asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovensko naďalej s nízkymi rizikami udržateľnosti dlhu v strednodobom horizonte

 Aktuality

Európska komisia zverejnila pre rok 2016 svoje pravidelné hodnotenie udržateľnosti zadlženia a verejných financií v členských štátoch EÚ, v ktorej Slovensko opätovne dosiahlo nízku hodnotu rizika najmä v krátkodobom a strednodobom horizonte.

15 Január
2017 18:17:40

 

Foto: MF

Odráža to relatívne nízku úroveň zadlženia a schopnosť odolávať makroekonomickým šokom. EK hodnotila indikátory udržateľnosti na základe svojej jesennej prognózy z novembra 2016, kde prognózovala hrubý dlh verejnej správy Slovenska vo výške 53,3 % HDP. Podľa aktuálneho odhadu Ministerstva financií SR na základe údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity a Štátnej pokladnice, dosiahol hrubý dlh verejnej správy v roku 2016 52,1 % HDP. Aktuálny odhad predstavuje medziročný pokles hrubého dlhu o 0,4 p. b. z 52,5 % HDP v roku 2015 a jeho výška v pomere ku výkonu ekonomiky je najnižšia za posledné štyri roky. Finálny údaj o výške hrubého dlhu bude potvrdený Eurostatom v rámci notifikačného procesu v priebehu roka 2017.

Komisia v správe zhodnotila udržateľnosť verejných financií z krátkodobého až dlhodobého horizontu oproti minulým rokom a svoje hodnotenie rozšírila aj o riziká vyplývajúce z potreby financovania štátov a štruktúry zadlženosti (hľadisko splatnosti a ručenia).

V strednodobom horizonte Slovensko zostáva zaradené v skupine 11 krajín s nízkym rizikom a obhájilo si svoju pozíciu z roku 2015. V hodnotení si spomedzi okolitých krajín pohoršili Poľsko a Maďarsko, ktoré podľa EK čelia vysokému riziku udržateľnosti verejných financií v strednodobom horizonte. EK celkovo identifikovala 12 krajín s vysokými strednodobými rizikami (BE, ES, FR, HR, IT, CY, HU, PL, PT, SI, FI, UK) a len jednu s vysokými rizikami v dlhodobom horizonte (SI).

"EK potvrdila, že potreba financovania štátov z dôvodu postupného vzniku primárnych prebytkov v posledných rokoch sa znížila a výhľad do budúcna ostáva v pozitívnom duchu. EK pre Slovensko očakáva nižšiu potrebu požičiavania si finančných prostriedkov v najbližších 10tich rokoch “, uviedol minister financií SR Peter Kažimír.

V dlhodobom horizonte existujú tak pre Slovensko, ako aj pre veľkú časť členských krajín EÚ stredné riziká spojené s rýchlo rastúcimi verejnými výdavkami spojenými so starnutím populácie (penzie, zdravotníctvo a dlhodobá starostlivosť).

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Závesy a screnové rolety – moderná tieniaca technika, ktorá ozdobí aj vaše okná

 

Regulácia svetla, ochrana pred zvedavými pohľadmi a ozdoba okien – aj takto by sme mohli definovať tieni...

📅19.01.2021 0 87x 👤PRclanky

Praktické rady do kuchyne

 

Príprava jedla a jeho konzumácia – tieto činnosti neodmysliteľne patria ku kuchyniam. Každý z nás sa ...

📅19.01.2021 0 86x 👤PRclanky

Chcete modernizovať interiér? Oslovte na spoluprácu interiérové štúdio a bytového architekta

 

Zariadenie, ktoré máme v domácnosti, sa po určitom čase opotrebuje. Očakávať, že zariadenie ostane ak...

📅19.01.2021 0 74x 👤PRclanky

Oslovte nových zákazníkov v online priestore a navýšte svoje zisky

 

Pandémia koronavírusu zmenila nákupné návyky viacerých z nás. Ak si potrebujeme niečo kúpiť, kvôli ...

📅19.01.2021 0 103x 👤PRclanky
,