Mení sa všetko: názory politikov, smernice politických strán, nálady a vkusy voličov, ekonomické trendy, stratégie predvolebných kampaní a pod. Najnovšie sa v Európskej únii zo zákopov vyrútili nové strany, ktoré mienia rozdrviť eurozónu.
Foto: http://blogs.ft.com
David Gardner v článku v renomovaných novinách Financial Times upozorňuje na nástup nových politických strán, ktoré vyzývajú, aby ich krajiny opustili eurozónu a celkovo ju žiadajú zrušiť. Poukazuje na to, že v Španielsku sa do čela prieskumov verejnej mienky dostala strana Podemos, ktorá vznikla iba v tomto roku. Za jediný mesiac strana Podemos zvýšila svoje preferencie o 100 percent!
Presne tak je to aj v Grécku. Na čele prieskumov oboch krajín sú strany, ktoré sú za okamžitý odchod ich krajín z eurozóny. Podobné tendencie sú stále populárnejšie vo Francúzsku, Veľkej Británii a v iných štátoch. Dokonca v najsilnejšej krajine EÚ v Nemecku sa objavila podobná politická sila - strana Alternatíva pre Nemecko.
Lídrom španielskeho Podemosu je 36-ročný Pablo Iglesias, ktorý sa živí prednáškami politických vied. Začína s politickou kariérou a mnohí tomuto charizmatickému človeku predpovedajú veľkolepú budúcnosť. Začiatky novej politickej strany boli dosť komplikované. Ich demonštrácie dosť tvrdo rozháňala polícia. Ťažkoodenci mlátili prívržencov strany Podemos hlava - nehlava v uliciach, keď protestovali proti skorumpovanej vláde na platforme s názvom „Reálna demokracia, teraz!“
Španielski aktivisti boli nútení z ulíc po neustálom mlátení na príkaz vlády odísť, a preto si začali hovoriť aj „Indignados“ (Rozhorčení). Neustále bitky ich nakoniec „k rozumu“ predsa len priviedli. Pochopili, že ak nechcú byť mlátení a túžia po zmene, musia sa organizovať podľa všeobecne platných zákonov ako politická strana. A 16. januára tohto roka si založili vlastnú politickú stranu - Podemos (v preklade Môžeme), do ktorej vstúpilo neuveriteľných 200 000 bežných ľudí z ulice.
Španielsky denník El Pais priniesol najnovšie výsledky prieskumov, z ktorých vyplýva, že strana Podemos už predbehla v podpore verejnosti obe hlavné politické strany v krajine. Za jediný mesiac vyskočila o šokujúcich 100 percent na úroveň 28 percent. Táto správa spôsobila neuveriteľné zdesenie nielen vo vládnych kruhoch Španielska, ale predovšetkým v EÚ a USA. Je totiž úplne možné, že s takýmto naštartovaným trendom strana Podemos onedlho dosiahne neuveriteľnú podporu nadpolovičnej väčšiny všetkých voličov v Španielsku.
Činnosť tejto španielskej strany si všimli aj na Slovensku, hlavne tie strany a hnutia, ktoré majú rovnaké postoje. Napríklad Hnutiu O2H sa pozdáva, že Podemos, ako aj toto slovenské hnutie, požaduje riadenie celej spoločnosti v závažných otázkach prostredníctvom referend. „Áno, je to strana, ktorá požaduje zavedenie Reálnej demokracie, a teda nie je ani ľavicovou, a ani pravicovou stranou. Podemos je stranou občianskeho typu, ktorá neprivileguje žiadnu spoločenskú triedu, na úkor inej triedy. Je stranou, ktorá nerozdeľuje občanov na ľavicových a pravicových, ale práve naopak, preferuje rovnosť práv a povinností pred zákonom pre každého,“ prízvukujú na facebookovej stránke Hnutia O2H.
Taktiež členovia Hnutia O2H vítajú to, že Podemos mieni zaviesť nepodmienený základný príjem pre každého občana bez rozdielu. Má v programe kontrolu lobbingu, má pripravené konkrétne opatrenia proti vyvážaniu daní do daňových rajov obzvlášť pre veľké spoločnosti. Taktiež mieni zdaniť veľké a nadnárodné spoločnosti vyššou daňou. Žiada aj odvolanie Lisabonskej zmluvy alebo jej tvrdé oklieštenie, resp. opätovný návrat Španielska k suverenite. Požaduje sebestačnosť v domácej produkcii potravín a hodlá presadiť podporu malých a stredných producentov potravín a pod.
„Hnutie O2H má okrem vyššie spomenutých bodov strany Podemos pripravený oveľa širší program na obnovu rozkradnutej a zdevastovanej ekonomiky, vymožiteľnosti práva, dodržiavanie Základných práv a slobôd, očistenie justície a verejného života. Taktiež však aj zvýšenie príjmov hlavne v prospech poddimenzovaných občanov a rázneho vylepšenia podmienok bežných ľudí, a to tak do času pred rozpadom eurozóny, ako aj po jej rozpade, Áno, zadlženosť krajín eurozóny je neudržateľná, čo nakoniec povedie k jej rozpadu, a to buď odchodom niektorej z krajín, tak ako je to spomenuté vyššie, alebo rozpadom verejných financií niektorej z krajín eurozóny,“ uvádza sa na stránke O2H.
„Nuž, a čo my na Slovensku? Na čo my čakáme? Na to, že všetky tie prospešné opatrenia namiesto nás zavedú tí, čo nás už 25 rokov v kuse okrádajú? Myslia si tí občania, ktorí si v duchu hovoria, že sú ľavičiari, že spravodlivosť a prosperitu na Slovensku zavedie pán premiér Fico? Veď to je nezmyselné bláznovstvo! Čo dokázal Smer za takmer 3 roky vládnutia? Aké predvolebné sľuby naplnil? Nič. Práve naopak, život na Slovensku sa počas vlády Smeru ešte výraznejšie zhoršil! Prosperitu a spravodlivosť na Slovensku nezabezpečí ani takzvaná pravica. Sú to presne takí istí zlodeji a úplatní klamári ako tí červení. Oba tábory totiž neslúžia občanom, ale finančným skupinám. Jediným liekom proti tomuto zločineckému systému vlády finančných skupín, ktorý z bežných ľudí urobil žobrákov a otrokov, je uzákonenie práva, aby občania smeli navrhovať, meniť, rušiť a schvaľovať zákony, tak ako to na Slovensku smú robiť iba politici, tak ako to požaduje Podemos, a tak ako to vo Švajčiarsku smú robiť nielen politici, ale aj bežní občania,“ zdôrazňuje sa na stránke O2H.
Na Slovensku tiež vznikajú nové politické strany a hnutia. Niektoré z nich takisto mienia zrušiť členstvo Slovenska v eurozóne. Pripravujú sa na „generálnu bitku“, aby dokázali zrealizovať svoje zámery. Parlamentné voľby sa blížia...