V Európskej únii už viac rokov /väčšinou je to dosť formálne/ uvažujú o vytvorení približne rovnakých životných podmienok pre všetkých obyvateľov únie. Pochopiteľne, v prvom rade ide o príjmy obyvateľstva a ceny v obchodoch.
Foto: Facebook
Je jasné, že je to práca na dlhé desaťročia, ak to naši europoslanci vôbec myslia vážne. Nejde iba o mzdy vo všeobecnosti, ale aj o výšku základných platov, teda minimálnej mzdy. Diskusia na túto tému, ako morské vlny každý rok sa zintenzívňuje a potom zasa odchádza niekde do pozadia. Na ceste vyriešenia tejto otázky naši europoslanci vlastne v priebehu ostatných rokov príliš dopredu nepokročili. Ale zasa /prišla nová vlna/ začínajú o tom uvažovať a diskutovať.
Nový návrh predstavila europoslankyňa Mady Delvaux-Stehresová, v ktorom prezentovala vlastnú koncepciu zavedenia základného príjmu pre všetkých obyvateľov únie. Podobných návrhov bolo neúrekom, ale zatiaľ sa v praxi vlastne nič nezmenilo. Je tu nový pokus. Mady Delvaux-Stehresová poukazuje na to, že vysokú mieru nezamestnanosti spôsobuje široká mechanizácia a robotizácia výrobných procesov.
Naši gramotnejší čitatelia si pri tejto príležitosti určite spomenú na to, že robotníci proti automatizácii a robotizácii sa búrili už aj pred pár storočiami, keď moderné stroje a zariadenia im „brali pracovné miesta“ a majitelia fabrík a závodov nahrádzali desiatky a stovky robotníkov jedným – jediným strojom. Ale čo s tým v súčasnosti? Zakázať moderné stroje a umožniť miliónom robotníkov, aby pracovali manuálne? Kto a kde si na to nájde obrovské finančné prostriedky, aby zniesol takú ťarchu?
Mady Delvaux-Stehresová navrhuje zhodnotiť vplyv používania moderných strojov a robotov na finančné výsledky spoločnosti. Na základe tohto hodnotenia by sa dalo určitým spôsobom zmeniť daňové zaťaženie občanov a aj výšku sociálnych príspevkov. O nových návrhoch europoslankyne Európsky parlament bude diskutovať budúci mesiac.
V jednotlivých krajinách EÚ, napríklad, vo Fínsku, Škótsku a pod., už začali testovať nové systémy zabezpečenia základného príjmu pre všetky kategórie obyvateľstva. V čom spočíva experiment? Testovacej skupine s určitým počtom ľudí sa vypláca určitý garantovaný finančný balík, ktorý im nahrádza vlastne všetky sociálne dávky. Túto sumu budú dostávať aj v prípade, že si nájdu prácu.
Vo Fínsku podobný systém otestovali na skupine v počte 2 tisíc nezamestnaných, ktorým vyplácali 560 eur. V čom je fígeľ? Základný príjem pre všetkých občanov by mal predstavovať garantovaný pravidelný príjem určitej sumy pre všetkých členov spoločnosti a nebude závisieť od výšky príjmu alebo zamestnania občana.
Europoslanci by sa mali dohodnúť na výške rovnakého základného príjmu pre všetkých obyvateľov EÚ. Samozrejme, bude to „ťažká práca“: v súčasnosti ako minimálne mzdy, tak aj reálne platy sa v rôznych krajinách EÚ poriadne odlišujú. Problém nie je v tom, aby europoslanci stanovili výšku základného príjmu obyvateľstva vo všetkých členských štátoch EÚ, ale v tom, ako obyčajne, kde na to vziať peniaze...