asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slavica a Slovenskí motorkári spolu s ruskými Nočnými vlkmi navštívili Katyň, ktorá je dodnes bolestivou spomienkou pre slovanské národy

 Aktuality

Skupina slovenských motorkárov a členovia o.z. Slavica z Nitry navštívili ruskú Katyň, približne 18 km západne od Smolenska, kde sa spolu s ruskými Nočnými vlkmi zúčastnili na akcii slovanského zmierenia a spomienky na obete druhej svetovej vojny.

15 Máj
2017 19:03:47

 

Foto: Slavica

Ako nám pred odchodom povedali účastníci tejto jazdy, uskutočnila sa v rámci projektu Slovanský svet, ktorý veľmi rýchlo naberá popularitu, ako na Slovensku, tak aj vo mnohých krajinách EÚ, v Rusku, Bielorusku, Srbsku a pod. Cieľom tohto projektu je propagácia slovanskej vzájomnosti a spolupráce slovanských národov. Ide o pokračovanie minuloročných aktivít slovenskí motorkári a členovia občianskeho združenia Slavica spolu s členmi ruského klubu Noční vlci kládli vence k pamätníkom padlým hrdinov, vo viacerých krajinách sadili lipy slovanského priateľstva a odhaľovali pamätné tabule.

Skupinka motorkárov z Nitry na Cesty Slovanského priateľstva, tento raz spoločne aj s Milošom Zverinom /na aute/, zakladateľom združenia Slavica, vyrazila 25. apríla ráno – presne ako pred rokom. Stretli sa pod Nitrianskym hradom, u sochy kniežaťa Pribinu. Po krátkom „mítingu“ nasadli na motorky a odišli na dlhú a náročnú cestu /viď video/. Čakala ich cesta cez celé Poľsko a pobaltské štáty - na západ Ruska.  

Výprava sa vybrala do ruskej dediny Katyň, ktorá je neslávne známa tzv. Katynským masakrom, ktorý už niekoľko desaťročí polarizoval a dodnes polarizuje slovanské národy. Cieľom tejto misie bolo vysadenie stromu priateľstva na tomto smutnom mieste a zároveň hľadanie ďalších príležitostí a možností vzájomnej spolupráce medzi slovanskými národmi a hľadanie toho, čo nás spája namiesto toho, čo nás rozdeľuje.

Zúčastnili sa na spoločnej akcii poľských, ruských, slovenských, českých a slovinských motorkárov v memoriálnom komplexe Katyň. Pamätná akcia sa uskutočnila 28. apríla. Motorkári sa oboznámili so všetkými pamiatkami tohto pamätného miesta. V ruskej časti memoriálu pri 10-metrovom kríži tajomník riaditeľstva Smolenskej eparchie a predstavený chrámu – pamätníka Vzkriesenia Krista kňaz Vladislav Bagan odslúžil zádušnú omšu a prečítal modlitbu za všetkých nevinne zabitých a pochovaných v Katyni ľudí.

Šéf Nočných vlkov Alexander Zaldostanov – Chirurg, riaditeľ Hlavného úradu Smolenskej oblasti pre veci mládeže a občiansko-patriotickú výchovu Oleg Ivanov spolu so slovenskými, českými, poľskými a slovinskými motorkármi položili ku krížu vence a kvety.

Potom sa zastavili v poľskej časti memoriálu, kde sú v 6 veľkých spoločných hroboch  pochovaní poľskí dôstojníci. „Chirurg“ spolu s šéfom poľských motorkárov položil vence ku Oltárnemu stolu pri Oltárnom múre s menami poľských vojakov. Zaznel Katynský zvon a vence a kvety k pomníku položili aj ostatní účastníci tejto akcie, vrátane Slovákov.  

Následne všetci spoločne zasadili symbolickú slovanskú lipu v areálu chrámu – pamätníku Vzkriesenia Krista – ako symbol mieru, zmierenia a priateľstva medzi slovanskými národmi. Pri tejto lipe mieru umiestnili pamätnú tabuľu s nápisom: „Sila Slovanov spočíva v našich spoločných koreňoch, našej minulosti a našej budúcnosti. Odvaha, pracovitosť, milosrdenstvo, sila duchu a spomienky na našich hrdinských predkov. Naša spoločná cesta – Cesta Slovanského priateľstva! Spolu sme – sila!“

Slovenskí motorkári v priebehu 5 dni prešli neuveriteľných 3 805 km. Počasie im dosť neprialo. Najteplejšie bolo, keď odchádzali zo Slovenska – plus 8 stupňov. Najchladnejšie – iba 0,5 stupňa nad nulou cez deň, bežne to bolo iba 2 stupne. Takmer všetkých 5 dní pršalo. Ako povedali pre náš portál, túto dobrodružnú cestu podnikli preto, že im záleží na slovanskom priateľstve a vzájomnosti, chcú, aby pravda o Katynskom masakre vyšla najavo – ako aj mnohé iné tragické epizódy histórie. Želajú si, aby slovanské národy sa zmierili, chápali sa navzájom, spolupracovali a išli spoločnou, jedinečnou slovanskou cestou.  

Našim čitateľom iba pripomenieme, že sa táto akcia konala v rámci projektu Cesty slovanského priateľstva. Je to symbolická motorkárska jazda naprieč slovanskými krajinami, ktorej cieľom je propagácia slovanskej vzájomnosti a spolupráce slovanských národov. Počas jazdy sa zastavujú na miestach, ktoré sú významné pre Slovanov a na ktorých vysádzajú slovanské lipy, umiestňujú pamätné tabule.

Myšlienka Ciest slovanského priateľstva vznikla v auguste 2015 počas jazdy slovenských motorkárov z mesta Nitra a z okolia cez Ukrajinu. Vtedy sa presúvali z veľkého motorkárskeho podujatia v Sevastopole na Kryme. Za necelé 2 roky slovenskí motorkári navštívili 14 krajín /niektoré aj viac razy/, kde vysadili 24 slovanských líp. Už dlhšie s motorkármi spolupracuje aj nitrianske občianske združenie Slavica, ktoré už takmer 10 rokov pravidelne v meste pod Zoborom organizuje významné slovanské podujatie - medzinárodný folklórny festival Slavica Festival v rámci projektu Dni Slovanov.

Onedlho slovenskí motorkári a Slavica v rámci projektu Slovanský svet navštívia bulharskú Sofiu, poľský Krakov, Srbsko, Moravu, kde tiež zasadia slovanské lipy, nájdu si nových priateľov a ešte viac tak rozšíria veľký, nádherný a spravodlivý Slovanský svet.  

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

94 %
(17 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Aké poruchy áut sú časté počas letných horúčav?

 

Jazdíte autom cez leto častejšie, ako počas zvyšku roka alebo naopak, menej často? Veľa závisí od toh...

📅30.06.2022 0 432x 👤PRclanky

Gurmánska káva sa vo firme hodí. Pre zamestnancov a aj ako darček

 

Káva a práca idú k sebe. Ako? No povedzte, koľko poznáte ľudí, ktorí bez šálky kávy nezačnú praco...

📅30.06.2022 0 450x 👤PRclanky

Pukacie guličky vám prinášajú overenú klasiku aj nové príchute

 

Už sú to viac ako dva roky od okamihu, keď v rámci EÚ začal platiť zákaz predaja mentolových cigariet...

📅30.06.2022 0 425x 👤PRclanky

Ktoré vlastnosti postele a matracu vplývajú na kvalitu nášho spánku?

 

Posteľ je súčasťou našej domácnosti, ktorú využívame každý deň. A hneď niekoľko hodín. Áno, s...

📅30.06.2022 0 442x 👤PRclanky
,