Zateplenie fasády je účinný spôsob, ako zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti budovy, napríklad aj svojho domu.
Aj keď samotný pojem „zateplenie“ zvádza k tomu, aby sme si mysleli, že ide o spôsob, ako dosiahnuť, aby sme v zime nemuseli toľko vykurovať, funguje to aj opačne. Interiér sa počas horúcich letných dní tak výrazne neprehrieva.
Tepelnoizolačné vlastnosti predurčujú EPS dosky na zatepľovanie
Aj keď vidieť zateplený dom, či bytovku už nikoho neprekvapí, veď to nie je žiadnou novinkou, stále nájdete mnohé domy (a bytovky), ktoré zateplené nie sú. Ak je to aj váš prípad, ale na zateplenie svojho domu sa chystáte a už sa snažíte vypočítať, aké množstvo armovacej mriežky a ďalších materiálov budete potrebovať, možno vás bude zaujímať niekoľko informácií o jednom z materiálov, s ktorým sa určite stretnete: o expandovanom polystyréne.
Dosky z expandovaného polystyrénu, bežne označované ako EPS dosky, sa vyrábajú (logicky) procesom expandovania. Drobné polystyrénové guľôčky sa pri tomto procese nafukujú, aby dosiahli správnu veľkosť a tvar. Vo výsledku tvorí tieto dosky z 98% vzduch, vďaka čomu majú také dobré tepelnoizolačné vlastnosti.
EPS dosky môžu mať rôznu zaťažiteľnosť
Aké sú ďalšie vlastnosti EPS dosiek? Okrem spomínaných výborných tepelnoizolačných vlastností si izolácia z EPS dosiek drží tvar, odoláva chemikáliám a ani časom sa jej vlastnosti nemenia. Okrem toho má takáto izolácia dobrý pomer ceny a efektivity a je šetrná k životnému prostrediu.
Pri označení EPS dosiek nájdete vždy ešte aj číslo, ktoré označuje kompresné napätie. Čím vyššie je toto číslo, tým je vyššie kompresné napätie, čo znamená, že EPS dosky je možné viac zaťažovať. Napríklad EPS dosky, ktoré majú kompresné napätie menšie ako 50, nie je možné vôbec zaťažovať a používajú sa zvyčajne okolo rámových štruktúr. Na opačnom „konci“ sú dosky EPS 200, ktoré sú vysoko zaťažiteľné.
Zdroj obrázka:
Autor: ingae / Shutterstock.com