asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Nitre sa rozbehla petícia za zastavenie výstavby objektu TOWNHILL v Nitre (Tabáň) a zmenu celého projektu

 Aktuality

V meste pod Zoborom sa rozbehla petícia za zastavenie výstavby objektu TOWNHILL v Nitre (Tabáň) a úpravu hmoty stavby a hlavne výrazného zlepšenia estetiky fasády objektu. Organizátori petície poukazujú na mnohé nedostatky súčasného projektu.

07 November
2017 21:16:58

 

Foto: Facebook

Výstavba sa začala v samotnom centre mesta, oproti súdu, na kopci známom pod názvom  Tabáň. Spoločnosť Proxenta, ktorej pozemok patrí, tu plánuje postaviť polyfunkčný objekt Townhill. Podľa zverejnených informácií, ide o budovu, v ktorej budú administratívne a obytné priestory. Tento zámer je v súlade s územným plánom mesta Nitra.

Niektorí obyvatelia Nitry považujú daný projekt za dosť nešťastný a preto vznikla petícia, ktorú inicioval obyvateľ mestskej štvrte Staré mesto Ivan Naščák. Je zverejnená na portálu „Petície“ / https://www.peticie.com/peticia_za_zastavenie_vystavby_townhill_v_nitre/

V petícii sa uvádza: „Žiadame MÚ Nitra. poslancov mesta Nitra, útvar hlavného architekta mesta Nitry a ostatné kompetentné organizácie a útvary. O okamžité prerušenie výstavby objektu TOWNHILL (Tabáň),  za účelom prepracovania architektonického návrhu. Predložený návrh bude hyzdiť mesto, ako zatiaľ žiadna iná stavba, v doterajšej histórii mesta. Nitra sa hrdí označením OTVORENÉ MESTO. Aj s uvedeného dôvodu, žiadame, aby bol nový upravený návrh, pred schválením výstavby, podrobený verejnej diskusii.

Súčasné nedostatky menovaného projektu možno zhrnúť minimálne na nasledovné: Obrovská hmota objektu, nezapadá primerane, do okolitého, aj historického prostredia. Jej názov, znie cudzo, nič nevraviaco starousadlíkom mesta. Navrhované architektonické riešenie, nie je na úrovni kvalitnej architektúry, hodnej označenia 21. storočia. Šedá, bez invencie, architektonicky aj esteticky bezcenná. Nitra chce byť príťažlivá pre návštevníkov mesta. Peniaze vynakladané na propagáciu turizmu, tak budú zbytočne vynakladané, ak bude predmetná stavba hyzdiť mesto. Bude skôr odstrašovať, ako priťahovať návštevníkov mesta, aj sa cudziny.

Nechceme, aby sa opakovala situácia s prestavbou, bývalej detskej nemocnici na Zobore, na Dom pre seniorov. Jánskeho ul. 7. Tá je, síce vzhľadovo vydarená, ale vyznačuje sa hrubými prevádzkovými nedostatkami, pre daný účel. Okrem iného nespĺňa dostatočne požiadavky bezbariérovosti, ani špecifické technologické chody zariadenia. Ponecháme bokom, problematiku bazéna a nekvalifikovaného stavebného dozoru investora, ako aj nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami (aj eurofondov).

Aj s ohľadom, na hore uvedené skutočnosti, považujeme za nutné, okamžite prerušiť výstavbu objektu TOWNHILL. Vo výstavbe, pokračovať, až po prepracovaní architektonického návrhu a odstránení vytýkaných nedostatkov a po podrobení nového návrhu, verejnej diskusii obyvateľov mesta. Aby nešlo iba o pripomienky laickej verejnosti, žiadame, aby bol súčasný architektonický návrh a aj budúci nový upravený návrh, s ohľadom na jeho umiestnenie a  objem, podrobený aj odbornej oponentúre nitrianskych architektov, minimálne autorov realizovaných projektov v Nitre, ktoré boli ocenené, v minulosti, cenou CE-ZA-R. To by malo zaručovať, i odbornú zdatnosť a kompetentnosť oponentov.

Táto petícia, bola vypracovaná pod dojmom výrazného nesúhlasu mnohých obyvateľov mesta s predmetnou stavbou, okrem iného, aj na sociálnych sieťach.

Ivan Naščák, Nitra - Staré mesto  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Odborníci tvrdia: v decembri stúpajú naše výdavky o štvrtinu, mužom menej

 

Na Vianoce míňame viac. V priemere v decembri zaplatíme platobnou kartou nákupy za vyše 232 eur, čo je t...

📅12.11.2017 0 140x 👤eugenius

V Nitre sa rozbehla petícia za zastavenie výstavby objektu TOWNHILL v Nitre (Tabáň) a zmenu celého projektu

 

V meste pod Zoborom sa rozbehla petícia za zastavenie výstavby objektu TOWNHILL v Nitre (Tabáň) a úpravu ...

📅07.11.2017 0 495x 👤eugenius

Odborníci tvrdia: Slovákov najviac zaťažujú náklady na bývanie

 

Nielen odborníci, ale aj väčšina ľudí si všíma, že čím menej zarábame, tým viac nám bývanie z v...

📅30.10.2017 0 289x 👤eugenius

Včera sa v Kyjeve uskutočnil takzvaný Pochod slobody: demonštranti žiadali legalizáciu konope a použitie ho v zdravotníctve

 

Včera sa v centre ukrajinského hlavného mesta uskutočnil takzvaný Pochod slobody. Účastníci akcie žia...

📅29.10.2017 0 229x 👤eugenius
,