asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slováci pijú „s mierou“: podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, Slovensko je v spotrebe alkoholu na 21. mieste na svete

 Aktuality

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila údaje o spotrebe alkoholu vo všetkých krajinách zemegule. Slovensko je v tejto „disciplíne“ na 21. mieste. Nepatríme teda k tým „najopileckejším“ štátom, ale sme aj dosť ďaleko od tých „najtriezvejších".

14 Jún
2018 10:18:42

Analytici poukazujú na to, že v priebehu šiestich rokov /r. 2010 – 2016/ najväčší pokles spotreby alkoholu zaregistrovali v troch susedných slovanských štátoch, ktoré ešte pred štvrťstoročím boli v spoločnom Sovietskom zväze - v Rusku, na Ukrajine a v Bielorusku. Najväčší pokrok v tomto smere dosiahli Bielorusi, ktorí ešte prednedávnom boli svetovými lídrami v spotrebe alkoholu a v súčasnosti „klesli“ na 27. miesto.

Podľa najnovších štatistík, najviac pijú v Moldavsku. Tam ročná spotreba alkoholu na jedného obyvateľa dosahuje 15,2 litra. Na druhom mieste je Litva – 15 litrov, na treťom sú naši západní susedia Česi, kde si priemerný obyvateľ ročne vypije 14,4 litra alkoholu. Štvrtú a piatu priečku si podelil najsilnejší európsky štát Nemecko a africká Nigéria, kde ročne priemerný obyvateľ vypije 13,4 litra alkoholu. Po 13 litrov ročne si vypijú obyvatelia Írska a Luxemburska, 12.9 litra Lotyšska a 12,7 litra Bulharska. Európske krajiny Rumunsko, Slovinsko a Francúzsko si podelili 10 . – 12. priečku s ročnou spotrebou 12,6 litra alkoholu na jedného obyvateľa.  

Až na 16. mieste sa nachádza Rusko, krajina, obyvateľov ktorej dlhé roky považovali za najväčších opilcov. V súčasnosti priemerný obyvateľ Ruska vypije 11,7 litra alkoholu ročne. Je to iba o 0,1 – 0.3 percenta viac, ako si vypijú obyvatelia, napríklad, v Rakúsku, Poľsku, Estónsku, Slovensku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Maďarsku. Slovensko s ročnou spotrebou 1,6 litra alkoholu na jedného obyvateľa sa zaradilo na „čestné“ 21. miesto v tomto ratingu.

Vyše spomínaní Bielorusi sú na 27. mieste s 11,2 litrami na jedného obyvateľa, iba tesne „predbehli“ Srbov /11,1 litra/. Je zaujímavé, že Svetová zdravotnícka organizácia vo svojich prognózach ešte pred zhromaždením všetkých údajov predpovedala, že Bielorusi v tomto ratingu budú na 2. mieste s ročnou spotrebou 16,4 litra alkoholu na osobu. Bielorusi zjavne „nesplnili očakávania“ expertov Svetovej zdravotníckej organizácie. Pripomenieme, že ešte v r. 2010 Bielorusko bolo tým „najopileckejším“ štátom na svete, keď spotreba alkoholu tam dosahovala 17,5 litra alkoholu ročne. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Vyberajte pre svojho domáceho miláčika dobré krmivo

 

Keď sa rozhodneme zaobstarať si domáceho miláčika, počítajte so starosťami, ktoré vám pribudnú. Pre...

📅10.10.2019 0 199x 👤PRclanky

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis? Poradíme vám, ako postupovať

 

Podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou a viacerí ľudia si to neuvedomujú. Ak chceme rozbehnúť n...

📅09.10.2019 0 219x 👤PRclanky

Vychutnajte si so šálkou kávy aj vstupný bonus za registráciu bez vkladu

 

Áno, presne tak. Je to jedna z najdôležitejších výhod, pre ktorú sa mnohí nadšenci športu a virtuál...

📅29.09.2019 0 290x 👤PRclanky

Hon za titulom F1 zachránil Hamiltona pred istou kolíziou

 

Hamilton zareagoval na to, ako ho Charles Leclerc vytlačil z trate. Brit povedal, že ak je povolené takto j...

📅26.09.2019 0 359x 👤JM
,