asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Európskej únii zasa začínajú diskutovať o zavedení základného príjmu pre všetkých obyvateľov únie

 Aktuality

V Európskej únii už viac rokov /väčšinou je to dosť formálne/ uvažujú o vytvorení približne rovnakých životných podmienok pre všetkých obyvateľov únie. Pochopiteľne, v prvom rade ide o príjmy obyvateľstva a ceny v obchodoch.

18 Január
2017 20:39:56

 

Foto: Facebook

Je jasné, že je to práca na dlhé desaťročia, ak to naši europoslanci vôbec myslia vážne. Nejde iba o mzdy vo všeobecnosti, ale aj o výšku základných platov, teda minimálnej mzdy. Diskusia na túto tému, ako morské vlny každý rok sa zintenzívňuje a potom zasa odchádza niekde do pozadia. Na ceste vyriešenia tejto otázky naši europoslanci vlastne v priebehu ostatných rokov príliš dopredu nepokročili. Ale zasa /prišla nová vlna/ začínajú o tom uvažovať a diskutovať.

Nový návrh predstavila europoslankyňa Mady Delvaux-Stehresová, v ktorom prezentovala vlastnú koncepciu zavedenia základného príjmu pre všetkých obyvateľov únie. Podobných návrhov bolo neúrekom, ale zatiaľ sa v praxi vlastne nič nezmenilo. Je tu nový pokus. Mady Delvaux-Stehresová poukazuje na to, že vysokú mieru nezamestnanosti spôsobuje široká mechanizácia a robotizácia výrobných procesov.

Naši gramotnejší čitatelia si pri tejto príležitosti určite spomenú na to, že robotníci proti automatizácii a robotizácii sa búrili už aj pred pár storočiami, keď moderné stroje a zariadenia im „brali pracovné miesta“ a majitelia fabrík a závodov nahrádzali desiatky a stovky robotníkov jedným – jediným strojom. Ale čo s tým v súčasnosti? Zakázať moderné stroje a umožniť miliónom robotníkov, aby pracovali manuálne? Kto a kde si na to nájde obrovské finančné prostriedky, aby zniesol takú ťarchu?

Mady Delvaux-Stehresová navrhuje zhodnotiť vplyv používania moderných strojov a robotov na finančné výsledky spoločnosti. Na základe tohto hodnotenia by sa dalo určitým spôsobom zmeniť daňové zaťaženie občanov a aj výšku sociálnych príspevkov. O nových návrhoch europoslankyne Európsky parlament bude diskutovať budúci mesiac.

V jednotlivých krajinách EÚ, napríklad, vo Fínsku, Škótsku a pod., už začali testovať nové systémy zabezpečenia základného príjmu pre všetky kategórie obyvateľstva. V čom spočíva experiment? Testovacej skupine s určitým počtom ľudí sa vypláca určitý garantovaný finančný balík, ktorý im nahrádza vlastne všetky sociálne dávky. Túto sumu budú dostávať aj v prípade, že si nájdu prácu.

Vo Fínsku podobný systém otestovali na skupine v počte 2 tisíc nezamestnaných, ktorým  vyplácali 560 eur. V čom je fígeľ? Základný príjem pre všetkých občanov by mal predstavovať garantovaný pravidelný príjem určitej sumy pre všetkých členov spoločnosti a nebude závisieť od výšky príjmu alebo zamestnania občana.

Europoslanci by sa mali dohodnúť na výške rovnakého základného príjmu pre všetkých obyvateľov EÚ. Samozrejme, bude to „ťažká práca“: v súčasnosti ako minimálne mzdy, tak aj reálne platy sa v rôznych krajinách EÚ poriadne odlišujú. Problém nie je v tom, aby europoslanci stanovili výšku základného príjmu obyvateľstva vo všetkých členských štátoch EÚ, ale v tom, ako obyčajne, kde na to vziať peniaze...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Vyberajte pre svojho domáceho miláčika dobré krmivo

 

Keď sa rozhodneme zaobstarať si domáceho miláčika, počítajte so starosťami, ktoré vám pribudnú. Pre...

📅10.10.2019 0 214x 👤PRclanky

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis? Poradíme vám, ako postupovať

 

Podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou a viacerí ľudia si to neuvedomujú. Ak chceme rozbehnúť n...

📅09.10.2019 0 231x 👤PRclanky

Vychutnajte si so šálkou kávy aj vstupný bonus za registráciu bez vkladu

 

Áno, presne tak. Je to jedna z najdôležitejších výhod, pre ktorú sa mnohí nadšenci športu a virtuál...

📅29.09.2019 0 308x 👤PRclanky

Hon za titulom F1 zachránil Hamiltona pred istou kolíziou

 

Hamilton zareagoval na to, ako ho Charles Leclerc vytlačil z trate. Brit povedal, že ak je povolené takto j...

📅26.09.2019 0 373x 👤JM
,