asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Európskej únii zasa začínajú diskutovať o zavedení základného príjmu pre všetkých obyvateľov únie

 Aktuality

V Európskej únii už viac rokov /väčšinou je to dosť formálne/ uvažujú o vytvorení približne rovnakých životných podmienok pre všetkých obyvateľov únie. Pochopiteľne, v prvom rade ide o príjmy obyvateľstva a ceny v obchodoch.

18 Január
2017 20:39:56

 

Foto: Facebook

Je jasné, že je to práca na dlhé desaťročia, ak to naši europoslanci vôbec myslia vážne. Nejde iba o mzdy vo všeobecnosti, ale aj o výšku základných platov, teda minimálnej mzdy. Diskusia na túto tému, ako morské vlny každý rok sa zintenzívňuje a potom zasa odchádza niekde do pozadia. Na ceste vyriešenia tejto otázky naši europoslanci vlastne v priebehu ostatných rokov príliš dopredu nepokročili. Ale zasa /prišla nová vlna/ začínajú o tom uvažovať a diskutovať.

Nový návrh predstavila europoslankyňa Mady Delvaux-Stehresová, v ktorom prezentovala vlastnú koncepciu zavedenia základného príjmu pre všetkých obyvateľov únie. Podobných návrhov bolo neúrekom, ale zatiaľ sa v praxi vlastne nič nezmenilo. Je tu nový pokus. Mady Delvaux-Stehresová poukazuje na to, že vysokú mieru nezamestnanosti spôsobuje široká mechanizácia a robotizácia výrobných procesov.

Naši gramotnejší čitatelia si pri tejto príležitosti určite spomenú na to, že robotníci proti automatizácii a robotizácii sa búrili už aj pred pár storočiami, keď moderné stroje a zariadenia im „brali pracovné miesta“ a majitelia fabrík a závodov nahrádzali desiatky a stovky robotníkov jedným – jediným strojom. Ale čo s tým v súčasnosti? Zakázať moderné stroje a umožniť miliónom robotníkov, aby pracovali manuálne? Kto a kde si na to nájde obrovské finančné prostriedky, aby zniesol takú ťarchu?

Mady Delvaux-Stehresová navrhuje zhodnotiť vplyv používania moderných strojov a robotov na finančné výsledky spoločnosti. Na základe tohto hodnotenia by sa dalo určitým spôsobom zmeniť daňové zaťaženie občanov a aj výšku sociálnych príspevkov. O nových návrhoch europoslankyne Európsky parlament bude diskutovať budúci mesiac.

V jednotlivých krajinách EÚ, napríklad, vo Fínsku, Škótsku a pod., už začali testovať nové systémy zabezpečenia základného príjmu pre všetky kategórie obyvateľstva. V čom spočíva experiment? Testovacej skupine s určitým počtom ľudí sa vypláca určitý garantovaný finančný balík, ktorý im nahrádza vlastne všetky sociálne dávky. Túto sumu budú dostávať aj v prípade, že si nájdu prácu.

Vo Fínsku podobný systém otestovali na skupine v počte 2 tisíc nezamestnaných, ktorým  vyplácali 560 eur. V čom je fígeľ? Základný príjem pre všetkých občanov by mal predstavovať garantovaný pravidelný príjem určitej sumy pre všetkých členov spoločnosti a nebude závisieť od výšky príjmu alebo zamestnania občana.

Europoslanci by sa mali dohodnúť na výške rovnakého základného príjmu pre všetkých obyvateľov EÚ. Samozrejme, bude to „ťažká práca“: v súčasnosti ako minimálne mzdy, tak aj reálne platy sa v rôznych krajinách EÚ poriadne odlišujú. Problém nie je v tom, aby europoslanci stanovili výšku základného príjmu obyvateľstva vo všetkých členských štátoch EÚ, ale v tom, ako obyčajne, kde na to vziať peniaze...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Spoločne za práva spotrebiteľov - workshop o presadzovaní zmien v systéme ochrany spotrebiteľov do praxe

 

OMBUDSPOT, Združenie na ochranu práv spotrebiteľov zorganizovalo v stredu workshop o presadzovaní zmien ...

📅23.12.2018 0 1130x 👤eugenius

Kde vybaviť znalecký posudok?

 

Pri kúpe vlastného bývania je potrebné zvládnuť veľa administratívy. Nikto to nemá rád, ale je to po...

📅11.10.2018 0 1326x 👤PRclanky

„Výročie“ invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968

 

Dnes je smutné „výročie“. V noci z 20. na 21. augusta 1968 vojska Varšavskej zmluvy vpadli do Českosl...

📅21.08.2018 0 2923x 👤eugenius

Predseda Federácie motocyklového turizmu Ruska Jevgenij Strogov: „Na Slovensku je moja duša doma“

 

Pred pár dňami sme uviedli, že členovia motorkárskeho klubu Ruskí motocyklisti v rámci jazdy Slovanský...

📅28.06.2018 0 2087x 👤eugenius
,