asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rezort obrany opäť ocení výnimočné skutky

 Aktuality

Ministerstvo obrany SR aj v tomto roku ocení výnimočné skutky vojakov, ako aj ľudí, ktorí spolupracujú s ozbrojenými silami a prispievajú k rozvoju vojenských tradícií a dobrého mena slovenských vojakov.

18 Apríl
2017 19:46:24

 

Foto: MO SR

V jubilejnom 20. ročníku ankety Vojenský čin roka 2016  sa do širšieho výberu dostali nasledovné príbehy:

V kategórii „Záchrana života“ je to skutok kapitána Michal Bónu, ktorý poskytol prvú pomoc zranenému mužovi. Prišlo mu náhle nevoľno, spadol a poranil si hlavu. Ďalším je pomoc kapitána Vladimír Šatku. Ten pomohol mužovi, ktorému zlyhal kardiostimulátor. Ďalší nominovaný v širšom výbere v tejto kategórii je nadporučík Tomáš Virec, ktorý ako člen tímu lekárov pôsobiacich v Afganistane zachránil humanitárnu pracovníčku mimovládnej organizácie. Rotný Vladimír Blahuta a rotný Pavol Šinal, zase v rámci nasadenia v operácii Resolute Support v Afganistane pomáhali zraneným americkým občanom.Desiatnik Marek Hano pomohol spolu s manželkou účastníkom dopravnej nehody. Vojak 2. stupňa Martin Šipula zachránil život dieťaťu, ktoré sa topilo.Slobodník Ján Hrinko poskytol prvú pomoc žene, ktorá stratila vedomie.

V ďalšej kategórii s názvom „Pomoc verejnosti“ je v širšom výbere 6 nominovaných. Prvým je kolektív 1. roty Čestnej stráže OS SR za finančnú zbierku na rehabilitáciu pre malé dievčatko, ktoré má od narodenia viaceré zdravotné problémy. Ďalšími sú príslušníci ženijnej roty Michalovce za dlhodobú pomoc manželke ich bývalého kolegu, ktorý tragicky zahynul. Nominovaní sú aj čatárka Natália Drobná, desiatnik Dušan Lacko a čatárka Andrea Ševčovičová z vojenského útvaru v Rožňave, ktorí dobrovoľne pomáhajú v zariadení na pomoc ľuďom v núdzi. Ďalším je slobodník Juraj Bulla z 13. mechanizovaného práporu v Leviciach za zadržanie páchateľa pri krádeži v obchode. Nadporučík Simon Czap sa ako príslušník Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce pravidelne zapája do rôznych humanitárnych akcií. Aprofesionálni vojaci z Opravárenského práporu Banská Bystrica už 5 rokov zbierajú peniaze pre detskú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Cena bude opäť udelená aj v kategórii „Priateľ armády“, kde sú v širšom výbere nominovaní redaktor RTVS Marek Marušiak a kameraman Ján Červenák  za reportáže venované slovenským vojakom, ktorípôsobili v zahraničnej misii.Ladislav Žákovič a občianske združenie Vojenské historické múzeum Pohronský Ruskov za rozvoj vojenských tradícií. V kategórii je nominované ajmesto Partizánske za upevňovanie národného a vlasteneckého povedomia mladej generácie. Hlavný organizátor podujatia Tankové dni Laugarício Marián Simeon spolupracuje s ozbrojenými silami pri posilňovaní historického povedomia našich občanov. Ďalšími nominovanými sú prekladatelia LOT VIŠEGRAD, ktorí spolupracujú so slovenským kontingentom v zahraničnej operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine.

Už tradične môže byť v rámci vyhodnotenia ankety udelená aj „mimoriadna cena“. Anketu Vojenský čin roka pred 20-mi rokmi  iniciovala vtedajšia redakcia armádneho vysielania Slovenského rozhlasu. Jej cieľom je spoločensky a morálne oceniť príslušníkov  ozbrojených síl, ktorí niekomu nezištne pomohli.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Zabezpečenie auta a nezávislé kúrenie – dve veci, na ktoré by ste sa pred zimou mali zamerať

 

Október je v plnom prúde a väčšina Slovenska už zažila prvé ranné mrazy aj na vlastnej koži. Najmä ...

📅10.10.2019 0 345x 👤PRclanky

Vyberajte pre svojho domáceho miláčika dobré krmivo

 

Keď sa rozhodneme zaobstarať si domáceho miláčika, počítajte so starosťami, ktoré vám pribudnú. Pre...

📅10.10.2019 0 299x 👤PRclanky

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis? Poradíme vám, ako postupovať

 

Podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou a viacerí ľudia si to neuvedomujú. Ak chceme rozbehnúť n...

📅09.10.2019 0 300x 👤PRclanky

Vychutnajte si so šálkou kávy aj vstupný bonus za registráciu bez vkladu

 

Áno, presne tak. Je to jedna z najdôležitejších výhod, pre ktorú sa mnohí nadšenci športu a virtuál...

📅29.09.2019 0 407x 👤PRclanky
,