Medzinárodné ISO normy sú dobre známe (nielen) každému podnikateľovi. Ak teda chcú vďaka nim posunúť fungovanie svojej spoločnosti vpred a to v rôznych oblastiach podnikania.
Znižovanie negatívneho vplyvu na životné prostredie
Najžiadanejšou a najpopulárnejšou je ISO 9001 norma. Tá rieši systém manažérstva kvality ponúkaných výrobkov alebo služieb. Rozhodne však nejde o jedinú ISO normu, o ktorú spoločnosti žiadajú.
Zaujímavou pre rôzne typy spoločností je aj norma ISO 14001, ktorá je označovaná aj ako systém environmentálneho manažérstva. Áno, ochrana životného prostredia tu zohráva hlavnú úlohu. Získaním tohto certifikátu dáva spoločnosť najavo, že dodržiava zásady ochrany životného prostredia.
V centre pozornosti normy ISO 14001 je totiž snaha o znižovanie množstva produkovaného odpadu, odborné nakladanie s ním a jeho recykláciu, znižovanie energetickej náročnosti a nákladov na energie alebo aj znižovanie vypúšťania škodlivých emisií do ovzdušia, vôd, či pôdy.
Norma pre široký rozsah spoločností
ISO 14001 je normou, ktorá je určená všetkým typom spoločností, či organizácií a to bez ohľadu na ich zameranie. Je tak jedno, či oň žiada firma z oblasti strojárstva, či automobilového priemyslu, stavebná alebo obchodná firma, či napríklad spoločnosť, ktorá poskytuje finančné, sociálne, alebo iné služby. Priestor na začlenenie normy ISO 14001 do fungovania spoločnosti je tu vždy.
Je to dané aj tým, že norma ISO 14001 sa uplatňuje tak na environmentálne aspekty činnosti spoločnosti, či organizácie ako aj na jej produkty alebo služby. Rozhodne by ste tak s vašou spoločnosťou nemali ohľadom ISO 14001 váhať. Zlepšíte tak postoj svojej spoločnosti k životnému prostrediu a taktiež to pomôže jej sociálno-ekonomickým potrebám.
Zdroj obrázka:
Autor: New Africa / Shutterstock.com