asfasdf ×

NázorObčana.sk

Žiadna verejná kanalizácia? So žumpou alebo septikom to nie je problém

 Aktuality

Aj keď mnohí ľudia (nielen v mestách) už dávno nemusia riešiť, čo s odpadovými vodami, rozhodne nie je pripojenie k verejnej kanalizácii samozrejmosťou pre každého.

30 Máj
2023 14:27:32

Ľahko sa môže stať, že vysnívaný pozemok pre stavbu vášho nového domu bude v oblasti, kde verejná kanalizácia stále nie je.

Jednokomorová žumpa predstavuje jednoduché, ale spoľahlivé riešenie

Riešenie však nemusí byť vôbec zložité. Jednoduchou, ale veľmi spoľahlivou náhradou za absentujúcu verejnú kanalizáciu je betónová žumpa. Vyrábajú sa z vodotesného betónu vystuženého oceľou. K tomu sa pridáva špeciálny asfaltový náter, ktorý zvyšuje odolnosť a predlžuje životnosť takejto žumpy.

Jediné, na čo si dávať pri výbere žumpy pozor, je jej objem. S príliš malou žumpou by vznikla potreba príliš častého vyčerpávania odpadu, čo by pochopiteľne zdvihlo náklady na bývanie v danom rodinnom dome.

Výber vhodného objemu žumpy závisí od počtu členov domácnosti a množstva vody, ktoré denne spotrebujú. Určite si tak nechajte s výberom poradiť od predajcu. Väčšinou však platí, že pre bežné domácnosti sú vhodné žumpy s objemom 10 – 12 m3.

Mimochodom, vedeli ste, že jednokomorové betónové žumpy je možné využiť aj ako betónové nádrže na dažďovú vodu. Sú tak lepšou alternatívou k bežným sudom, keďže ponúkajú násobne väčšiu kapacitu a vďaka ich umiestneniu pod zemou si zachytená voda drží nižšiu teplotu, čo je dobrou ochranou pred vznikom rôznych baktérií.

Septik dokáže odpadovú vodu prečisťovať

Vráťme sa však ešte k odpadovým vodám. Alternatívou k jednokomorovým žumpám sú dvojkomorové žumpy, čiže septiky. Ich konštrukcia nie je o moc zložitejšia, vnútro takejto žumpy je rozdelené na dve komory.

Septiky však dokážu do istej miery prečisťovať odpadovú vodu. Kal sa usádza na dne prvej komory, zatiaľ čo tekutá zložka ostáva na povrchu. V druhej komore sa podobným spôsobom oddeľujú jemnejšie častice a na jej povrchu ostáva odpadová voda zbavená kalu a pevných častíc.

Inak je výber septiku totožný s výberom jednokomorovej žumpy. Najdôležitejšie je tak vybrať si správnu veľkosť, aby bývanie v dome bolo v tomto smere maximálne komfortné aj napriek absencii pripojenia na verejnú kanalizáciu.

Zdroj obrázka:

Autor: Vgreek / Shutterstock.com

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Šetriť priestor v malom byte je možné aj tam, kde by vám to možno nenapadlo

 

Vlastné bývanie rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Ceny nehnuteľností sú vysoké a žiadne výrazne ...

📅28.02.2024 0 377x 👤PRclanky

Slimák Neritina Zebra: Bojovník proti riasam v akváriu

 

Slimák Neritina Zebra je nenáročný a efektívny bojovník proti riasam v akváriách. Jeho schopnosť konz...

📅25.01.2024 0 476x 👤admin

Najlepšie regióny na kúpu nehnuteľnosti v Bulharsku

 

Pri výbere nehnuteľnosti v Bulharsku budú najlepším riešením veľké metropolitné oblasti. Všetko vš...

📅18.09.2023 0 1876x 👤PRclanky

Aké druhy váh sa často používajú v priemysle?

 

Výber váhy do priemyselnej prevádzky v mnohom pripomína výber váhy na akékoľvek iné použitie. Parame...

📅31.07.2023 0 1722x 👤PRclanky
,