asfasdf ×

NázorObčana.sk

„Výročie“ invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968

 Aktuality

Dnes je smutné „výročie“. V noci z 20. na 21. augusta 1968 vojska Varšavskej zmluvy vpadli do Československa. Vojska piatich socialistických krajín – ZSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Poľska začali operáciu s krycím názvom „Dunaj“.

21 August
2018 11:46:57

Odohralo sa niečo, čo sa vôbec nemalo stať, ale to bolo: žiadnu stránku nedá sa z histórie vymazať. Dnes existuje viac názorov na margo toho, čo sa stalo pred 50 rokmi. Väčšina ľudí, pochopiteľne, túto „akciu“ odsudzuje, niektorí to ospravedlňujú a nachádzajú viaceré výhovorky – „menšie“ zlo, nevyhnutné opatrenie v záujme zachovania socialistického systému v Československu a pod., iní to dokonca schvaľujú. Napriek všetkému, ak budeme úplne objektívni, musíme priznať, že sa to nemalo stať v žiadnom prípade – nikdy.  

Svetový mainstream si našiel zámienku a v súvislosti s udalosťami spred polstoročia vyvolal ďalšiu vlnu protiruskej hystérie: Rusko je nástupnícky štát ZSSR a to znamená, že sa všetko, čo sa stalo pred 50 rokmi môže Rusko, Moskva, Kremeľ, osobne Putin a prakticky všetci v súčasnosti žijúci Rusi. Rusko, ako nástupnický štát, a osobne prezident Vladimír Putin už dávnejšie sa oficiálne ospravedlnili za inváziu v r. 1968. Mohli urobiť viac? Neviem.

Ak budeme neustále obviňovať súčasné vlády za to, čo porobili ich predchodcovia pred 50, 100, 200, 500 a viac rokov, bude to spravodlivé a objektívne? Mali by teraz Rusi zmlátiť  každého Nemca, za to, čo jeho predkovia porobili v Sovietskom zväze pred 75 rokmi počas druhej svetovej vojny? Kde je tá hranica? Po koľkých rokoch ešte môžeme nadávať a  obviňovať za činy, ktoré spáchali predkovia, a kedy s tým už môžeme prestať? 

Invázia „socialistického komanda“ je mimoriadne rozsiahla a komplikovaná téma a vysvetliť všetko v krátkom článku nie je možné. Preto sa pokúsime posvietiť na základné fakty a ich pozadie, pokúsime sa zistiť, čo to predsa bolo a ako to máme brať v súčasnosti.    

Pred polstoročím vedenie socialistického bloku označilo túto inváziu za „vynútené opatrenie, cieľom ktorého bola záchrana jednoty krajín socialistického tábora a zachovanie demokracie v Československu“. Ako to prijali u nás, netreba dlhšie vysvetľovať. A ako to brali „Sovieti“?  Obyvatelia Sovietskeho zväzu boli v tých rokoch zvyknutí, že Moskva stále bráni svojich „socialistických bratov“ po celom svete: pomáha finančne, technologicky, vojenský. Vedenie Komunistickej strany hodilo návnadu, že v Československu hrozí „buržoázny“ prevrat, dokonca hrozí invázia „kapitalistických štátov“ – treba pomôcť Čechoslovákom.

Prirodzene, väčšina obyvateľov mnohonárodnostného Ruska si hlavu príliš nelámala. Treba pomôcť „bratskému československému ľudu“? Tak musíme pomôcť, nič sa nedá robiť... V tých rokoch média klamali a zavádzali presne tak, ako dnes. V súčasnosti vládne liberálno-slniečkarsky mainstream a v tých rokoch, hlavne v ZSSR, panoval socialisticko-komunistický mainstream. Žiaden rozdiel. Treba ešte niečo vysvetľovať, prečo obyvatelia ZSSR vtedy mali taký názor? Nebol internet, mediálne kontakty so zahraničím boli maximálne obmedzené.

Hŕstka ľudí však mala ako taký prístup k informáciám, mala opačný názor a dokonca sa odvážila protestovať.

Spomenieme iba najznámejšiu epizódu - „protest siedmych“ /aj keď na začiatku boli ôsmi.../. Odvážna sedmička protestovala proti invázii už pár dní po jej začiatku -  na poludnie 25. augusta 1968 na Červenom námestí. Ozaj boli ôsmi: Konstatntín Babickij, Taťjana Bajevová, Larisa Bogorazovová, Natália Gorbanevskaja, Vadim Delone, Vladimír Dremľuga, Pavel Litvinov a Viktor Fanjberg.

Prirodzene v krátkom čase príslušníci milície /vtedajšej polície/ demonštrantov zatkli. A práve  v cele predbežného zadržania ostatní prihovorili najmladšiu účastníčku 21-ročnú Taťjanu Bajevovú, aby povedala, že sa tam ocitla iba náhodou a nebola v skupine protestujúcich. Nechceli, aby mladé dievča skončilo v base. Bajevovú prepustili, dvaja „schytali“ po 4 roky väzenia, piatich na pár rokov upratali do psychiatrickej nemocnice...

V tých rokoch sa našli aj známe osobnosti vtedajšieho ZSSR, ktorí odsúdili inváziu: spisovateľ Alexander Solženicyn, básnici Alexander Tvardovskij a Boris Čičibabin, dokonca aj generál Petr Grigorenko a iní. Pamätníci tých udalostí si určite nezabudli, že aj niektorí  sovietski dôstojníci a vojaci v auguste 1968 hovorili, že s vojenskou inváziou nesúhlasia, ale musia plniť rozkazy – boli to vojaci. A takýchto ľudí v ZSSR bolo určite viac.  

Inváziu vtedy podporili všetci zahraniční socialistickí lídri, okrem Nicolae Ceaușesca. Z memoárov mnohých sovietskych vedúcich činiteľov je známe, že aj samotný Brežnev dlho váhal a fakticky súhlasil v poslednej chvíli.

Čo teraz? Prirodzene, nemôžeme zabúdať na žiadne historické udalosti, chyby a zločiny. Treba však kvôli udalostiam spred polstoročia vyvolávať teraz protiruskú hystériu? A čo druhá svetová vojna a zločiny Nemcov? Bolo to pred 75 rokmi – na to si už môžeme zabudnúť? Prečo liberáli, slniečkari a mainstream spájajú súčasné Rusko s vtedajším ZSSR, ale vôbec nespájajú súčasné Nemecko s hitlerovským štátom?

V týchto krajinách sa totálne zmenili režimy, ale Rusku inváziu vytýkajú, Nemecko je však  najlepší priateľ a všetko je o´key. Zasa dvojitý meter. Ale čo s čerstvými zločinmi štátov, kde sa ani režimy, ani politika nezmenili? USA a mnohé členské krajiny NATO v súčasnosti realizuje oveľa tvrdšiu a skutočné zločineckú politiku. Pred takmer 20 rokmi bombardovali Juhosláviu, pred takmer 30 rokmi USA takmer úplne zlikvidovali miniatúrny štát Grenada, a čo katastrofálne vojny, ktoré vyprovokovali USA a NATO, ktoré pokračujú aj v súčasnosti? Irak, Líbya, Afganistan, Sýria a pod. Čo s tým? Pripomínajú liberáli, slniečkari, mainstream a zaoceánski a európski politici „výročia“, aspoň raz z toho obvinili USA a NATO?

Dvojitý meter, to je celé. Mašinéria USA a NATO organizuje štátne prevraty, potláča „nepohodlné“ režimy, zabíja obrovský počet civilistov v rámci zabezpečenia svojich záujmov. Je to smutné konštatovanie, ale je to fakt: zločiny Varšavskej zmluvy spred polstoročia nie je možné porovnať s tými katastrofálnymi zločinmi, ktoré USA a NATO páchajú v súčasnosti. 

A to je celé. Môj osobný názor: invázia v roku 1968 bol to zločin. Prinajmenšom: ak ZSSR a spol. chceli udržať „socialistické zriadenie“ v Československu, tanky tam nemuseli posielať. Mali na to dostačujúce politické a hospodárske páky. Na druhej strane, vyvolávať kvôli tomu divokú protiruskú hystériu, hádzať za to zodpovednosť na súčasné vedenie Ruska a všetkých žijúcich Rusov, je to prinajmenšom hlúposť. A podporovanie súčasných zločinov USA a NATO, „nevšímanie si“ krvavých masakrov, ktoré spôsobujú – je to tiež zločin. 

Keby naši politici a mainstream boli aspoň trochu objektívnejší, múdrejší /to by som asi priveľa chcel?/ a spravodlivejší, tak by trochu menej mohli hysterizovať v súvislosti so smutnou stránkou našich dejín - s inváziou spred polstoročia a trochu viac pozornosti mohli  venovať slávnej hrdinskej stránke našich dejín – Slovenskému národnému povstaniu, výročie ktorého /aj keď neokrúhle – ale záleží na „okrúhlosti“?/ sa blíži. Pre liberálov a mainstream táto stránka našej histórie ako keby ani nebola. 

Tisíce rokov mnohé národy a štáty bojovali proti sebe, tých krvavých masakrov bolo neúrekom. Pýtam sa: je to objektívne, že všetci naši „kompetentní“ vytýkajú jeden „hriech“ jednému konkrétnemu štátu, ale „hriechy“ ostatných štátov si ani nevšímajú? Dupľom: ten sovietsky „hriech“ bol spáchaný pred polstoročím. USA a NATO páchajú neporovnateľne hrôzostrašnejšie, krvavejšie hriechy dnes – ale pre liberálov a mainstream je to v poriadku. Našťastie, drvivá väčšina ľudí je múdrejšia a spravodlivejšia. Vedia si odlíšiť jablká a hrušky a orientujú sa, kde je sever, presnejšie kde je Východ a Západ. A vedia, v čom je rozdiel.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

94 %
(33 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Závesy a screnové rolety – moderná tieniaca technika, ktorá ozdobí aj vaše okná

 

Regulácia svetla, ochrana pred zvedavými pohľadmi a ozdoba okien – aj takto by sme mohli definovať tieni...

📅19.01.2021 0 132x 👤PRclanky

Praktické rady do kuchyne

 

Príprava jedla a jeho konzumácia – tieto činnosti neodmysliteľne patria ku kuchyniam. Každý z nás sa ...

📅19.01.2021 0 102x 👤PRclanky

Chcete modernizovať interiér? Oslovte na spoluprácu interiérové štúdio a bytového architekta

 

Zariadenie, ktoré máme v domácnosti, sa po určitom čase opotrebuje. Očakávať, že zariadenie ostane ak...

📅19.01.2021 0 97x 👤PRclanky

Oslovte nových zákazníkov v online priestore a navýšte svoje zisky

 

Pandémia koronavírusu zmenila nákupné návyky viacerých z nás. Ak si potrebujeme niečo kúpiť, kvôli ...

📅19.01.2021 0 126x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,