvnilo zníženie cien hydiny o 3,3 %, bravčového mäsa o 0,4 %. Vzrástli ceny údenín o 0,5 %, hovädzieho mäsa o 0,3 %. 

Vyššie ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak ovplyvnilo zvýšenie cien tabaku o 0,7 %. Klesli ceny alkoholických nápojov o 0,4 % (znížili sa ceny vína o 1,1 %, destilátov o 0,5 %, vzrástli ceny piva o 0,3 %).

V odbore odevy a obuv vzrástli ceny odevov o 0,2 %; znížili sa ceny obuvi o 0,3 %. 

V odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi; imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov; tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia; služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia; vodného; odvozu a likvidácie odpadu; stočného;  iných služieb vzťahujúcich sa na bývanie; elektriny; plynu; pevných palív; tepelnej energie. 

Zníženie cien v odbore nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu ovplyvnili nižšie ceny nástrojov a zariadení pre dom a záhradu o 1,1 %; tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,5 %; bytového textilu o 0,2 %. Vzrástli ceny skla, stolového riadu, potrieb pre domácnosť o 0,8 %; nábytku, zariadenia, kobercov, podlahových krytín o 0,4 %. Nezmenili sa ceny domácich spotrebičov.

Rast cien v odbore zdravie ovplyvnili vyššie ceny zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení o 0,2 % (zvýšili sa ceny farmaceutických prípravkov a produktov o 0,4 %, terapeutických prístrojov a zariadení o 0,1 %, klesli ceny iných zdravotníckych produktov o 0,3 %). Nezmenili sa ceny zdravotníckych služieb iných ako nemocničných; nemocničných služieb. 

Pokles cien v doprave ovplyvnilo zníženie cien nákupu dopravných prostriedkov o 0,7 % (klesli ceny ojazdených motorových vozidiel o 1,7 %, vzrástli ceny nových motorových vozidiel o 0,8 %); prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,6 % (znížili sa ceny pohonných látok a mazív o 1,2 %, náhradných dielov a príslušenstva o 0,3 %, zvýšili sa ceny iných služieb spojených s prostriedkami osobnej dopravy o 0,3 %, údržby a opráv o 0,2 %). Zvýšili sa ceny dopravných služieb o 0,1 % (leteckej osobnej dopravy o 2,8 %, nezmenili sa ceny cestnej osobnej dopravy, iných dopravných služieb).

V odbore pošta a telekomunikácie na úrovni minulého mesiaca zostali ceny poštových služieb; telefónnych služieb. Klesli ceny telefónnych prístrojov o 0,6 %.

Zvýšenie cien v odbore rekreácia a kultúra ovplyvnil rast cien rekreačných a kultúrnych služieb o 0,5 %; novín, kníh a kancelárskych potrieb o 0,4 %; iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 0,2 %; iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 0,1 %. Klesli ceny audiovizuálnej a fotografickej techniky o 0,1 %. Nezmenili sa ceny dovoleniek s programom.

V odbore vzdelávanie na októbrovej úrovni zostali ceny predškolského, základného, stredoškolského; vysokoškolského vzdelania a vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou.

Vyššie ceny v odbore hotely, kaviarne a reštaurácie ovplyvnil rast cien stravovania o 0,3 % (v jedálňach o 0,3 %, v reštauráciách, v kaviarňach o 0,2 %); ubytovacích služieb o 0,1 %.

Zníženie cien v odbore rozličné tovary a služby ovplyvnili nižšie ceny osobnej starostlivosti o 0,3 %. Zvýšili sa ceny osobných predmetov inde neklasifikovaných; sociálnych služieb (úhrada v zariadení sociálnych služieb o 0,3 %, úhrada za stravu v jedálňach pre dôchodcov o 0,1 %); poistenia zhodne o 0,2 % (povinného zmluvného poistenia motorového vozidla o 1,2 %, havarijného poistenia motorového vozidla o 0,3 %). Nezmenili sa ceny finančných služieb inde neklasifikovaných; iných služieb inde neklasifikovaných.

V novembri v porovnaní s novembrom 2015 sa spotrebiteľské ceny v úhrne znížili o 0,2 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 2,4 %; za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,2 %; v doprave o 0,2 %; odevov a obuvi o 0,1 %. Vzrástli ceny v odboroch hotely, kaviarne a reštaurácie o 2 %; vzdelávanie o 1,9 %; zdravie o 1,6 %; rozličné tovary a služby o 1,5 %; rekreácia a kultúra o 1,2 %; alkoholické nápoje a tabak o 1,1 %; poštové a telekomunikačné služby o 0,6 %; nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,1 %.

V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 sa spotrebiteľské ceny v úhrne znížili o 0,6 %. Index spotrebiteľských cien sa v novembri  oproti októbru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v domácnostiach dôchodcov a v domácnostiach nízkopríjmových domácností zhodne o 0,1 %.

„Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2016 medziročne znížil za domácnosti zamestnancov o 0,1 %, za domácnosti dôchodcov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 0,4 %. V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 sa index spotrebiteľských cien znížil za domácnosti zamestnancov o 0,5 %, za domácnosti dôchodcov o 0,7 % a za nízkopríjmové domácnosti o 0,8 %,“ konštatuje Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Ako zariadiť detskú izbu a čo by v nej nemalo chýbať?

 

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Už pred jeho narodením neváha investovať peniaze d...

📅17.09.2020 0 186x 👤PRclanky

Finančné problémy trápia viacerých Slovákov

 

Situácia ohľadom financií je v mnohých rodinách veľmi zlá a viaceré z nich žijú na pokraji chudoby. ...

📅17.09.2020 0 198x 👤PRclanky

Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri údržbe záhrady a exteriérovej časti rodinného domu?

 

Každý z nás sa snaží skrášliť si okolie svojho domova a samozrejme aj interiér. S príchodom chladnej...

📅17.09.2020 0 181x 👤PRclanky

Motorkári a dopravné nehody

 

Sú motorkári najväčšími nepriateľmi ciest? Aj oni by mali dodržiavať pravidlá cestnej premávky. ...

📅25.08.2020 0 356x 👤Miki1102

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,