asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovensko naďalej s nízkymi rizikami udržateľnosti dlhu v strednodobom horizonte

 Aktuality

Európska komisia zverejnila pre rok 2016 svoje pravidelné hodnotenie udržateľnosti zadlženia a verejných financií v členských štátoch EÚ, v ktorej Slovensko opätovne dosiahlo nízku hodnotu rizika najmä v krátkodobom a strednodobom horizonte.

15 Január
2017 18:17:40

 

Foto: MF

Odráža to relatívne nízku úroveň zadlženia a schopnosť odolávať makroekonomickým šokom. EK hodnotila indikátory udržateľnosti na základe svojej jesennej prognózy z novembra 2016, kde prognózovala hrubý dlh verejnej správy Slovenska vo výške 53,3 % HDP. Podľa aktuálneho odhadu Ministerstva financií SR na základe údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity a Štátnej pokladnice, dosiahol hrubý dlh verejnej správy v roku 2016 52,1 % HDP. Aktuálny odhad predstavuje medziročný pokles hrubého dlhu o 0,4 p. b. z 52,5 % HDP v roku 2015 a jeho výška v pomere ku výkonu ekonomiky je najnižšia za posledné štyri roky. Finálny údaj o výške hrubého dlhu bude potvrdený Eurostatom v rámci notifikačného procesu v priebehu roka 2017.

Komisia v správe zhodnotila udržateľnosť verejných financií z krátkodobého až dlhodobého horizontu oproti minulým rokom a svoje hodnotenie rozšírila aj o riziká vyplývajúce z potreby financovania štátov a štruktúry zadlženosti (hľadisko splatnosti a ručenia).

V strednodobom horizonte Slovensko zostáva zaradené v skupine 11 krajín s nízkym rizikom a obhájilo si svoju pozíciu z roku 2015. V hodnotení si spomedzi okolitých krajín pohoršili Poľsko a Maďarsko, ktoré podľa EK čelia vysokému riziku udržateľnosti verejných financií v strednodobom horizonte. EK celkovo identifikovala 12 krajín s vysokými strednodobými rizikami (BE, ES, FR, HR, IT, CY, HU, PL, PT, SI, FI, UK) a len jednu s vysokými rizikami v dlhodobom horizonte (SI).

"EK potvrdila, že potreba financovania štátov z dôvodu postupného vzniku primárnych prebytkov v posledných rokoch sa znížila a výhľad do budúcna ostáva v pozitívnom duchu. EK pre Slovensko očakáva nižšiu potrebu požičiavania si finančných prostriedkov v najbližších 10tich rokoch “, uviedol minister financií SR Peter Kažimír.

V dlhodobom horizonte existujú tak pre Slovensko, ako aj pre veľkú časť členských krajín EÚ stredné riziká spojené s rýchlo rastúcimi verejnými výdavkami spojenými so starnutím populácie (penzie, zdravotníctvo a dlhodobá starostlivosť).

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Ako zariadiť detskú izbu a čo by v nej nemalo chýbať?

 

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Už pred jeho narodením neváha investovať peniaze d...

📅17.09.2020 0 394x 👤PRclanky

Finančné problémy trápia viacerých Slovákov

 

Situácia ohľadom financií je v mnohých rodinách veľmi zlá a viaceré z nich žijú na pokraji chudoby. ...

📅17.09.2020 0 383x 👤PRclanky

Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri údržbe záhrady a exteriérovej časti rodinného domu?

 

Každý z nás sa snaží skrášliť si okolie svojho domova a samozrejme aj interiér. S príchodom chladnej...

📅17.09.2020 0 351x 👤PRclanky

Motorkári a dopravné nehody

 

Sú motorkári najväčšími nepriateľmi ciest? Aj oni by mali dodržiavať pravidlá cestnej premávky. ...

📅25.08.2020 0 477x 👤Miki1102

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,